Neler Yeni

Newegg.Com Alışveriş Rehberi ve Gümrük İşlemleri (150 dolar üstü)

Dahası  
Reaksiyon skoru
68
İsim
Murat Şahin
Merhaba herkese,
Bildiğiniz gibi ülkemizde 150 USD üstü yurtdışı alışverişlerinde ürünler gümrük işlemlerine tabii oluyor. Bu rehberde Newegg'den nasıl alışveriş yapılır ve gümrük belgeleri nasıl doldurulur anlatacağım.

Newegg'den alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyim?
1. Öncelikle bölgeyi Türkiye ve para birimini TRY olarak seçin.
2. Ürünün satıcısı Newegg olmalı. (Sold and shipped by Newegg)
3. Ürün sayfasında gördüğünüz fiyatlar, gümrük vergileri dahil fiyatlardır. Yine de sepete atarak ödeme kısmında son fiyatı kontrol edin.
4. Kargonun ücretsiz olması için minimum sepet tutarı 4300 TL olmalı.
5. Tüm ürünlerde 30 gün iade süresi var.
6. Türkiye'deki garanti geçerliliğini, buradaki servisleri arayarak sorun. Tek bildiğim MSI Notebook'ların Türkiye'de geçerli. Diğerlerini bilmiyorum.

Siparişi verdikten sonra ne yapmalıyım?
1. Ürün DHL kargoya verilecek. Site üzerinden takip edilebiliyor.
2. Paket İstanbul'a geldiğinde hemen DHL'yi arayın ve "Newegg'den gelen paketim için gümrük işlemlerini başlatmak istiyorum." deyin.
3. Müşteri temsilcisi sizden mail adresinizi isteyecek. Verin ve gelecek maili bekleyin. En geç ertesi gün mail gelmiş oluyor.
4. Mail şu şekilde:

Merhabalar,

Gümrüklü gönderiniz hakkında ithalat işlemlerinize devam edebilmek adına tarafınızdan aşağıda sizlere belirtmiş ve talep etmiş olduğumuz belge ve bilgilerin iletilmesi adına desteğinizi rica ederiz,

Belge ve bilgiler aşağıdaki gibidir;

Dolaylı Temsil Yetki Belgesi (Fatura üzerindeki alıcı tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır) - Noterden tasdik ettirilmesine gerek yoktur,

İthalat Gümrükleme Talimatı (Fatura üzerindeki alıcı tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır),

Doğrudan ürüne yapılan ödemenin banka transfer ekran görüntüsü,

Ürün görselleri ve içerik bilgisi veya ürün linki

Kimlik Fotokopisi,

Yukarı sizlere belirtmiş olduğumuz evrakları, tarafımıza e-mail ekinde iletebilirsiniz,

İthalat işlemleri için talep ettiğimiz evraklar tarafımıza eksiksiz iletilmesi durumunda dosyanızı gümrük müşteri temsilcisi arkadaşklarımıza iletiyor olucağız, gümrük (ithalat) süreçleriniz ortalama 7 iş günü alabilmektedir,detaylı bilgileri müşteri temsilcisi arkadaşlarımız sizlere iletiyor olucaktır.
Mail'de istenen belgeleri nasıl doldurmalıyım?
1. Dolaylı Temsil Yetki Belgesi (Doldurulmuş örneği ekte mevcut. Telefonda Office Lens ile tarayıp PDF olarak yollayın.)
2. Gümrükleme Talimatı Belgesi (Doldurulmuş örneği ekte mevcut. Telefonda Office Lens ile tarayıp PDF olarak yollayın.)
3. Doğrudan ürüne yapılan ödemenin banka transfer ekran görüntüsü (Bankacılık uygulaması üzerinden ekran görüntüsü alıp yollayabilirsiniz.)
4. Ürün görselleri ve içerik bilgisi veya ürün linki (Bir word dosyasına aldığınız ürünlerin linklerini ve fotoğraflarını atıp yollayın.)
5. Kimlik Fotokopisi (Telefonla önlü arkalı fotoğraf çekip Word belgesine atıp yollayın.)

Belgeleri gönderdim. Şimdi ne yapmalıyım?
1. Hiç bişey. :) Ürünün eve teslim edilmesini bekleyin. Herhangi bir eksik olursa size mail ile veya arayarak dönüş yaparlar zaten.
2. Tüm sevkiyat ve gümrükleme işlemleri Newegg üzerinden veya DHL üzerinden takip edilebiliyor.

Ne kadar sürede teslim ediliyor? Ekstra ücret, vergi vb. çıkıyor mu?
1. 10 Nisanda sipariş verdim. 26 Nisanda teslim edildi. Arada Ramazan Bayramı da vardı. Ortalama 2 hafta diyebiliriz.
2. Ekstra ücret çıkmıyor. Newegg'de ne ödediyseniz o.

Sorularınız varsa alabilirim.

Ekler

• Belgeler1.rar
    2.2 MB · Hit: 89
  • Belgeler2.rar
    3.2 MB · Hit: 67
Son düzenleme:

nekre

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Musa Şahin
bu şekilde ekran kartı alabilir miyiz hocam ?

kasser

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Güray yılmaz
Bunun gibi başka siteler var mı? Almak istediğim bilgisayarı bu sitede bulamadım.

halo61

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
ahmet
Full tower olmayan orta halli bir kasayı sepete atınca 6500TL kargo ücreti çıktı, bu durum normal mi, ücretsiz getirmenin bir yolu var mı? Kasanın fiyatı 6150TL, kargo ise 6500TL o.O2

Dahası  
Reaksiyon skoru
68
İsim
Murat Şahin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Full tower olmayan orta halli bir kasayı sepete atınca 6500TL kargo ücreti çıktı, bu durum normal mi, ücretsiz getirmenin bir yolu var mı? Kasanın fiyatı 6150TL, kargo ise 6500TL o.O2
newegg da artık ücretsiz kargo yok

Lisa Siuu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Gürsoy YERKÖYLÜ
Hocam bilgilendirme için çok teşşekürler, hangi anakart ve rami aldınız ben de am5 anakart ve ram almayı planlıyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
68
İsim
Murat Şahin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam bilgilendirme için çok teşşekürler, hangi anakart ve rami aldınız ben de am5 anakart ve ram almayı planlıyorum

Bunları almıştım

Top Bottom