Neler Yeni

Mühendislik için laptop 40k

Emumbad

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Emirhan Çelik
Bütçe
40000
40k ya kadar olabilecek tercihen Hepsiburada satışı minimum 16 ram 512 ssd li mühendislikte ve oyunlarda kullanılmak üzere laptop tavsiyelerinizi bekliyorum

eren28tr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Hüseyin

pallass

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Pallass
Ben özellikle laptoplarda bu rakamlara çıkılmasını tavsiye etmiyorum. Topu topu kullanacağınız 3-4 sene ve bu süreçte üst düzey grafik ve hesaplama işlemleri yapmayacaksınız(yeni başlayacağınızı varsayıyorum).
Fazlasıyla yeterli olacaktır.

Kagusto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Kağan Ustaoğlu
40k ya kadar olabilecek tercihen Hepsiburada satışı minimum 16 ram 512 ssd li mühendislikte ve oyunlarda kullanılmak üzere laptop tavsiyelerinizi bekliyorum

Şu modeli şiddetle tavsiye ederim dostum. 45 bin TL bandında 4070 olanlar var aslında alabilirsen 4070'e yönel derim ama bütçen için 4060 bulabildim.

(Bana göre) artıları şöyle;
+ Ekran kartının Watt değeri fena değil.
+ Intel'in 13 ve 14. nesil işlemcileri sıkıntılı olduğu için 12 olması daha iyi.
+ 17.3" ekran olmasını özellikle seçtim. Mühendislik çizim uygulamalarında vs. görürsün bunun faydası.
+ MSI soğutma ve malzeme kalitesi.

Eksileri;
- MSI'ın sitesinde sürücü desteği var ancak ürünün teknik detaylarını bulamadım. Tanıtım sayfasında 12650h kullanan VFK modelleri var, 1031xtr yok. https://tr.msi.com/Laptop/Katana-17-B12VX/support?sub_product=Katana-17-B12VFK#manual
- 17.3" taşırken sorun olabilir ama laptop 2.6 kg yani performansına göre oldukça hafif diyebiliriz.
- 8 çekirdek 12 parçalık i5 işlemci kullanıyor. Az değil ama çok da değil. Render almayacaksan müh. uygulamaları için yeterli olacaktır.
- FreeDOS. Win11 aktivasyonu yapman gerekecek. Bu bir eksi sayılır mı emin değilim 1500 lira boş yere ödemektense enterprise key satın almak veya diğer yollar daha cazip bence.
Mesaj otomatik birleştirildi:

4060 karta sahip MSI marka laptop seçmemin ana iki büyük sebebini unutmuşum.
1- İyi bakarsan, 2 yılda bir macun değişimi yaparsan yıllarca sorunsuz, ilk günkü performansıyla kullanabilirsin. Ben benimkini 8 yıldır kullanıyorum hala daha güncel oyunlarda HIGH / ULTRA ayarlarda 50-60 fps görüyorum. Bu yüzden MSI markayı tavsiye ettim. Bakır soğutma vs.
2- 4060 kartını önermemin sebebi, oyun için en az 60 serisinin gerekli olması. 1050, 2050, 3050, 4050 gibi kartlarla oyun işini unut. Çile çekersin.
3- "Ucuz veya ortalama laptop alayım beni birkaç yıl idare etsin, ileride masaüstüne geçerim" gibi bir düşüncen varsa şu ihtimâlleri değerlendir; taşınabilir bir konsol gibi kullanıp, seyahate/misafirliğe/arkadaşlarının yanına gittiğinde kullanabilirsin (LAN party), televizyona takarak kullanabilirsin, canavar gibi masaüstü bilgisayarın olsa bile, 2-3 haftalık veya daha uzun süreli bir ziyarete gittiğinde yanında götürebilirsin vs. Bu ihtimâller olasılık dâhilinde değilse senin için, düşünceni desteklerim, daha idare eder seviye bir laptop öneririm.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İyice uzayacak ama şunu da ekliyim, 15.6" laptop alacaksan ekran küçük olduğu için oyunlardan daha az zevk alıcaksın ama 768p veya 900p çözünürlükte oynama avantajın olacak. Yani daha ucuz bir ekran kartı (4050) bu noktada tercih edebilirsin eğer idare eder bir laptop fikrine sıcak bakıyorsan.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
968,055
Üyeler
152,997
Son üye
bilinmeyenadam09
Top Bottom