Neler Yeni

MSI B650 GAMING PLUS WIFI ile Uyumlu Sistem

karlsefin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Faruk Zeren
Bütçe
50000
Merhaba,
Bu zamana kadar hep laptop kullandım, laptopdan vazgeçip bir sistem toplamaya çalıştım ama aklıma takılan bazı sorular oldu (uyumluluk, dar boğaz vs).

Öncelikle kafamda kurduğum sistem şu şekilde idi;
AMD Ryzen 5 7600
MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI ATX
Corsair Vengeance RGB 32 GB (2 x 16 GB) DDR5-6000 CL36 Memory
Samsung 980 Pro 1 TB M.2-2280 PCIe 4.0 X4 NVME Solid State Drive
MSI MPG A850GF 850 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX Power Supply
Corsair iCUE 4000D RGB AIRFLOW ATX Mid Tower Case
Corsair iCUE H100i RGB ELITE 59.1 CFM Liquid
Ekran kartına karar veremedim

Biraz daha araştırıp MSI MB B650 GAMING PLUS WIFI ile MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI arasında beni etkileyecek büyük bir fark olmadığını gördüm, ardından MSI MB B650 GAMING PLUS WIFI anakartını satın aldım. CPU, M2 SSD, Güç kaynağı ve RAM kafamda kesin şekilde oturmuştu ama şunu farkettim;
Teknik detaylarda AMD Ryzen 7000 veya 8000 serisindeki neredeyse tüm CPU'larda RAM'in max 5200Hz olarak çalışabileceği yazıyor, burada CPU'yu mu RAM'i mi değiştirerek mi ilerlemeliyim emin olamadım,

1- Değiştirmeden ilerlersem uyumluluk konusunda herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım?
2- Bu sisteme dar boğaz yaşatmayacak ekran kartı öneriniz ne olurdu? RTX 4060 8GB almak hem içime sinmiyor hem dar boğaz endişesi uyandırıyor.

Şu anda RAM'i değiştirip ilerlemek daha mantıklı gibi görünüyor çünkü piyasada AMD Ryzen 5 7600 gibi f/p bir işlemci bulmak zor.
Siz değerli forum üyelerinin görüş ve önerilerini almak istedim, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Devilll20

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
978
İsim
Rick Baba
Merhaba,
Bu zamana kadar hep laptop kullandım, laptopdan vazgeçip bir sistem toplamaya çalıştım ama aklıma takılan bazı sorular oldu (uyumluluk, dar boğaz vs).

AMD Ryzen 5 7600

Biraz daha araştırıp MSI MB B650 GAMING PLUS WIFI ile MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI arasında beni etkileyecek büyük bir fark olmadığını gördüm, ardından MSI MB B650 GAMING PLUS WIFI anakartını satın aldım. CPU, M2 SSD, Güç kaynağı ve RAM kafamda kesin şekilde oturmuştu ama şunu farkettim;
Teknik detaylarda AMD Ryzen 7000 veya 8000 serisindeki neredeyse tüm CPU'larda RAM'in max 5200Hz olarak çalışabileceği yazıyor, burada CPU'yu mu RAM'i mi değiştirerek mi ilerlemeliyim emin olamadım,

1- Değiştirmeden ilerlersem uyumluluk konusunda herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım?
2- Bu sisteme dar boğaz yaşatmayacak ekran kartı öneriniz ne olurdu? RTX 4060 8GB almak hem içime sinmiyor hem dar boğaz endişesi uyandırıyor.

Şu anda RAM'i değiştirip ilerlemek daha mantıklı gibi görünüyor çünkü piyasada AMD Ryzen 5 7600 gibi f/p bir işlemci bulmak zor.
Siz değerli forum üyelerinin görüş ve önerilerini almak istedim, şimdiden teşekkürler.

4070 Super, Bütçe çıkıyorsa 4070 Ti Super.
Ram konusunda expo veya outo oc ile anakartın max desteklediği ve ramın elverdiği frekanslara çıkabilirsin.

Aykut D.

80+ Gold
Merhaba,

AMD Ryzen 5 7600

Anakart olarak Asus Tuf öneririm. Gen5 ssd desteği 150c kondasatör daha serin vrm cam pcb . İmkan varsa iade edin .

karlsefin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Faruk Zeren
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anakart olarak Asus Tuf öneririm. Gen5 ssd desteği 150c kondasatör daha serin vrm cam pcb . İmkan varsa iade edin .
Arkadaşım da ASUS TUF kullanıyor, aynı marka ekran kartının ARGBleri, ekstra olarak aldığı fanları kontrol edemiyor, Armory Crate uygulamasında da anakartın kendisi hariç hiçbir şeyi göremiyor.

Satın aldığım anakartın ne gibi bir farkı var ASUS TUF B650den de iade etmemi öneriyorsunuz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

4070 Super, Bütçe çıkıyorsa 4070 Ti Super.
Ram konusunda expo veya outo oc ile anakartın max desteklediği ve ramın elverdiği frekanslara çıkabilirsin.
Bu sisteme 4070 çok değil mi?

Son düzenleme:
Arkadaşım da ASUS TUF kullanıyor, aynı marka ekran kartının ARGBleri, ekstra olarak aldığı fanları kontrol edemiyor, Armory Crate uygulamasında da anakartın kendisi hariç hiçbir şeyi göremiyor.

Satın aldığım anakartın ne gibi bir farkı var ASUS TUF B650den de iade etmemi öneriyorsunuz?

Bu sisteme 4070 çok değil mi?
Msi ile arasında 2derece fark var, ayrıca tomahawk 17 faz değiştirmeniz gerek yok

Ekler

• 1694594413580.png
    1694594413580.png
    500.6 KB · Hit: 37

Aykut D.

80+ Gold
Arkadaşım da ASUS TUF kullanıyor, aynı marka ekran kartının ARGBleri, ekstra olarak aldığı fanları kontrol edemiyor, Armory Crate
Yanlış bağlantı olabilir ben 2 argb çıkışınıda rahatlıkla kullanıyorum .
. Gen5 ssd desteği 150c kondasatör daha serin vrm cam pcb
Yazdım .

Msi ile arasında 2derece fark var, ayrıca tomahawk 17 faz değiştirmeniz gerek yok
High ve Low side FET'ler var işte, onların bir tanesi 70 A güç de sağlayabilir, 50 A da güç sağlayabilir. Her zaman fazla faz daha iyi demek değil.

Msı ram stabilite sorunları devam ediyor. Asus ram stabilitesi ile soc voltaj sorunu fixlendi. Piyasadaki en stabil boardlardan biri tuf b650 .

Armory Crate uygulamasında da anakartın kendisi hariç hiçbir şeyi göremiyor.
Eğer model TUF Gaming B650M-E ise armory crate desteği olmayabilir .

Son düzenleme:

Aykut D.

80+ Gold

karlsefin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Faruk Zeren
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Eğer model TUF Gaming B650M-E ise armory crate desteği olmayabilir .
Yok, TUF Gaming B550M-Plus ama konumuz şu an o değil, önerileriniz için teşekkürler.

Teşekkürler, iade etmeyi düşünmüyorum zaten, ekran kartı için öneriniz olur mu? kafamda 4060 vardı ama 8GB almak içime sinmiyor.

Halihazırda x570tuf pro wifi kullanıyorum. Benim düşüncem 2si arasında msi.
Teşekkürler, ASUS'un garanti desteği daha uzun sanırım artı olarak.

Bütçenize bağlı 4060ti 4070 super 4070ti super
Yok, TUF Gaming B550M-Plus ama konumuz şu an o değil, önerileriniz için teşekkürler.

Teşekkürler, iade etmeyi düşünmüyorum zaten, ekran kartı için öneriniz olur mu? kafamda 4060 vardı ama 8GB almak içime sinmiyor.

M_Eren

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
85
İsim
Mustafa Eren

Ryzen 5 7600 ü Rtx 4070 Ti a kadar takabilirsiniz çok güçlü bir işlemci darboğaz olmaz bütçeye 50K demişsiniz 50K bütçeye Rtx 4060 olmaz açıkcası

Ekran kartı olarak rx7800xt öneririm

Ancak bence bilgisayarı toplamak yerine hazır sistem olarak alırsanız çok daha uyguna getirebilirsiniz

karlsefin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Faruk Zeren
Ryzen 5 7600 ü Rtx 4070 Ti a kadar takabilirsiniz çok güçlü bir işlemci darboğaz olmaz bütçeye 50K demişsiniz 50K bütçeye Rtx 4060 olmaz açıkcası

Ekran kartı olarak rx7800xt öneririm

Ancak bence bilgisayarı toplamak yerine hazır sistem olarak alırsanız çok daha uyguna getirebilirsiniz

Attığınız kasa iyi hoş ama yani RAM 1x16, kasa vento, kimin ne olduğunu bilmediği bir marka, ben almışken bilindik markalardan almak istiyorum ki 5 sene arkama bakmayayım, hazır sistem istesem zaten burada konu açmazdım :)

Ayrıca bu 4070ler 7800XTler ucube abartılı fiyatlara satılıyor bence

M_Eren

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
85
İsim
Mustafa Eren
Attığınız kasa iyi hoş ama yani RAM 1x16, kasa vento, kimin ne olduğunu bilmediği bir marka, ben almışken bilindik markalardan almak istiyorum ki 5 sene arkama bakmayayım, hazır sistem istesem zaten burada konu açmazdım :)

Ayrıca bu 4070ler 7800XTler ucube abartılı fiyatlara satılıyor bence
Kendiniz toplayacaksanız bişey diyemem hocam ama rtx4060 az kalır bence rx7800xt pahalı geldiyse rx7700xt yede bakabilirsiniz

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
931,640
Üyeler
146,055
Son üye
ferhat konu
Top Bottom