Neler Yeni

R7 7800x3D sistemde CPU ve RAM ışığı yanıyor fakat görüntü gelmiyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ali
Merhaba,
Aşağıdaki sistemi yeni topladım. PC'yi kurdukan sonra BIOS güncellemesi de yaptım. Akabinde dün normal bir şekilde bilgisayarı kapattım sonra yeniden açtığımda ekrana görüntü gelmedi. CPU ve RAM ışığı yanıyordu ekrana görüntü gelmiyordu ve BIOS'a giremedim.(mouse klavye elektrik gelmiyor)
BIOS pilini çıkartıp bekledim.
Csmos tuşuna basılı tutup bekledim. Güç fişlerini çekip, PC açma tuşuna da bastım.
İşlemciyi çıkartıp tekrar taktım.
RAM'leri tekli olarak farklı slotlarda denedim.
İşlemci ve RAM'i tamamen çıkartıp çalıştırdım.
Fanları iptal ettim ama sorun çözülmedi.
Bir önceki günden farkı termal macunu yenilemiştim ve akabinde boşta 45 oyunda 55 derecede (FC24) birkaç saat oyun oynadım.
Desteklerinizi rica ederim.

AnakartMSI MB PRO B650-S WIFI AM5 DDR5 7200MHZ(OC) HDMI DP M.2 USB3.2 2.5G LAN WI-FI 6E ATX
Ekran KartıGALAX GeForce RTX 4070 Ti SUPER EX Gamer White 1-Click OC 16GB GDDR6X 256 Bit DLSS 3 Ekran Kartı (47UZM6MD8KPE)
İşlemciAMD Ryzen 7 7800X3D 4,2 GHz 96 MB Cache AM5 İşlemci
SSDKingston Kc3000 1TB 7000MB-6000MB SSD
RAMCorsaır CMH32GX5M2E6000C36W 32GB (2X16) Ddr5 Dram 6000 Mhz CL36 Vengeance Rgb Memory Kıt Whıte
İşlemci SoğutucuThermalright Frozen Horizon 360 ARGB 360mm Intel-AMD Uyumlu Beyaz İşlemci Sıvı Soğutucu
Güç KaynağıCorsair CX750 750 Watt 80 Plus Bronze Atx Güç Kaynağı- CP-9020279-EU
KasaY70 Touch Snow White

Dosya Ekleri​

Ekler

• WhatsApp Image 2024-08-24 at 19.06.40.jpeg
    WhatsApp Image 2024-08-24 at 19.06.40.jpeg
    233.3 KB · Hit: 35

nostrovia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
DirtyBlue
2 günde denk geldiğim 3. MSI anakart.
Yapılacak işlerin çoğunu yapmışsınız. Anakart işlemci pinlerinde bir yamulma yoksa. Belki tekrar bios update yapılabilir bios flash ile.
Deneme şansınız varsa başka bir PSU deneme şansınız varmı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yabancı forumlarda 5-10 dk açık bırakınca açılanlarda olmuş.

epalo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
138
İsim
Durmuş T.
Pek çok şey denemişsiniz ekran kartını sökün artı riser kablo ile bağlı galiba onuda çıkarın anakarttan ve işlemci dahili igpu ile görüntü almaya çalışın.

quistin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
391
İsim
Fırat divitci
Turuncu yanması exponun ramleri eğittiği anlamına geliyor diye biliyorum. Ben de MSI bir anakart kullanıyorum ve benim de işlemcim 7800x3d. 5 dakika bekleyin, bilgisayar açıldıktan sonra shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlata basın ama elinizi shiftten hiç çekmeyin sonra gelecek mavi ekrandan sorun çözmeye gidip oradan bir seçenek vardı bios ayarlarını açan onu seçin biosa girdikten sonra context memory restoration ayarını açın böylece her seferinde ramleri eğitmeyi kapatacaksınız. Ram eğitmeyi gene yapacak ışık yanacak ve 5 dakika sürecek ancak bir daha yapmayacak.

reythes

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Kerem
Senin konudan bağımsız sistemimiz birebir aynı nerdeyse ben de soğutma olarak MSI MAG CORELIQUID M360 360 mm Sıvı İşlemci Soğutucusu var sistem boşta 50 55 oyunlarda 65 civarı bu kadar kalite farkı olacağını sanmıyorum soğutucu olarak termal macunda yeni zaten benim niye yüksek bu kadar

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ali
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Turuncu yanması exponun ramleri eğittiği anlamına geliyor diye biliyorum. Ben de MSI bir anakart kullanıyorum ve benim de işlemcim 7800x3d. 5 dakika bekleyin, bilgisayar açıldıktan sonra shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlata basın ama elinizi shiftten hiç çekmeyin sonra gelecek mavi ekrandan sorun çözmeye gidip oradan bir seçenek vardı bios ayarlarını açan onu seçin biosa girdikten sonra context memory restoration ayarını açın böylece her seferinde ramleri eğitmeyi kapatacaksınız. Ram eğitmeyi gene yapacak ışık yanacak ve 5 dakika sürecek ancak bir daha yapmayacak.
Önce bunu deneyeceğim.
Olmaz ise @nostrovia eski bir 600W Corsair PSU var şuan yazdığım pc'de kullandığım.
@reythes ilk başta benim de öyleydi. Kutu içinden gelen termal macunu kullandım. İlk basışta sıktığım biraz donuktu. Sıcaklık da yüksek olunca daha ortalardan sıkmak suretiyle tazeledim. O zaman dün bu veriye ulaştım. Bir de soğutucunun pompa fanını CPU fana değil SYSFAN 1 e taktım. CPU'dan bağımsız çalışsın diye. Muhtemelen o daha etkili olmuştur.

MAH0A

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
498
İsim
Mahmut Taplamacıoğlu
BIOS Update yap.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ali
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
@quistin Ekran açılmasa da 10 dakika kadar bekledim. Değişen bir şey olmadı.
Ekran kartını FX6300 sistemde test ettim ve çalıştı. İlginç bir test oldu.
@epalo 7800x3d 'de dahili GPU var mı bilmiyordum ama ekran kartını çıkartıp anakarttaki DP ve HDMI'da denedim görüntü gelmedi.
@nostrovia işlemci fotoğraflarını da ekliyorum. Diğer PSU ile şimdi deneyemiyorum (hastaneye gitmem gerek)
Bıos update olayını biosa giremiyorken ve ekran gelmiyorken nasıl yapabileceğimi bilmiyorum. Araştıracağım.. Yönlendirme yapabilirseniz sevinirim.

Ek olarak diğer ürünlerde sorun yoksa (inşallah yoktur) Anakartı HP'den HP satıcılı aldım ve 14 gün olmadı. (6KTL) Direkt iade mi diyeyim onarım/değişim mi?

Ekler

• WhatsApp Image 2024-08-24 at 19.06.40 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-08-24 at 19.06.40 (1).jpeg
    198 KB · Hit: 16
  • WhatsApp Image 2024-08-24 at 21.44.32.jpeg
    WhatsApp Image 2024-08-24 at 21.44.32.jpeg
    192.2 KB · Hit: 16
  • WhatsApp Image 2024-08-24 at 21.45.08.jpeg
    WhatsApp Image 2024-08-24 at 21.45.08.jpeg
    272.7 KB · Hit: 16
  • WhatsApp Image 2024-08-24 at 21.45.31.jpeg
    WhatsApp Image 2024-08-24 at 21.45.31.jpeg
    294.1 KB · Hit: 16

nostrovia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
DirtyBlue
Bios update ürünün kendi bios sayfasında var kitapcığı duruyorsa orada da vardır.
YouTube MSI bios flash yazınca çıkan videolar var ama USB belleğin takılacağı USB yuvası manuelde yazılı her anakartta başka yuvaya bağlanıyor.
CPU yuvasında sıkıntı görünmüyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ali
MSI bu anakart için tam da bugün yeni sürüm BIOS çıkartmış. (23:30:46) Videodaki gibi isimlendirerek ya da isimlendirmeden denedim ama şimdilik olmadı. Farklı versiyonlarda farklı cevaplar alan olmuş. P.tesi'ye kadar denemeye devam ederim. P.tesi HB'ye anakart için iade talebi oluşturdum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ali
Özet olarak hala olmadı. @nostrovia , @MAH0A , @epalo destekleriniz için teşekkürler.
Bir üstteki yorumum yanlış olmuş. İndirme tarihini sürüm tarihi sanmışım yine bir düzeltme de benim anakartta csmos tuşu yokmuş. Bu nedenle bu işlemi bios pilini çıkartarak ve @Emre Zengin 'in aşağıdaki konu başlığında belirttiği gibi sıfırladım. (https://forum.donanimarsivi.com/konu/cpu-isigi-kirmizi-yaniyor-ve-goeruentue-yok.969114/page-2#posts)
Farklı bir PSU ile kontrol ettim.
Flash buton ile BIOS güncellemesini yaptım(yorumlarda belirtilen şekilde bellekteki ve anakarttaki ışıklar 5dk kadar yandı buna istinaden güncellendi diyorum ) ama maalesef değişen bir şey olmadı. Akabinde debug ışıklarında farklılık olacak mı diye önce rami taktım. PC açma ve kapama tuşu çalıştı. Sonrasında işlemciyi takılı olduğunda kapatma tuşunun işe yaramadığını fark ettim.
Dahili igpu ve farklı bir ekran kartı ile denediğimde de açılmadı.
Sonuç olarak ya işlemcide ya da anakartta bir sorun var. Pazartesi işlemciyi başka bir bilgisayarda test etmeye çalışacağım.
Anakart teslim tarihi 15'i, işlemcinin ise14'ü. Diyelim anakartta sorun çıktı. İade talebi mi oluşturmalıyım yoksa servis onarım / değişiklik mi? (Anakart Hepsiburada satıcılı)

epalo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
138
İsim
Durmuş T.
Özet olarak hala olmadı. @nostrovia , @MAH0A , @epalo destekleriniz için teşekkürler.
Bir üstteki yorumum yanlış olmuş. İndirme tarihini sürüm tarihi sanmışım yine bir düzeltme de benim anakartta csmos tuşu yokmuş. Bu nedenle bu işlemi bios pilini çıkartarak ve @Emre Zengin 'in aşağıdaki konu başlığında belirttiği gibi sıfırladım. (https://forum.donanimarsivi.com/konu/cpu-isigi-kirmizi-yaniyor-ve-goeruentue-yok.969114/page-2#posts)
Farklı bir PSU ile kontrol ettim.
Flash buton ile BIOS güncellemesini yaptım(yorumlarda belirtilen şekilde bellekteki ve anakarttaki ışıklar 5dk kadar yandı buna istinaden güncellendi diyorum ) ama maalesef değişen bir şey olmadı. Akabinde debug ışıklarında farklılık olacak mı diye önce rami taktım. PC açma ve kapama tuşu çalıştı. Sonrasında işlemciyi takılı olduğunda kapatma tuşunun işe yaramadığını fark ettim.
Dahili igpu ve farklı bir ekran kartı ile denediğimde de açılmadı.
Sonuç olarak ya işlemcide ya da anakartta bir sorun var. Pazartesi işlemciyi başka bir bilgisayarda test etmeye çalışacağım.
Anakart teslim tarihi 15'i, işlemcinin ise14'ü. Diyelim anakartta sorun çıktı. İade talebi mi oluşturmalıyım yoksa servis onarım / değişiklik mi? (Anakart Hepsiburada satıcılı)
İşlemci içinde bellek kontrolcü o yüzden evet işlemciyi ilk sonra bellekleri test edin en net cevabı bulmuş olursunuz.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
973,837
Üyeler
153,946
Son üye
edipa.
Top Bottom