Neler Yeni

Öneri Mühendislik için bilgisayar önerisi

berattzl

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
265
İsim
Berat Tozlu
Bütçe
15000
Kimya Mühendisliği öğrencisiyim. Mühendislik için bilgisayar önerisi istiyorum bilgili hocalarından. Oyun vb. arayışım yok. 15k altı işimi görebilecek pc önerebilir misiniz ?

berattzl

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
265
İsim
Berat Tozlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Svemort

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
62
İsim
Baran YAĞÇI
Hocam şöyle söyleyeyim bu tür laptoplar genelde internette dolaşıp film dizi izlemek ve günlük işler için güzel fakat oyun oynamaya başlayınca ısınma sorununu büyük oranda yaşıyorlar çünkü oyuncu laptoplara göre güzel bir soğutma performansı yok , ses konusunda ise çok rahatsız edeceğini düşünmüyorum

berattzl

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
265
İsim
Berat Tozlu
Hocam şöyle söyleyeyim bu tür laptoplar genelde internette dolaşıp film dizi izlemek ve günlük işler için güzel fakat oyun oynamaya başlayınca ısınma sorununu büyük oranda yaşıyorlar çünkü oyuncu laptoplara göre güzel bir soğutma performansı yok , ses konusunda ise çok rahatsız edeceğini düşünmüyorum
oyun oynamayacağım hocam zaten. kütüphane de kullanabileceğim bir laptop arıyorum

Golf 4 R32

80+ Silver
Kimya Mühendisliği öğrencisiyim. Mühendislik için bilgisayar önerisi istiyorum bilgili hocalarından. Oyun vb. arayışım yok. 15k altı işimi görebilecek pc önerebilir misiniz ?
Ekran kartı yoksa kesinlikle alma. Bunu tavsiye ediyorum şiddetle.

Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
yusuf karahanlı
Yanlış Bilgilendirme
P
Kimya Mühendisliği gibi teknik bir disiplin için bilgisayar seçerken, güçlü bir işlemci, yeterli RAM ve hızlı bir SSD önemlidir. Bu, simülasyonlar, veri analizi ve büyük dosyalarla çalışma işlemlerini daha verimli yapmanıza yardımcı olur. 15.000 TL altındaki bir bütçeyle bu gereksinimleri karşılayan birkaç seçenek öneriyorum:

1. Öneri 1: Genel Kullanım için

• İşlemci: Intel Core i5-13400 veya AMD Ryzen 5 5600G
  • RAM: 16 GB DDR4
  • SSD: 500 GB NVMe
  • Ekran Kartı: Entegre grafik (özellikle işlemcilerde yerleşik grafik kartı kullanarak maliyeti düşürebilirsiniz, fakat daha iyi performans için bütçeniz varsa ayrı bir ekran kartı da tercih edilebilir)
  • Anakart: Uyumluluk gösteren bir anakart (örneğin, B760 veya B550)
  • Kasa ve Güç Kaynağı: Ortalama bir kasa ve 500W 80+ Bronze PSU

2. Öneri 2: Daha İyi Performans İçin

• İşlemci: Intel Core i7-12700 veya AMD Ryzen 7 5800X
  • SSD: 1 TB NVMe
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1660 veya AMD Radeon RX 6500 XT
  • Anakart: Uyumluluk gösteren bir anakart (örneğin, Z690 veya X570)
  • Kasa ve Güç Kaynağı: Orta seviye bir kasa ve 550W 80+ Bronze PSU
Bu yapılandırmalar, mühendislik yazılımları, simülasyonlar ve veri analizi için yeterli performansı sağlayacaktır. Ayrıca, bilgisayar parçaları fiyatlarında dalgalanmalar olabileceği için, bütçenizi aşmadan en uygun bileşenleri bulmak adına çeşitli satıcıları karşılaştırmak iyi bir fikir olabilir.

berattzl

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
265
İsim
Berat Tozlu
Ekran kartı yoksa kesinlikle alma. Bunu tavsiye ediyorum şiddetle.
hocam 8 ram yeterli olur mu ekran kartı önemli mi bu kadar dahili işimi görmez mi

Golf 4 R32

80+ Silver
hocam 8 ram yeterli olur mu ekran kartı önemli mi bu kadar dahili işimi görmez mi
İnanın bana ekran kartı ramden daha önemli
Eğer laptop destekliyorsa ram yükseltmesi yapabilirsiniz.

berattzl

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
265
İsim
Berat Tozlu
P

Kimya Mühendisliği gibi teknik bir disiplin için bilgisayar seçerken, güçlü bir işlemci, yeterli RAM ve hızlı bir SSD önemlidir. Bu, simülasyonlar, veri analizi ve büyük dosyalarla çalışma işlemlerini daha verimli yapmanıza yardımcı olur. 15.000 TL altındaki bir bütçeyle bu gereksinimleri karşılayan birkaç seçenek öneriyorum:

1. Öneri 1: Genel Kullanım için

• İşlemci: Intel Core i5-13400 veya AMD Ryzen 5 5600G
  • SSD: 500 GB NVMe
  • Ekran Kartı: Entegre grafik (özellikle işlemcilerde yerleşik grafik kartı kullanarak maliyeti düşürebilirsiniz, fakat daha iyi performans için bütçeniz varsa ayrı bir ekran kartı da tercih edilebilir)
  • Anakart: Uyumluluk gösteren bir anakart (örneğin, B760 veya B550)
  • Kasa ve Güç Kaynağı: Ortalama bir kasa ve 500W 80+ Bronze PSU

2. Öneri 2: Daha İyi Performans İçin

• İşlemci: Intel Core i7-12700 veya AMD Ryzen 7 5800X
  • SSD: 1 TB NVMe
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1660 veya AMD Radeon RX 6500 XT
  • Anakart: Uyumluluk gösteren bir anakart (örneğin, Z690 veya X570)
  • Kasa ve Güç Kaynağı: Orta seviye bir kasa ve 550W 80+ Bronze PSU
Bu yapılandırmalar, mühendislik yazılımları, simülasyonlar ve veri analizi için yeterli performansı sağlayacaktır. Ayrıca, bilgisayar parçaları fiyatlarında dalgalanmalar olabileceği için, bütçenizi aşmadan en uygun bileşenleri bulmak adına çeşitli satıcıları karşılaştırmak iyi bir fikir olabilir.
hocam laptop arayışındayım her yerde kullanabilmek adına
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnanın bana ekran kartı ramden daha önemli
Eğer laptop destekliyorsa ram yükseltmesi yapabilirsiniz.
peki soğutma ses anlamında nasıldır hocam bu pc

berattzl

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
265
İsim
Berat Tozlu
Top Bottom