Neler Yeni

Pc açıldıktan 2 dk sonra görüntü gidiyor

Boss22

80+
Merhaba arkadaslar, forumda yeniyim yanlış yere actiysam kusura bakmayin.
Ben yeni bir sistem aldım PC hocasının gecenlerde çıkartmış olduğu;
Xfx speedster rx6700(xt olmayan)
ryzen 5600
16 GB çift kanal adata xpg ram
Gigabyte b450 anakart

Arkadaşlar ekran kartını kendim taktım ilk defa montaj yaptım biraz zorlandım açıkçası ama sorunsuz gerçekleştirdim. Güç pinlerini de taktım fakat sistem açılıyor ekrana görüntü geliyor ekran kartı fanları dönüyor tam driver vs kurucam 2 dk sonra görüntü gidip fanlar duruyor. Sorun ne olabilir 0 sistemde bu normal midir ne yapmalıyım bilen veya daha önce başına gelen dostlar yardımcı olursanız çok sevinirim
Ek olarak ben hdmı ile bağlanıyorum
Biostan bir ayar mi yapmam gerekiyor ne yapmalıyım

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
86
İsim
Satılmış taha
servis i arayıp destek iste

Cavuskerem

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,051
İsim
Kerem Çavuş
statik elektriklenme veya cpu fanı tam takılmamış

Boss22

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
CPU fanı dönüyor ve kontrol ettim CPU ile ilgili bir sorun gozukmuyor. Ben şunu anlamiyorum bios açılıyor hatta USB ile format atmama izin veriyor bu kısımlarda ekran kartı fanları dönüyor ekrana görüntü geliyor. Biostan çıkınca veya format atıp Windows ekranı açılınca tam tarayıcıdan driveri indiriyorum (500 MB) 30 sn de indiriyor az daha beklese kuracağım tam indiriyor pat ekran gidiyor. Hdmı sinyal yok diyor ekran kartı fanları duruyor ama PC calismaya devam ediyor. Ekran kartını takarken takamadim mi ki gayet de taktım aslında PCI express slotunu açtım yukarıdan ayarlayıp güzelce oturttum vidalamasini yaptım 2 tane 8 lik güç kablosunu taktım mis gibi oldu zaten yapamasam hiç çalışmaz diye düşünüyorum başka konulara da baktım başka sitelere de baktım bu sorunu yaşayan insanlar net bir çözüm belirtmemis kimi driverdan diyor kimi ekran kartı yanmış diyor ben driver bile kuramadım ekran kartı yeni psu dan olsa 600 w 80+ ki sistem Max 200 250 watt çekiyor ilk defa bir sistemim oldu moral 0 ;)

Ekran kartında problem var gibi duruyor.

Boss22

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Biraz daha araştırma sonucumda insanlar şöyle sonuca ulaşmışlar
Biostan VGA görüntü modunda başlatıp daha sonra driver güncellemesi yapmışlar ve sorunları çözülmüş. Bunu denemek istiyorum ama ekrankartinda 3 display 1 hdmı girisi var VGA yok. Acaba ben direkt hdmı ile bağlandığım için mi görüntü gidiyor, monitorumde display port yok VGA ve hdmı var. Sorunun ekran kartında olduğunu dusunmuyorum su driveri kurabilsem cozecekmisim gibi geliyor.
Ek olarak güvenli modda başlatıp ddu ile driver silip tekrar normal modda kuranlar ve sorunu cozenler olmuş ama bende driver yüklü değil ki 4-5 defa format attım hep aynı aşamalardan sonra görüntü gidiyor bence driver ile alakalı ya umarım öyledir 🤣
Yarın ilk iş tebilonu arayacağım belki onlar yardımcı olabilirler, çözüme ulasabilirsem konuya ekleme yapacağım.

Exanimu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
367
İsim
Comol Ogga
Biraz daha araştırma sonucumda insanlar şöyle sonuca ulaşmışlar
Biostan VGA görüntü modunda başlatıp daha sonra driver güncellemesi yapmışlar ve sorunları çözülmüş. Bunu denemek istiyorum ama ekrankartinda 3 display 1 hdmı girisi var VGA yok. Acaba ben direkt hdmı ile bağlandığım için mi görüntü gidiyor, monitorumde display port yok VGA ve hdmı var. Sorunun ekran kartında olduğunu dusunmuyorum su driveri kurabilsem cozecekmisim gibi geliyor.
Ek olarak güvenli modda başlatıp ddu ile driver silip tekrar normal modda kuranlar ve sorunu cozenler olmuş ama bende driver yüklü değil ki 4-5 defa format attım hep aynı aşamalardan sonra görüntü gidiyor bence driver ile alakalı ya umarım öyledir 🤣
Yarın ilk iş tebilonu arayacağım belki onlar yardımcı olabilirler, çözüme ulasabilirsem konuya ekleme yapacağım.

VGA modu dedikleri ekran kartını söküp görüntüyü anakarttan alarak işlem yapmaktan bahsetmiş olabilirler, senin işlemcinde dahili gpu yok bu sebeple sen o tarz bir işlem yapamazsın, bu arada görüntü gittiğinde hiç bekledin mi birkaç dk sonra geliyor mu? bir de bilgisayar açılınca hızlıca bir video veya müzik aç, ekran gittiğinde ses de kesilip gidiyor mu? çünkü amd kartların ekran bağlantısı kopulmuş gibi davrandığı hatalar var bizzat bende yaşamıştım, eğer sesler kesilmiyor windows çalışmaya devam ediyorsa monitörünü kapatıp açmayı olmazsa ekran kablosunu çıkartıp takmayı dene, eğer görüntü gelirse muhtemelen yazılımsal bir sorun olabilir, windows otomatik driver kuruyor, kurduğu driver sorunlu olabilir.

Boss22

80+
VGA modu dedikleri ekran kartını söküp görüntüyü anakarttan alarak işlem yapmaktan bahsetmiş olabilirler, senin işlemcinde dahili gpu yok bu sebeple sen o tarz bir işlem yapamazsın, bu arada görüntü gittiğinde hiç bekledin mi birkaç dk sonra geliyor mu? bir de bilgisayar açılınca hızlıca bir video veya müzik aç, ekran gittiğinde ses de kesilip gidiyor mu? çünkü amd kartların ekran bağlantısı kopulmuş gibi davrandığı hatalar var bizzat bende yaşamıştım, eğer sesler kesilmiyor windows çalışmaya devam ediyorsa monitörünü kapatıp açmayı olmazsa ekran kablosunu çıkartıp takmayı dene, eğer görüntü gelirse muhtemelen yazılımsal bir sorun olabilir, windows otomatik driver kuruyor, kurduğu driver sorunlu olabilir.
Eve geçince deneyeceğim önerilerinizi, teşekkürler. Gorüntü gidince monitörü tuslardan aç kapa yaptım ama hiç kablo takip çıkarmadım veya video acmadim. Şöyle ki ilk başta sistemi aldığımda ekrankartini taktigimda Windows kurulu gelmişti, 2 dk bekledim görüntü gitti. Restart attım ama düzelmedi ben de önceden kurulu gelmez diye USB ye Windows yazmistim hemen format attım. Windows format ekranında ve bitip kendi ayar yapınca ekrana görüntü geldi ekrankarti fanları dönüyordu taa ki Windows hazır hale gelene kadar. Muhtemelen dediğiniz gibi kendisi driver kuruyor olabilir çünkü 5+ kez format attım ard arda hepsinde aynı şekil oldu.

Noise

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Sefa
Benzer bir durum bende de oldu. Ryzen 5 5600 ve rx 6800 sistem sahibiyim.

Format sonrası driver kurulduktan sonra masaüstü gelmiyor, gelse bile anlık sistem çöküyor, mavi ekran vermeden otomatik yeniden başlıyordu. Örneğin google Chrome da youtube a girince sistem kapanıyordu. Masaüstündeyken bile bostayken kapanıyordu. Sonra sisteme farklı bir ekran kartı takıp deneyince problemin ekran kartında olduğunu farkettim. Servise gönderince ekran kartını değiştirdiler. Şu anda problem yok.

Sen de sisteme farklı bir ekran kartı takarak deneme yapabilirsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama imkanın yoksa internet kablosunu çekip önceden indirdiğin driverları kendin yükle.

Ekran kartı driverı ve chipset driverını özellikle

Boss22

80+
Benzer bir durum bende de oldu. Ryzen 5 5600 ve rx 6800 sistem sahibiyim.

Format sonrası driver kurulduktan sonra masaüstü gelmiyor, gelse bile anlık sistem çöküyor, mavi ekran vermeden otomatik yeniden başlıyordu. Örneğin google Chrome da youtube a girince sistem kapanıyordu. Masaüstündeyken bile bostayken kapanıyordu. Sonra sisteme farklı bir ekran kartı takıp deneyince problemin ekran kartında olduğunu farkettim. Servise gönderince ekran kartını değiştirdiler. Şu anda problem yok.

Sen de sisteme farklı bir ekran kartı takarak deneme yapabilirsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama imkanın yoksa internet kablosunu çekip önceden indirdiğin driverları kendin yükle.

Ekran kartı driverı ve chipset driverını özellikle
Önerileriniz için sagolun. Şöyle ki format atıldıktan sonra sağ tarafta b450 anakart ismi yazıli uyarı çıkıyor otomatik driver kurmak için sanırım ben onu her seferinde hayır diyip kapattim kendim elle kurmak için. Bugün USB ye driveri atıp PC ye format attıktan sonra internet baglantisini kesip driveri USB den kurmayi deneyecegim bakalım olacak mı akşam dönüş yapacagim.

Exanimu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
367
İsim
Comol Ogga
Önerileriniz için sagolun. Şöyle ki format atıldıktan sonra sağ tarafta b450 anakart ismi yazıli uyarı çıkıyor otomatik driver kurmak için sanırım ben onu her seferinde hayır diyip kapattim kendim elle kurmak için. Bugün USB ye driveri atıp PC ye format attıktan sonra internet baglantisini kesip driveri USB den kurmayi deneyecegim bakalım olacak mı akşam dönüş yapacagim.
Windows da ilk açılışta sağda çıkan uyarı, eğer anakartınız asus ise onun kontrol programını indirmeniz için çıkıyor onun ile alakası yok, ve ayrıca dediğiniz mantıklı geldi, windowsun oto kurduğu driver'de hata varsa siz internetsiz format atın ve en güncel driveri usb den kurun yine aynı sorunu yaşarsanız, muhtemelen üstteki arkadaşta olduğu gibi ekran kartında bir problem olabilir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
948,873
Üyeler
149,460
Son üye
uchihabaran
Top Bottom