Neler Yeni

Yardım Monitörüm mü bozuk, Ekran kartım mı?

Nozera

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Mert Ali
Herkese selamlar.
2 gün önce her zaman yaptığımdan farksız bir şey yapmıyordum, yani okuldan sonra oyuna oturmuştum. 1,2 saat oyun oynadıktan sonra mutfağa bir şeyler almaya gittim. Ve geldikten sonra oyundan çıktığımda yaşadığım hata. Monitörün üst kısmında tam olarak tarif edemediğim bir şeyler çıkıyor, arada ekran donuyor ve o şeyler çıkmaya devam ediyor. Tamamen rastgele oluyor, neye göre olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Piksel hatası gibi bir şey mi bilmiyorum. Hayatımda ilk defa kasa kullanıyorum, alalı 1 yıl oldu ve bu hata ile ilk defa karşılaştım.. Ne yapacağımı bilmiyorum, sorunun ne olduğunu bile bilmiyorum. Bilsem ona göre ya ekran kartımı ya da monitörümü garantisine göndermek istiyorum. Ama dediğim gibi sorunun nerde olduğunu bile bilmiyorum. Ama bayağı sıkıntıya sokuyor, bilgisayarı kullanamayacak duruma geldim. ASUS TUF Gaming VG249Q1R monitörüm var, 1660s ekran kartım var. Çıkan sıkıntının fotoğraflarını buraya atıyorum bilenler lütfen yardım edebilir mi?

Önemli Bilgi Monitörüm ve kasam hiçbir fiziksel hasar almadı, çok alakasız bir anda olduğu için ne olduğundan emin değilim.

Önemli Ekleme olarak, bugün kasamı temizledim. Ekran kartımın fanı falan çok tozlanmıştı, iyice bir temizlik yaptım. Ve bilgisayarı açtığımda bir süre o sıkıntı hiç olmadı. Ancak sonra yine alakasız bir anda oldu. Ama tek seferlik oldu, yaklaşık 1 saattir bilgisayar başındayım ve 1 kez başıma geldi. Kasamı ve ekran kartımı temizleyince azaldığı için, sorunun ekran kartından kaynaklı olabileceğini düşünmeye başladım. Ama dediğim gibi tamamen gitmedi, yine yaşandı.

Önemli Ekleme Başka bir kasada monitörümü test ettim ve bir sıkıntıyla karşılaşmadım, yazılım sürümleri de güncel. Benim kasamla alakalı ancak ne olduğunu bilmiyorum.

Video atamadığım için foto olarak attım video gerekirse youtube'a atıp linkini verebilirim.

Ekler

• WhatsApp Image 2022-05-10 at 01.08.06.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-10 at 01.08.06.jpeg
    64.5 KB · Hit: 158
  • WhatsApp Image 2022-05-10 at 01.08.05 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-10 at 01.08.05 (1).jpeg
    86.5 KB · Hit: 155
  • WhatsApp Image 2022-05-10 at 01.08.05.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-10 at 01.08.05.jpeg
    72.6 KB · Hit: 155
Son düzenleme:

Farway

80+ Silver
Yok mu bir laptop gibi bir şey bulamaz mısın? Tak HDMİ' ı dene biraz bakalım. Evde TV varsa hdmi girişli kasayı ona bağla bir de orada bak çıkacak mı.
Yani test ederek kolayca öğrenilebilir imkan varsa tabi...

Nozera

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Mert Ali
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yok mu bir laptop gibi bir şey bulamaz mısın? Tak HDMİ' ı dene biraz bakalım. Evde TV varsa hdmi girişli kasayı ona bağla bir de orada bak çıkacak mı.
Yani test ederek kolayca öğrenilebilir imkan varsa tabi...
Evet aynısını düşündüm ancak televizyon izlemeyen bir aileyiz ve evdeki tek bilgisayar bu.. Hatta yakın gidebileceğim arkadaşlarımı bile düşündüm ama henüz bir şey yapmadım. Kablodan kaynaklı olabilir mi peki sence?

NespaY

80+ Silver
Evet aynısını düşündüm ancak televizyon izlemeyen bir aileyiz ve evdeki tek bilgisayar bu.. Hatta yakın gidebileceğim arkadaşlarımı bile düşündüm ama henüz bir şey yapmadım. Kablodan kaynaklı olabilir mi peki sence?
Kablodan kaynaklı olacağını hiç sanmıyorum. Kablo maksimum temassızlık ve siyah ekran gibi sorunlar yapar.

Farway

80+ Silver
Yapma ya, o zaman daha ciddi bir sorun. Şu an bile sürekli oluyor, ekranda gidip gidip geliyor.
Dostum dediğim gibi HDMİ bağlayabileceğin bir laptop ve ya tv lazım en iyi çözüm o.

Nozera

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Mert Ali
DP kabloda da devam ediyor

Son düzenleme:

Nozera

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Mert Ali
Önemli Ekleme olarak, bugün kasamı temizledim. Ekran kartımın fanı falan çok tozlanmıştı, iyice bir temizlik yaptım. Ve bilgisayarı açtığımda bir süre o sıkıntı hiç olmadı. Ancak sonra yine alakasız bir anda oldu. Ama tek seferlik oldu, yaklaşık 1 saattir bilgisayar başındayım ve 1 kez başıma geldi. Kasamı ve ekran kartımı temizleyince azaldığı için, sorunun ekran kartından kaynaklı olabileceğini düşünmeye başladım. Ama dediğim gibi tamamen gitmedi, yine yaşandı.

Son düzenleme:

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,271
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
Kablo ya da monitör kaynaklı. Zaten 1660 Super ile VGA kullanıyorsan arada dönüştürücü var demektir, muhtemelen ondandır.

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,534
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Kalitesiz bir dönüştürücü kullanıyorsan onla alakalı olabilir. bende direkt tamamen görüntü gidiyordu fakat aynı şekilde, sadece bir yerde değil.

Nozera

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Mert Ali
Kablo ya da monitör kaynaklı. Zaten 1660 Super ile VGA kullanıyorsan arada dönüştürücü var demektir, muhtemelen ondandır.
HDMİ ile denedim hala devam ediyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sanırım başka bir monitör olmadan sorunun tam olarak nerde olduğunu anlayamayacağım..

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,454
İsim
Olcay akbulut
HDMİ ile denedim hala devam ediyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sanırım başka bir monitör olmadan sorunun tam olarak nerde olduğunu anlayamayacağım..
Herkese selamlar.
2 gün önce her zaman yaptığımdan farksız bir şey yapmıyordum, yani okuldan sonra oyuna oturmuştum. 1,2 saat oyun oynadıktan sonra mutfağa bir şeyler almaya gittim. Ve geldikten sonra oyundan çıktığımda yaşadığım hata. Monitörün üst kısmında tam olarak tarif edemediğim bir şeyler çıkıyor, arada ekran donuyor ve o şeyler çıkmaya devam ediyor. Tamamen rastgele oluyor, neye göre olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Piksel hatası gibi bir şey mi bilmiyorum. Hayatımda ilk defa kasa kullanıyorum, alalı 1 yıl oldu ve bu hata ile ilk defa karşılaştım.. Ne yapacağımı bilmiyorum, sorunun ne olduğunu bile bilmiyorum. Bilsem ona göre ya ekran kartımı ya da monitörümü garantisine göndermek istiyorum. Ama dediğim gibi sorunun nerde olduğunu bile bilmiyorum. Ama bayağı sıkıntıya sokuyor, bilgisayarı kullanamayacak duruma geldim. ASUS TUF Gaming VG249Q1R monitörüm var, 1660s ekran kartım var. Çıkan sıkıntının fotoğraflarını buraya atıyorum bilenler lütfen yardım edebilir mi?

Önemli Bilgi olarak belirtmeliyim ki, bu hata ilk olmaya başladığında bilgisayardan geForce Experience'den kayıt aldım. Ve sonra kayda baktığımda hiçbir sorun bulunmamaktaydı. Yani bu ekran donmaları ve ekranda çıkan o şeyler monitöre yansıyan bir şeydi. Bilgisayarda yoktu, sadece monitörde gözüküyordu. Ama yine de emin olamadım. Çünkü monitörüm hiçbir fiziksel hasar almadı ve çok alakasız bir anda olduğu için ne olduğundan emin değilim. Umarım bilen birileri çıkar ve bana yardım ederler.

Video atamadığım için foto olarak attım video gerekirse youtube'a atıp linkini verebilirim.
çok bilgim yok ama yazılımsal olma ihtimali olabilir, çünkü hiç bir şey yapmıyorken durduk yere bozulacak gibi gelmiyor driver sürümü değişmeye deneyin belki çözülür

Jackk_Sparrow

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,537
İsim
Mikail
İlgilendiği Kategoriler
Müzik, Para
Discord
Jackk_Sparrow#0001
çok bilgim yok ama yazılımsal olma ihtimali olabilir, çünkü hiç bir şey yapmıyorken durduk yere bozulacak gibi gelmiyor driver sürümü değişmeye deneyin belki çözülür
Yazılımla alakalı olamaz.

Top Bottom