Neler Yeni

Problem anakart mı işlemci mi?

Salwador

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Mert
Merhaba Arkadaşlar,

Ryzen 5 1600 işlemcimin Stok soğutucusunu sökerken işlemcim yerinden çıkıp pinler yamulmuştu. Bu durumdan sonra dual ram çalışmamakta ve donanıma 8gb ram ayırmaktaydı. Daha sonra işin uzmanı Bi bilgisayarcıya pinleri gösterdim Bi kaç yamuk olduğunu onları mikroskop ile düzelttiğini söyledi. Sokete baktığında bir problem görmedi. Sonrasında işlemciyi yerine oturttu. Bu işlemden sonra problem aynı şekilde devam ediyordu. Bu işlemden sonra şunları denedik.

1-) ramleri silgi ile silip hava ile temizleyip slot olarak a1-b1 a2-b2 slotlarına takıp denedik yine çözmedi
2-) bios güncelledik bios pili sök tak yaptık yine olmadı.
3- Format attım bu da çözmedi.

En son olarak ramleri tek tek denediğimizde. 3. Ve 4. Slotta görüntü gelmiyordu. 1. 2. Slotta ramler yanyana 16gb olarak sorunsuz çalışıp xmp ile 3000mhz kadar çalışıyor. Bu single mı dual mi oluyor bilmiyorum. Yani kısacası sizce bu durumda anakart mı sıkıntılı işlemci mi yerine yedek parça olmadığı için başka parça deneyemedik.

Sistemim
İşlemci: Ryzen 5 1600
Anakart: Asrock B450M pro4
Bios sürümü: 4.90
Ram: Corsair Vengeance 8x2 3000mhz
Ekran kartı: Msi Armor 4gb Rx570

Barış Yalçın

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Böyle durumlarda en kolay çözüm suçlu bileşeni aramaktır yani ne yapın edin bir yerlerden AM4 soket bir anakart, işlemci ve DDR4 bir RAM bulup test edin, sorunun kimde olduğu anlaşılır.

Bir bilgisayarcı yada internet kafeye gidip rica ederseniz yapabilirsiniz.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Merhaba Arkadaşlar,

Ryzen 5 1600 işlemcimin Stok soğutucusunu sökerken işlemcim yerinden çıkıp pinler yamulmuştu. Bu durumdan sonra dual ram çalışmamakta ve donanıma 8gb ram ayırmaktaydı. Daha sonra işin uzmanı Bi bilgisayarcıya pinleri gösterdim Bi kaç yamuk olduğunu onları mikroskop ile düzelttiğini söyledi. Sokete baktığında bir problem görmedi. Sonrasında işlemciyi yerine oturttu. Bu işlemden sonra problem aynı şekilde devam ediyordu. Bu işlemden sonra şunları denedik.

1-) ramleri silgi ile silip hava ile temizleyip slot olarak a1-b1 a2-b2 slotlarına takıp denedik yine çözmedi
2-) bios güncelledik bios pili sök tak yaptık yine olmadı.
3- Format attım bu da çözmedi.

En son olarak ramleri tek tek denediğimizde. 3. Ve 4. Slotta görüntü gelmiyordu. 1. 2. Slotta ramler yanyana 16gb olarak sorunsuz çalışıp xmp ile 3000mhz kadar çalışıyor. Bu single mı dual mi oluyor bilmiyorum. Yani kısacası sizce bu durumda anakart mı sıkıntılı işlemci mi yerine yedek parça olmadığı için başka parça deneyemedik.

Sistemim
İşlemci: Ryzen 5 1600
Anakart: Asrock B450M pro4
Bios sürümü: 4.90
Ram: Corsair Vengeance 8x2 3000mhz
Ekran kartı: Msi Armor 4gb Rx570
Biz buradan kesin bir şey diyemeyiz. Başka bir işlemciyi o anakartta deneyin ya da başka bir anakart bulup işlemcinizi onda deneyin.

AfniSoDeadly

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,644
İsim
Burak Tokgöz
Böyle durumlarda en kolay çözüm suçlu bileşeni aramaktır yani ne yapın edin bir yerlerden AM4 soket bir anakart, işlemci ve DDR4 bir RAM bulup test edin, sorunun kimde olduğu anlaşılır.

+

Salwador

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Mert
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Doğru Haklısınız Bir fikir almak istedim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
969,709
Üyeler
153,276
Son üye
haruncd25
Top Bottom