Neler Yeni

R5 2600X Undervolt / GHz & Mhz Ayarlarım

-pSx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
424
İsim
Selçuk Çiçek
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar, Overclock, Oyun
Instagram
@cicekselcukk
Dostlar merhaba, yeni almış olduğum Ryzen 5 2600X işlemcimin AIDA 64 Stres Testinde 98'Derecelere kadar ulaşmasından sonra tedirginlik haliyle işlemciyi undervolt yaparak hemen hemen aynı frekansta, ama daha düşük voltaj değeriyle çalıştırma girişiminde bulundum.

Sorun nedir nasıl çözerim diye düşünürken araştırmaya BIOS ayarlarını kurcalamaya başladım ve sorunun kaynağını tespit ettim.

Dostlar işlemcimin çok fazla voltaj çektiğini fark ettim, normalde 3.6 Ghz olan işlemcim kendini 4.1 Ghz'ye sürekli olarak boostluyordu. Ryzen Master'de boost değeri sürekli kırmızı yanıyordu %98 seviyelerinde ve sürekli olarak 1.35V çekiyordu. Haliyle de fazla ısınmasına sebep oluyordu bu durum.

Ben de BIOS ayarlarından AMD'nin Precision Boost OverDrive ( Boostlama Özelliği ) kapattım ve işlemciyi 3.0 Ghz' frekansında çalıştırdım, bir de ne göreyim benim 1.4 V çeken işlemci 3.0 Ghz'de 0.95V çekiyor, bununla doğru orantılı olarak da

- Boşta sıcaklık: 50°'den 33°'ye -
- %100 Yük altında maximum sıcaklık 98°'den 43°'ye düştü.

tabii ki 3.0 Ghz kullanmayacağım için voltajı ve frekansı yavaş yavaş arttırmaya başladım, oldu olmadı çalıştı gitti geldi derken,

Uzun uzun uğraşlar sonucu önceden 1.4V 4.1 Ghz'de çalışan işlemcimi 1.20V Değerinde 4.05 Ghz'de stabil şekilde çalıştırmayı başardım. Sıcaklık değerlerim ise Auto Ayarlara kıyasla;

- Boşta sıcaklık: 50°'den 39°'ye -
- %100 Yük altında maximum sıcaklık 98°'den 84°'ye düştü. -

( AIDA 64 TESTINDE / SADECE STRESS CPU İŞARETLİYKEN; )

- Boşta sıcaklık: 50°'den 39°'ye -
- %100 Yük altında maximum sıcaklık 80°'den 64°'ye düştü.

BATTELFIELD V ( 5 DAKİKA AYNI SAHNEYİ OYNANIŞ SONRASI / 5 DERECE SICAKLIK FARKI / AYNI FPS ORANLARI )

Not : Oyun oynarken sıcaklık seviyeleri 60-75 Derece seviyelerinde.

MERAK ETTİKLERİM;

İşlemcimin Sabit 4.05 GHz Frekansında 1.25V ile sabit turbo frekans çalışmasının bir sakıncası var mıdır?

AIDA 64 Extreme Testinde ( Stress FPU - CPU - HDD - RAM - GPU ) bütün ayarlar seçili iken ulaşılan 84 derece sıcaklık değerine ulaşması hatta bazen rest atması sakıncalı mıdır, normal midir? Sadece işlemciyi stres testine soktuğumda hiçbir sakınca yok, 65 Dereceyi geçmiyor hiç. Oyun falan oynarken de sıkıntı yok ekran görüntüleri aşağıda var.

İşlemci ayarlarım bu şekilde undervolt şeklindeyken ağır bir işlem yapmadığımda işlemci frekansımın 4.05GHz yerine 2-3GHz'lere düşmesini ve rahat çalışmasını nasıl sağlarım? ( Windows Ayarları BIOS'dan manuel ayar yaptığım için işe yaramıyor )

İşlemciye Undervolt yapmama rağmen oyun içinde undervolt yapılmamış haline oranla daha hızlı çalışıyor mantıksız değil mi bu? Auto ayarlarda 3.9 GHz çalışırken oyunda, Undervolt ayarda 4.05 GHz çalışabiliyor, üstelik daha düşük Voltaj değeriyle, bana bir garip geldi bu durum :/

Son olarak,

Ayarları bu şekilde mi kullanmamı tavsiye edersiniz yoksa bütün emekleri çöpe atıp geri Auto'ya almamı mı? - @Abdullah Hacıgül

Ekler

• 3.0 Ghz 0.9V.jpg
    3.0 Ghz 0.9V.jpg
    484.5 KB · Hit: 116
  • 3.6 Ghz 1.1V.jpg
    3.6 Ghz 1.1V.jpg
    436 KB · Hit: 110
  • 3.9gHZ 1.2v.jpg
    3.9gHZ 1.2v.jpg
    434.9 KB · Hit: 97
  • 4.0 Ghz 1.2V.jpg
    4.0 Ghz 1.2V.jpg