Neler Yeni

Öğrenciye indirimli cep telefonunda yeni bir iddia

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,504
İsim
ArtiAnius
teknopiyon.png

Arkadaşlar, son Kabine Toplantısı sonrasında pek çok iddia ortaya atıldı, bilirsiniz. Şimdi ise Türkiye'de üretim yapan bazı telefon firmalarıyla iletişime geçip bu indirime ne tarz ürünlerin girebileceğini sordum ve aldığım cevap şu şekilde:

Sadece Türkiye'de montajlanan diye bir iddia ortaya atılmıştı, ancak bu iddiayı daha da belirginleştirmek için Türkiye'de yapılan montaj tiplerini öğrenmemiz gerek CKD ve SKD. İddiaya göre Sadece SKD (Semi Knocked Down) yani anakartı dahil her şeyin Türkiye'de üretildiği ve montajlandığı telefonları almanız mümkün olabilir.

Peki, CKD ve SKD nedir?

CKD (Completely Knocked Down) terimi, bir ürünün parçalar halinde ithal edildiği ve montajının ülke içinde yapıldığı bir üretim yöntemini ifade eder. Yani, ürünün bazı önemli bileşenleri ithal edilir ve Türkiye'de montajlanır.

SKD (Semi Knocked Down) ise, ürünün sadece ana bileşenlerinin ithal edilip geri kalan parçalarının Türkiye'de üretildiği ve montajlandığı bir yöntemi ifade eder. Yani, SKD üretimde, anakart dahil olmak üzere birçok parça Türkiye'de üretilir ve montajlanır.

Peki, hangi markalar Türkiye'de SKD üretimi yapıyor?

Telefon konusunda Türkiye'de SKD üretimi yapan markalar şunlardır:
• Yerli markalar: Vestel, General Mobile, Casper, Reeder, Piranha, Hiking,
• Uluslararası markalar: Samsung, Oppo, Xiaomi, Realme, Vivo, Tecno, Infinix

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,298
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Bö desem daha çok korkar insanlar, tebrik ederim güzel clickbait

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,504
İsim
ArtiAnius
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Carl-S

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
15,129
İsim
s
İlgilendiği Kategoriler
Laptop önerileri ve Telefon önerileri
Klasik muz cumhuriyeti hiç şaşırtmıyor. :)

Farway

80+ Silver
Şimdi bu click baitle ne elde ettin? Neyden korkalım yani onu anlamadım? İphone 15 pro max veriyordular da yoldanmı döndü aksfkaskf

123kral14

80+ Silver
kankam sni eseviyoru m ama başlık deiğişiyor misin

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,459
İsim
Olcay akbulut
Alıntıyı görüntüle

Arkadaşlar, son Kabine Toplantısı sonrasında pek çok iddia ortaya atıldı, bilirsiniz. Şimdi ise Türkiye'de üretim yapan bazı telefon firmalarıyla iletişime geçip bu indirime ne tarz ürünlerin girebileceğini sordum ve aldığım cevap şu şekilde:

Sadece Türkiye'de montajlanan diye bir iddia ortaya atılmıştı, ancak bu iddiayı daha da belirginleştirmek için Türkiye'de yapılan montaj tiplerini öğrenmemiz gerek CKD ve SKD. İddiaya göre Sadece SKD (Semi Knocked Down) yani anakartı dahil her şeyin Türkiye'de üretildiği ve montajlandığı telefonları almanız mümkün olabilir.

Peki, CKD ve SKD nedir?

CKD (Completely Knocked Down) terimi, bir ürünün parçalar halinde ithal edildiği ve montajının ülke içinde yapıldığı bir üretim yöntemini ifade eder. Yani, ürünün bazı önemli bileşenleri ithal edilir ve Türkiye'de montajlanır.

SKD (Semi Knocked Down) ise, ürünün sadece ana bileşenlerinin ithal edilip geri kalan parçalarının Türkiye'de üretildiği ve montajlandığı bir yöntemi ifade eder. Yani, SKD üretimde, anakart dahil olmak üzere birçok parça Türkiye'de üretilir ve montajlanır.

Peki, hangi markalar Türkiye'de SKD üretimi yapıyor?

Telefon konusunda Türkiye'de SKD üretimi yapan markalar şunlardır:
• Yerli markalar: Vestel, General Mobile, Casper, Reeder, Piranha, Hiking,
• Uluslararası markalar: Samsung, Oppo, Xiaomi, Realme, Vivo, Tecno, Infinix
kaçak xioami daha mantıklı saygılar

BixiBlake

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,244
İsim
Lokman Doğan
Top Bottom