Neler Yeni

PWM olmayan işlemci fanı ve kasa fanlarının hızını nasıl ayarlarım? Çözüm arıyorum.

Eranex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Semih Güzey
4 kasa fanı + 2 fanlı işlemci soğutucum var. hepsi sabit 2100 rpm çalışıyor. kasa fanları molex, işlemci soğutucusu ise 3 pin. ben bunları 1250 rpm dolaylarında çalıştırmak istiyorum.

Fan kontrol cihazları ile, bir şekilde bazı modifiyeler yaparak bunu halledebilir miyim?

Son düzenleme:

Eranex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Semih Güzey
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
hala çözüm bulamadım. yeni kasa veya cpu + kasa fanları satın almak zorunda mıyım?

Aykut D.

80+ Gold
Cevap: Ayarlayamazsın. Bu kısmı doğru. Peki o halde sorum ne?

4 kasa fanı + 2 fanlı işlemci soğutucum var. hepsi sabit 2100 rpm çalışıyor. kasa fanları molex, işlemci soğutucusu ise 3 pin. ben bunları 1250 rpm dolaylarında çalıştırmak istiyorum.

Fan kontrol cihazları ile, bir şekilde bazı modifiyeler yaparak bunu halledebilir miyim?

aksi halde yeni kasa veya fanlar almak zorundayım.
Anakartın dc fan kontolü mevcutsa fani voltaj ile hızı ayarlanabilir .

Anakart dc fan kontrolu yoksa eğer elektronik bilgin varsa elin havya tutabiliyorsa lm317 ile fanları elle manuel olarak kontrol et .

3pinli fanlarda en fazla bunu yapabilirsin.

Eranex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Semih Güzey
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anakartın dc fan kontolü mevcutsa fani voltaj ile hızı ayarlanabilir .

Anakart dc fan kontrolu yoksa eğer elektronik bilgin varsa elin havya tutabiliyorsa lm317 ile fanları elle manuel olarak kontrol et .

3pinli fanlarda en fazla bunu yapabilirsin.
yanıt için teşekkürler.

anakartta fan kontrol ayarları mevcut hızını falan ayarlamak için. ancak sanırım pwm için geçerliler. bir etkileri olmadı. dc ayarını da aradım bulamadım.

elimin ayarı iyidir güvenirim. ince işlerden çekinmem. ama nasıl yapacağımı bilmiyorum tabi. araştırayım biraz lm317 nedir diye.

edit: tersine mühendislik gerektiriyor sanırım. elim iş tutar ama o konuda çok bilgili değilim. uzmanlık gerektiren bir şey.

Aykut D.

80+ Gold
yanıt için teşekkürler.

anakartta fan kontrol ayarları mevcut hızını falan ayarlamak için. ancak sanırım pwm için geçerliler. bir etkileri olmadı. dc ayarını da aradım bulamadım.

elimin ayarı iyidir güvenirim. ince işlerden çekinmem. ama nasıl yapacağımı bilmiyorum tabi. araştırayım biraz lm317 nedir diye.

edit: tersine mühendislik gerektiriyor sanırım. elim iş tutar ama o konuda çok bilgili değilim. uzmanlık gerektiren bir şey.
Anakart asus ise asus anakartlarin çoğunda dc fan kontrol bulunur . Anakartınız nedir ?

Top Bottom