Neler Yeni

R5 5600 işlemcili gt301 model kasamda ısınma sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Ümitcan
Bir süre önce başlıktaki özelliklerdeki kasamda stok soğutucudan kule tipi Arctic Freezer e-sports Duo isimli soğutucuya geçtim. Halihazırda Prime testinden azami 75 dereceye, Mount and Blade Bannerlord oyununda ise iki saatlik kullanımın ardından 78 dereceye ulaşmakta işlemcim.

PC'ye soğutucuyu takdırdığım kişi eski macunun üstüne takmış ve kasayı sıcak havaya boğacağını söylemiş. Sizce bu ne kadar doğru? Bu soğutucuyla çok daha iyi bir performans bekliyordum açıkçası. Kasada oldukça yeterli hava delikleri var.

Adam varolan macunun üstüne soğutucuyu takmış ancak bilgisayar zaten yeni. Haliyle macun da yeni. Sizce bundan kaynaklı olabilir mi?

Kasada önde üç, arkada bir olmak üzere toplamda dört fan var.

Teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ek olarak, belirtmeyi unuttum, bu soğutucunun uyumsuz olacağını söylemiş. Doğruluk payı nedir sizce? İlk defa böyle bir şey duydum. Anakartım da Asus Prime b450m k II.

Ekler

• Obudowa-ASUS-Tuf-Gaming-GT301-front.jpg
    Obudowa-ASUS-Tuf-Gaming-GT301-front.jpg
    28.5 KB · Hit: 22
Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,772
İsim
Murat Orhan
Bir süre önce başlıktaki özelliklerdeki kasamda stok soğutucudan kule tipi Arctic Freezer e-sports Duo isimli soğutucuya geçtim. Halihazırda Prime testinden azami 75 dereceye, Mount and Blade Bannerlord oyununda ise iki saatlik kullanımın ardından 78 dereceye ulaşmakta işlemcim.

PC'ye soğutucuyu takdırdığım kişi eski macunun üstüne takmış ve kasayı sıcak havaya boğacağını söylemiş. Sizce bu ne kadar doğru? Bu soğutucuyla çok daha iyi bir performans bekliyordum açıkçası. Kasada oldukça yeterli hava delikleri var.

Adam varolan macunun üstüne sürmüş ancak bilgisayar zaten yeni. Haliyle macun da yeni. Sizce bundan kaynaklı olabilir mi?

Kasada önde üç, arkada bir olmak üzere toplamda dört fan var.

Teşekkürler.

Ek olarak, belirtmeyi unuttum, bu soğutucunun uyumsuz olacağını söylemiş. Doğruluk payı nedir sizce? İlk defa böyle bir şey duydum. Anakartım da Asus Prime b450m k II.
2 Macun karıştırılamaz. Karıştırılırsa işlemci ve soğutma bloğu arasındaki ısı alış verişini engeller dolayısıyla sistem daha çok ısınır. Bu en büyük etmen.

+ olarak işlemciniz yükte 75 derece civarına kadar normal bir değer. 78 derece çok anormal değil macun değişmiinden sonra daha da düşer o yüzden içinizi ferah tutun.

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Ümitcan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bağışlayın hocam yazım yanlışı yapmışım.

Varolan macunun üzerine macun sürmemiş. Varolan macunu silmeyip olduğu gibi soğutucuyu takmış.

Hurly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
Kerem Yıldız
Dostum o soğutucuyu bence çıkart ve kendin tak temizce. Macunu komple temizleyip. 12400f var bende stok ile 77 derece idi prime95de seninki de aşağı yukarı böyle desek, arctic esport duo ile daha da düşmesi lazım diye düşünüyorum dandik bir soğutucu değil o. Hele oyunda 78 derece oluyorsa stok fanla kaç oluyordu ki? Uyumsuzluk da söz konusu değil bu arada.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,772
İsim
Murat Orhan
Bağışlayın hocam yazım yanlışı yapmışım.

Varolan macunun üzerine macun sürmemiş. Varolan macunu silmeyip olduğu gibi soğutucuyu takmış.
Var olan macunu silmemişse de yeni 0 fanların altında sıfır macun da gelir iki macun karışır tekrardan.

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Ümitcan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum o soğutucuyu bence çıkart ve kendin tak temizce. Macunu komple temizleyip. 12400f var bende stok ile 77 derece idi prime95de seninki de aşağı yukarı böyle desek, arctic esport duo ile daha da düşmesi lazım diye düşünüyorum dandik bir soğutucu değil o. Hele oyunda 78 derece oluyorsa stok fanla kaç oluyordu ki
Stok fanda 3.6ghz ye sabitlemistim sicaklik 80-90 civarinda geziyor diye. Sabitledikten sonra 60-70 civarında dolaşıyordu sıcaklık. Şimdi kule tipine geçtim diye 4.6ghz de çalışıyordu galiba. O nedenle sıcaklıkta yükselme bekliyordum ama sanki performansında bir sıkıntı var gibi.

Var olan macunu silmemişse de yeni 0 fanların altında sıfır macun da gelir iki macun karışır tekrardan.
Ben yurtdışında olduğum için kontrol edemedim kardeşime tembihlemiştim. Arctic Freezer E-Sports Duo nun altinda ek olarak macun var yani, öyle mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,772
İsim
Murat Orhan
Stok fanda 3.6ghz ye sabitlemistim sicaklik 80-90 civarinda geziyor diye. Sabitledikten sonra 60-70 civarında dolaşıyordu sıcaklık. Şimdi kule tipine geçtim diye 4.6ghz de çalışıyordu galiba. O nedenle sıcaklıkta yükselme bekliyordum ama sanki performansında bir sıkıntı var gibi.

Ben yurtdışında olduğum için kontrol edemedim kardeşime tembihlemiştim. Arctic Freezer E-Sports Duo nun altinda ek olarak macun var yani, öyle mi?
Sadece onda değil, sıfır alınan her fanın altında macun,onun altında da macunun kutuya vs bulaşmaması için jelatin olur. Belki jelatini çıkarmamış bile olabilirsiniz.

Hurly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
Kerem Yıldız
Bence de bir problem var gibi. Arctic soğutucu yanında güzel bir termal macun ile geliyor diye biliyorum. Bilgisayarcın ona çökmediyse kendin yap bence çok zor işlem değil. Adam uyumsuzluktan bahsettiyse belki de tam takamamistir falan o sebeple de olabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,772
İsim
Murat Orhan
Ben stok fan ile 78 oldu sandım ilk başta. freezer ile de ço fark etmese de düz 70lere kadar düşmeli en az

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Ümitcan
Tamamdır. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Olmadı bir kere daha götürmelerini söyleyeyim bakalım telefondan görüşeyim adamla görüntülü bir şekilde sıkıntı neymiş çözeriz sanırsam.

Hurly

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
Kerem Yıldız
Macun sürülmüş şekilde gelmiyor diye biliyorum ben bu arada. Kutunun içinden tek kullanımlık şekilde macun çıkıyor onu kendin uygulaman gerekiyor. MX-4 macun hatta gayet kaliteli macun.

Top Bottom