Neler Yeni

İnceleme Patriot Viper VPN100 512GB PCIe m.2 SSD

Parzival97

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
927
İsim
Ethem Karahan
Selamlar.

11.11 İndirimlerinde 640₺ gibi bir fiyata Patriot Viper VPN100 512GB SSD aldım. Ülkemizde kullanan pek görmedim ve incelemesini de bulamadığım için bilgilendirme amaçlı incelemek istedim. SSD inceleme konusunda çok bilgili değilim fakat elimden geldiğinde bilgi aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle ürünün özelliklerinden bahsedelim. Kontrolcü olarak üst seviye SSD’lerde kullanılan Phison-E12 kullanılıyor. Corsair MP510, 970Evo Plus, SN750, KC2000, SX8200 Pro gibi SSD’lere rakip ve yabancı kaynaklarda incelediğimde hep bu SSD’ler ile karşılaştırılmış. Yazma ömrü konusunda ise 800TBW vaad ediyor ki bu değer 512GB Samsung 970 Evo Plus’ta bile 400TBW. Garanti süresi ise 3 yılla sınırlandırılmış. 970 Evo Plus’ta bu süre 5 yıl. Kağıt üstünde yazma ömrü bakımından çok uzun yıllar götürecek bir SSD, gerçek hayatta bu ne kadar doğru olur göreceğiz. Kısaca diğer özelliklerini ekliyorum.

Kapasite : 512GB

NAND Components: Toshiba 3D LLC

NAND Controller: Phison PS5012-E12

Dram Cache: 512MB

Arabirim: PCIe Gen3 x4 NVMe 1.3.

Ölçüler : 22 x 80 x 10.5mm

Ağırlık( Soğutucu blokla beraber): 45g

TBW : 800

External Thermal Sensor

Okuma-Yazma değerleri :

4K Aligned Random Read: up to 700K IOPs
4K Aligned Random Write: up to 480K IOPs
Sequential Read (ATTO): up to 3,300MB/s
Sequential Write (ATTO): up to 2,200MB/s
Sequential Read (CDM): up to 3,300MB/s
Sequential Write (CDM): up to 2,200MB/s

Ürünün paketine değinecek olursak ürünü açmadan da göstermek amaçlı kitap tarzı mıknatıslı açılır kapanır bir mekanizma yapmışlar. Bu çok önemli bir detay değil ama şık duruyor. Üst kısımlarında ise referans modelin(1Tb) okuma yazma değerlerini görüyoruz.

Kutusundan çıkardığımda SSD’nin gayet korunaklı olduğunu görüyorum. Yani kolay kolay darbeyle bükülme tarzı sorun yaşatacak bir ambalajı yok. SSD 6 yapraktan oluşan soğutma bloğuyla geliyor. Bu sayede normal M2 SSD’lere göre daha serin çalışacak gibi görünüyor. Bu noktada bir eksisi var, soğutucu bloğun termal pedleri kontrolcüye temas etmiyor. ( Bunu yabancı kaynaklardan okumuştum, kendim de kontrol ettiğimde kontrolcünün gerisinde kalan çok hafif bir yükselti var, bundan dolayı oraya tam temas edemiyor.) SSD serin çalışacağı için bence aslında eksi sayabileceğimiz bir durum değil diye düşünüyorum.

SSD’nin arkasında ise SSD’ye ilişkin bilgilere yer verilmiş.

SSD'nin kendine ait bir yazılımı da mevcut. SSD hakkında genel bilgileri veriyor diyebiliriz kısaca. Bu yazılım üzerinden S.M.A.R.T verilerine bakabilir, Firmware güncellemesi aldığında güncelleme işlemi de yapabilirsiniz. Ayrıca Secure Erase işlemi de yapmak mümkün.

Gelelim performans testlerine. Benim bildiğim yaygın olarak kullanılan CrystalDiskMark ve AS SSD benchmark programlarını kullanacağım. CyrstalDiskinfo üzerindeki bilgileri de ekliyorum.( Başka testler de eklememi isterseniz ekleyebilirim.)

Atto Benchmark Sonuçlarını da ekliyorum.

Sonuç olarak SSD vaad edilen hızları bize sunabiliyor. Okuma ve yazma değerleri çok yüksek. Daha performanslı SSD’ler tabii ki var. Genel olarak serin çalışıyor. Boşta iken 32-37 derece, yük altındayken de 42-45 derecede çalışıyor yani gayet serin diyebiliriz. Fiyatını fazlasıyla hakediyor bence. Uygun fiyatlı SSD isteyenler göz atabilir. Bazen yüksek fiyatlara satılabiliyor, araştırmak lazım. Şuanlık 740₺ gibi bir fiyatlandırmaya sahip olan iki link bırakıyorum, isteyenler bakabilir.

İncelememin başında da belirttiğim gibi eksilerim olabilir çünkü bu alanda çok bilgi sahibi değilim. Eksik gördüğünüz noktaları belirtebilirsiniz. Teşekkürler.

Ayrıca SSD konusunda deneyimli olduğu için @keremcnsz24 inceleyip eksilerini söylerse sevinirim.

https://www.n11.com/urun/patriot-vp...medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel&v=1.43.5

https://www.trendyol.com/patriot/pa...djust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.22.4

Son düzenleme:

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Selamlar.

11.11 İndirimlerinde 640₺ gibi bir fiyata Patriot Viper VPN100 512GB SSD aldım. Ülkemizde kullanan pek görmedim ve incelemesini de bulamadığım için bilgilendirme amaçlı incelemek istedim. SSD inceleme konusunda çok bilgili değilim fakat elimden geldiğinde bilgi aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle ürünün özelliklerinden bahsedelim. Kontrolcü olarak üst seviye SSD’lerde kullanılan Phison-E12 kullanılıyor. Corsair MP510, 970Evo Plus, Crucial P1 gibi SSD’lere rakip ve yabancı kaynaklarda incelediğimde hep bu SSD’ler ile karşılaştırılmış. Yazma ömrü konusunda ise 800TBW vaad ediyor ki bu değer 512GB Samsung 970 Evo Plus’ta bile 400TBW. Garanti süresi ise 3 yılla sınırlandırılmış. 970 Evo Plus’ta bu süre 5 yıl. Kağıt üstünde yazma ömrü bakımından çok uzun yıllar götürecek bir SSD, gerçek hayatta bu ne kadar doğru olur göreceğiz. Kısaca diğer özelliklerini ekliyorum.

Kapasite : 512GB

NAND Components: Toshiba 3D LLC

NAND Controller: Phison PS5012-E12

Dram Cache: 512MB

Arabirim: PCIe Gen3 x4 NVMe 1.3.

Ölçüler : 22 x 80 x 10.5mm

Ağırlık( Soğutucu blokla beraber): 45g

TBW : 800

External Thermal Sensor

Okuma-Yazma değerleri :

4K Aligned Random Read: up to 700K IOPs
4K Aligned Random Write: up to 480K IOPs
Sequential Read (ATTO): up to 3,300MB/s
Sequential Write (ATTO): up to 2,200MB/s
Sequential Read (CDM): up to 3,300MB/s
Sequential Write (CDM): up to 2,200MB/s

Ürünün paketine değinecek olursak ürünü açmadan da göstermek amaçlı kitap tarzı mıknatıslı açılır kapanır bir mekanizma yapmışlar. Bu çok önemli bir detay değil ama şık duruyor. Üst kısımlarında ise referans modelin(1Tb) okuma yazma değerlerini görüyoruz.

Kutusundan çıkardığımda SSD’nin gayet korunaklı olduğunu görüyorum. Yani kolay kolay darbeyle bükülme tarzı sorun yaşatacak bir ambalajı yok. SSD 6 yapraktan oluşan soğutma bloğuyla geliyor. Bu sayede normal M2 SSD’lere göre daha serin çalışacak gibi görünüyor. Bu noktada bir eksisi var, soğutucu bloğun termal pedleri kontrolcüye temas etmiyor. ( Bunu yabancı kaynaklardan okumuştum, kendim de kontrol ettiğimde kontrolcünün gerisinde kalan çok hafif bir yükselti var, bundan dolayı oraya tam temas edemiyor.) SSD serin çalışacağı için bence aslında eksi sayabileceğimiz bir durum değil diye düşünüyorum.

SSD’nin arkasında ise SSD’ye ilişkin bilgilere yer verilmiş.

Gelelim performans testlerine. Benim bildiğim yaygın olarak kullanılan CrystalDiskMark ve AS SSD benchmark programlarını kullanacağım. CyrstalDiskinfo üzerindeki bilgileri de ekliyorum.( Başka testler de eklememi isterseniz ekleyebilirim.)

Sonuç olarak SSD vaad edilen hızları bize sunabiliyor. Okuma ve yazma değerleri çok yüksek. Daha performanslı SSD’ler tabii ki var. Genel olarak serin çalışıyor. Boşta iken 32-37 derece, yük altındayken de 42-45 derecede çalışıyor yani gayet serin diyebiliriz. Fiyatını fazlasıyla hakediyor bence. Uygun fiyatlı SSD isteyenler göz atabilir. Bazen yüksek fiyatlara satılabiliyor, araştırmak lazım. Şuanlık 740₺ gibi bir fiyatlandırmaya sahip olan iki link bırakıyorum, isteyenler bakabilir.

İncelememin başında da belirttiğim gibi eksilerim olabilir çünkü bu alanda çok bilgi sahibi değilim. Eksik gördüğünüz noktaları belirtebilirsiniz. Teşekkürler.

Ayrıca SSD konusunda deneyimli olduğu için @keremcnsz24 inceleyip eksilerini söylerse sevinirim.

https://www.n11.com/urun/patriot-vp...medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel&v=1.43.5

https://www.trendyol.com/patriot/pa...djust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.22.4
Mükemmel bir inceleme olmuş, mükemmel fiyata aldın, güle güle kullan.
ATTO Benchmark yapıp onun da hızlarını atabilir misin?

Parzival97

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
927
İsim
Ethem Karahan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Fiyatı güzelmiş
okuma yazma değerleri de iyi
güzel inceleme eline sağlık
Teşekkürler hocam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mükemmel bir inceleme olmuş, mükemmel fiyata aldın, güle güle kullan.
ATTO Benchmark yapıp onun da hızlarını atabilir misin?
Teşekkür ederim :)

Dediğiniz gibi testi ekledim. Stock halde yaptım testi, herhangi bir ayar seçmedim.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26

HABAR

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,435
İsim
Ahmet Burak ARSLAN
Discord
HABAR#0001
Reddit
Either-Professor
SX 8200 Pro yerine önermek icin bir ürün var artık, önceden varsa da görmemiştim, hayırlı olsun.

Parzival97

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
927
İsim
Ethem Karahan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
SX 8200 Pro yerine önermek icin bir ürün var artık, önceden varsa da görmemiştim, hayırlı olsun.
Teşekkürler hocam.

SX 8200 Pro ile çok çok yakın değerlere sahipler, kafa kafaya gidiyorlar diyebilirim. Ama soğutma ve yazma ömrü konusunda daha avantajlı bir tercih.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
965,931
Üyeler
152,575
Son üye
Ahzidal
Top Bottom