Neler Yeni

Oyunlarda Genel FPS Düşüklüğü

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,412
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Twitter
yok
Facebook
no
Discord
no
Reddit
yok
Farklı oyun derken hikayeli ekran kartını zorlayan oyunlar rdr2,god war vs.
Ekran kartını zorlamayan cpu bazlı oyunlarda bir sorun var. Fps her ne kadar düşük olsa da(ortalamaya göre) çözünürlük ve grafik yükseltip ortalama fpsi azaltıp darboğazı ve dalgalanmayı azaltmak en iyisi.

valoo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
138
İsim
isim soyisim
Selamlar, itopyadan hazır almış olduğum sistem bu hafta salı günü elime ulaştı. Kasada hiçbir sorun yok gayet temiz çalışıyor. Ancak FPS değerleri hakkında aynı şeyleri söyleyemem maalesef.

Valorant, CS gibi oyunlarda anlamadığım bir şekilde FPS fazlasıyla düşük. Benim beklentimmi fazla yüksekti bu sistemden bilmiyorum ama bana kalırsa 400-430fps vermesi gereken sistem çok çok az fps veriyor. Örneğin valorant low ayarlarda ortalama FPS 250-230 oluyor. Bazen çatışma esnasında FPS 190'a kadar bile düşebiliyor. Önceden okuduğum farklı konulardanda görüp oyunu yüksek ayarlarda oynadım ancak FPSte hiçbir değişen olmadı. Bios üzerinden XMP profili açık, ramler 3600MHz'de çalışıyor. İşlemci için Intel Turbo Boost açık ve işlemci 4.4GHz'de çalışıyor. Anlam veremiyorum FPSnin düşük olmasına. Farklı bir arkadaşımda GTX 1650 R5 5600 var ve benden kat kat fazla FPS alıyor. Çatışma esnasında kendisinin FPS değerleri 450 altına düşmüyor. Valorant'ın işlemci odaklı bir oyun olduğunu biliyorum ancak bu kadar düşük fps almam bana saçma geliyor.

Umarım bir çözüm bulabilirim, şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Ekran Kartı: MSI RTX 3060ti Ventus 3x
İşlemci: i5-12400f 4.5GHz
Ram: Corsair Vengeance 16GB (8x2) 3600MHz CL18

Ramlerin XMP profili Biostan açık. Aktif olarak 3600MHz olarak kullanıyorum. İşlemci için Intel Turbo Boost aktif.

Ayrıca çok etkilermi bilmiyorum ancak sistemde sıvı soğutma mevcut. İşlemci sıcaklık değerleri gayet stabil. Ortalama olarak yüksek ayarlarda oynadığım oyunlarda 65 dereceyi geçtiğini görmedim. Ekran kartıda aynı şekilde gayet serin çalışıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ek olarak BIOS dahil bütün driverler güncel hepsinin kurulumunu yaptım.
bende i5 12400f + rtx 3060ti'lı sistemi aldım birkaç güne gelecek umarım bende de öyle sorun olmaz. Şuanki i7-4790 + gtx 660 kullandığım pc'de csgoda 200falan alıyorum, valoranttada yüksek fps alıyorum hatta 144'e sabitledim az düşüyor. Umarım benimde beklentilerimi karşılar aldığım sistem. Keşke işlemciyi r5 5600 yapsaydım dedirtmez İnşallah.

xdlips

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Özgür Divarcı
Hocam bende ayni sorunu rx 6600 r5 5500 de yasiyorum valoda sorun yok cs de 100 150 fps aliyorum 😀 windowsu bilgisayarcimi kurdu ?
Hayır kendim UEFI format attım farklı birine elletmedim.

200 FPS normaldir. Valorant için L3 önbellek önemli. Ryzen 5600'deki 32 MB önbelleğe karşılık 12400F'de 18 MB var.
Hocam 1 ay önce arkadaşıma sistem aldırdım i3-12100f 3060 12GB ve o da benden daha fazla FPS alıyor. Yani kendisinin oyun oynarken FPS değerlerini izledim ve hiç değilse 350-400 altına düşüş yaşamıyordu. Dediğiniz bana mantıklı geldi ancak yinede böyle olması saçma geliyor.

Ekran kartını zorlamayan cpu bazlı oyunlarda bir sorun var. Fps her ne kadar düşük olsa da(ortalamaya göre) çözünürlük ve grafik yükseltip ortalama fpsi azaltıp darboğazı ve dalgalanmayı azaltmak en iyisi.
Denedim ancak bir değişiklik olmadı FPS değerlerinde maalesef.

valoo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
138
İsim
isim soyisim
200 FPS normaldir. Valorant için L3 önbellek önemli. Ryzen 5600'deki 32 MB önbelleğe karşılık 12400F'de 18 MB var.
Ben de i5-12400f + rtx 3060ti sistem sipariş verdim. Emulator bazlı şeylerde i5-12400f üzmez demi hocam.

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,412
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Twitter
yok
Facebook
no
Discord
no
Reddit
yok
Ben de i5-12400f + rtx 3060ti sistem sipariş verdim. Emulator bazlı şeylerde i5-12400f üzmez demi hocam.
Emülatör tamamen optimizasyona bağlı hocam ya. Kimisinde çok iyidir kimisinde kötü. 7.nesil konsollarda(ps3/xbox 360) sıkıntı yaşanmaz. Bazı oyunlar ve romlarda sıkıntı yapabilir.

ggokalp12

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
gokalp guol
Hayır kendim UEFI format attım farklı birine elletmedim.

Hocam 1 ay önce arkadaşıma sistem aldırdım i3-12100f 3060 12GB ve o da benden daha fazla FPS alıyor. Yani kendisinin oyun oynarken FPS değerlerini izledim ve hiç değilse 350-400 altına düşüş yaşamıyordu. Dediğiniz bana mantıklı geldi ancak yinede böyle olması saçma geliyor.

Denedim ancak bir değişiklik olmadı FPS değerlerinde maalesef.
Hocam ben windowsu bilgisayarciya kacak kurdutturdum yani virus vardir benimkinde illa ama sizinki ilginc yarin format aticam cs indiricem hemen sistem ilk geldiginde 220 400 arasi aliyordum 1 gun icerisinde 100 200 arasina düşütü hatta bende konu actim bunla ilgili bugun sabah herkes temiz kurulum format diyor bana cidden canimi dıkan bir durum rx 6600 r5 5500 cs gibi bir oyunda 100 fps aliyor ya

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,412
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Twitter
yok
Facebook
no
Discord
no
Reddit
yok
Hocam ben windowsu bilgisayarciya kacak kurdutturdum yani virus vardir benimkinde illa ama sizinki ilginc yarin format aticam cs indiricem hemen sistem ilk geldiginde 220 400 arasi aliyordum 1 gun icerisinde 100 200 arasina düşütü hatta bende konu actim bunla ilgili bugun sabah herkes temiz kurulum format diyor bana cidden canimi dıkan bir durum rx 6600 r5 5500 cs gibi bir oyunda 100 fps aliyor ya
Temiz kurulum yapın hocam. Sistemde kmspico var mı bir bakın.

ggokalp12

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
gokalp guol
Valla bilgisayarci ne ile kurdu bilmiyorum ama uninstall kmspico yazdim yok denetimden baktim yok abi çok ilginç ya benimde ilk suphelendigin olay cs de 2 gun once başlayan 100 200 arasi fps almam idi sonra virusmu var mining mi var diye bi defendere bakim dedim 22 haziran günü yani bilgisayarcinin bana windows kurdugu gun 3 4 uyari gelmis sabah actigim konuya profilimden erişebiliyormusunuz bir bakin daha detayli anlarsiniz

+ Temiz kurulum yapmayi bilmiyorum kasper eset ve Malwarebytes ile bugun yaklasik 15 dosya sildik

xdlips

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Özgür Divarcı
KMSpico yok orijinal anahtar kullanıyorum. Yıllar önce microsoft store'den aldığım ürün direkt microsoft hesabıma kayıtlı. (Bana yazmadığınızı yeni farkettim)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,971
Üyeler
156,414
Son üye
poem
Top Bottom