Neler Yeni

Neden aleviler en çok Türk

Carl-S

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,541
İsim
s
İlgilendiği Kategoriler
Laptop önerileri ve Telefon önerileri
Kürt Aleviler de varda onlar az diye biliyorum en çok Türkler var onlara Türkmen Alevisi diye biliyorum.
Burda alevi nüfusu işte.
IMG_20230430_194245.jpg

Bizim köyde alevi merkez alevi değil yobaz sivas Divriği
Sivas doğu kısmında çok var özellikle Divriği ve İmranlı.
Joker hocam siz Türkmen Alevisi misiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar Alevi sayısı belirli şehirlerde çok fazla. Bende bir Aleviyim ve Adana'lıyım. Adana'da alevi sayısı çok fazla. Hatay'da durum öyle sanırsam.

Yazdığın şeylere hakim ol!
En çok Tunceli'de var diye biliyorum.

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
Arkadaşlar neden sadece türk olan aleviler var ve başka ülkede yaygın değil bu konuyu çok merak ediyorum ama cevap bulamıyorum
Emevi devletinin "hoşgörü dinini çok güzel bir şekilde" yaydıkları sırada orta asyaya doğru genişleme ve "dini hoşgörülü bir şekilde" yaymayı planlıyorlar. Orada bulunan Türkleri katliamlar yaparak dini davet ediyorlar bazı Türk beyleri müslümanlığa kabul ediyor, bazıları ise kabul etmeyip hoşgörü dinini yayanlara karşı savaşıyorlar ve sonunda katliam yapılarak öldürülüyorlar. Diğer kalanlar ise bizim şuan bunlara karşı çıkacak gücümüz yok bundan dolayı müslümanlığa kabul edelim ama Türk kültürümüzü de yaşatmaya devam edelim zaten gücümüzü tekrar toparlayınca bunlara karşı isyan ederiz diye düşünüyorlar işte bunu düşünenleri şuan aleviler diyoruz.

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
Emevi devletinin "hoşgörü dinini çok güzel bir şekilde" yaydıkları sırada orta asyaya doğru genişleme ve "dini hoşgörülü bir şekilde" yaymayı planlıyorlar. Orada bulunan Türkleri katliamlar yaparak dini davet ediyorlar bazı Türk beyleri müslümanlığa kabul ediyor, bazıları ise kabul etmeyip hoşgörü dinini yayanlara karşı savaşıyorlar ve sonunda katliam yapılarak öldürülüyorlar. Diğer kalanlar ise bizim şuan bunlara karşı çıkacak gücümüz yok bundan dolayı müslümanlığa kabul edelim ama Türk kültürümüzü de yaşatmaya devam edelim zaten gücümüzü tekrar toparlayınca bunlara karşı isyan ederiz diye düşünüyorlar işte bunu düşünenleri şuan aleviler diyoruz.
Bu arada Alevileri kültürümüzü korudukları için teşekkür etmeliyiz.

🃏JOKER🃏

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
34,779
İsim
Mert Can Ergün
Kürt Aleviler de varda onlar az diye biliyorum en çok Türkler var onlara Türkmen Alevisi diye biliyorum.
Burda alevi nüfusu işte.
Alıntıyı görüntüle

Sivas doğu kısmında çok var özellikle Divriği ve İmranlı.
Joker hocam siz Türkmen Alevisi misiniz?

En çok Tunceli'de var diye biliyorum.
Güzel sordun aleviler tayibi sevmez

🃏JOKER🃏

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
34,779
İsim
Mert Can Ergün

2023'e Kadar Yokum

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,494
İsim
Melih
İlgilendiği Kategoriler
Konu Dışı, Müzik
Yazdığın şeylere hakim ol!
Alevilere herhangi bir şey demedim fark ettiysen

Dini yanlış öğrenmek ile alakası yok farklı şekilde ibadet ediyoruz.
Aleviler hakkında bir şey demedim yobaz dincilere dedim aga

Düzgün konuş ben aleviyim ve dini yanlış öğrenmedim şimdi bir şey derdim ama dua et burası forum
Herkes neden yanlış anlamış ben alevilere bir şey demedim sadece Atatürk'e nefret duyan yobaz dincilere dedim. Alıntıladığım yorumu iyi okur musun.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
909,131
Üyeler
141,091
Son üye
Egerox
Top Bottom