Neler Yeni

Yardım RAM Uyumluluğu ve frekans

Barmelow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Barış AKŞAHİN
Instagram
barmelow
Steam
barmelow
Facebook
barmelow
Forum severler herkese selamlar,
Yeni bi sistem yopluyorum ve Ryzen 5 5600x işlemci aldım anakart olarak ta ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II aldım. Ram tarafında ise Kingston 16gb (2x8gb) Fury 3600mhz CL17 DDR4 beast RGB ram (KF436C17BBAK2/16) ramleri aldım fakat BIOS ta farkettim ki RAM'ler 2400 MHz de çalışıyor AMD için olan D.O.C.P. özelliğini açtım ve ramleri 3600 MHz de çalıştırabilmek için ayarlanmış profili seçtim. Fakat gördüm ki onu açmış olsam bile RAM'ler halen 2400 MHz de çalışıyor ayar açık olduğu halde, abi tweaker sekmesinde ram frekans ayarı 3600 MHz de gözüküyor ama Info menüsünde 2400 gözüküyor. Bu sorunu nasıl düzeltirim ne yapabilirim bunu sormak istemiştim sizlere. Ramin supportunda Kingstonun kendi sayfasından baktığımda uyumlu anakartlar listesinde aldığım anakartı göremedim, acaba bendeki anakartla uyumlu mu değil RAM'ler ? Yardımcı olursanız çok sevinirim :)

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,565
İsim
Emre Zengin
Forum severler herkese selamlar,
Yeni bi sistem yopluyorum ve Ryzen 5 5600x işlemci aldım anakart olarak ta ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II aldım. Ram tarafında ise Kingston 16gb (2x8gb) Fury 3600mhz CL17 DDR3 beast RGB ram (KF436C17BBAK2/16) ramleri aldım fakat BIOS ta farkettim ki RAM'ler 2400 MHz de çalışıyor AMD için olan D.O.C.P. özelliğini açtım ve ramleri 3600 MHz de çalıştırabilmek için ayarlanmış profili seçtim. Fakat gördüm ki onu açmış olsam bile RAM'ler halen 2400 MHz de çalışıyor ayar açık olduğu halde, abi tweaker sekmesinde ram frekans ayarı 3600 MHz de gözüküyor ama Info menüsünde 2400 gözüküyor. Bu sorunu nasıl düzeltirim ne yapabilirim bunu sormak istemiştim sizlere. Ramin supportunda Kingstonun kendi sayfasından baktığımda uyumlu anakartlar listesinde aldığım anakartı göremedim, acaba bendeki anakartla uyumlu mu değil RAM'ler ? Yardımcı olursanız çok sevinirim :)
D.O.C.P'yi tekrardan kapatıp aç hocam. RAM'lerin bu arada DDR4 yukarı yanlış yazmışsın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de RAM'lerin A2 ve B2 (2.slot ve 4.slot) takılı dimi?

Barmelow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Barış AKŞAHİN
Instagram
barmelow
Steam
barmelow
Facebook
barmelow
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
D.O.C.P'yi tekrardan kapatıp aç hocam. RAM'lerin bu arada DDR4 yukarı yanlış yazmışsın.

Bir de RAM'lerin A2 B2 (2.slot ve 4.slot) takılı dimi?
Uyarı için teşekkürler dostum defalarca denedim kapatık açmak olsun manuel olarak 3600mhz ayarlamak olsun denedim çok kez, şimdi de anakartın destek sitesinden uyumlu ramlere bakıyorum sabah uyandığımdan beri sanırım Kingstonun bu ramleri ile bu anakart uyumlu değil 😐

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,565
İsim
Emre Zengin
Uyarı için teşekkürler dostum defalarca denedim kapatık açmak olsun manuel olarak 3600mhz ayarlamak olsun denedim çok kez, şimdi de anakartın destek sitesinden uyumlu ramlere bakıyorum sabah uyandığımdan beri sanırım Kingstonun bu ramleri ile bu anakart uyumlu değil 😐
Açılması gerek hocam RAM'lerin A2 ve B2 (2.slot ve 4.slot) takılı dimi?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,565
İsim
Emre Zengin

Barmelow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Barış AKŞAHİN
Instagram
barmelow
Steam
barmelow
Facebook
barmelow
Evet eder hocam. A2 ve B2 taktıktan sonra sorunun çözülecek.
O oradaki olay şey mi oluyor, a1 ve b1 Dual channel Intel xpm profilleri için, a2 ve B2 de amd dual channel be D.O.C.P profilleri için ?

Bu arada şu an işteyim 24 saat, yarın sabah eve gider gitmez ilk işim söylediğini yapmak ve denemek olacak dostum teşekkürler yardımın için

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,565
İsim
Emre Zengin
O oradaki olay şey mi oluyor, a1 ve b1 Dual channel Intel xpm profilleri için, a2 ve B2 de amd dual channel be D.O.C.P profilleri için ?
Hayır onla alakalı değil. Bütün anakart üreticileri eğer sorun yaşamak istemiyorsak 4 slotlu anakartlarda A2'ye RAM takılacak. Eğer 2 tane RAM takılacaksa A2 ve B2 slotuna takılacak sorun yaşamamak adına. Dediğim gibi A2 ve B2 slotuna taktığında sorunun çözülecek.

Barmelow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Barış AKŞAHİN
Instagram
barmelow
Steam
barmelow
Facebook
barmelow
Çok teşekkür ederim yardımın için, dediğim gibi sabah eve gider gitmez ilk işim denemek olacak. Ama senden rice etsem bu "sorunun" sebebi konusunda beni aydınlatabilir misin ?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,565
İsim
Emre Zengin
Çok teşekkür ederim yardımın için, dediğim gibi sabah eve gider gitmez ilk işim denemek olacak. Ama senden rice etsem bu "sorunun" sebebi konusunda beni aydınlatabilir misin ?
A2 ve B2 slotunda RAM'ler daha stabil çalışıyor. Bütün anakart üreticilerinde bu geçerli. Bende bunun tam sebebini maalesef bilmiyorum hocam.

Barmelow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Barış AKŞAHİN
Instagram
barmelow
Steam
barmelow
Facebook
barmelow
A2 ve B2 slotunda RAM'ler daha stabil çalışıyor. Bütün anakart üreticilerinde bu geçerli. Bende bunun tam sebebini maalesef bilmiyorum hocam.
Çok teşekkür ederim yardımın için, sabah deneyeceğim 👌🏻

Barmelow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Barış AKŞAHİN
Instagram
barmelow
Steam
barmelow
Facebook
barmelow
@Emmree , dostum sabah eve geldiğimde işler falan çıktı hemen bakamadım ama akşamüstü dediğini yaptım düzeldi, gözüm bios versiyonuna takıldı uğraşmışken biosunu da güncelledim müq oldu saol yardımın için 🤗

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
971,754
Üyeler
153,603
Son üye
yiitwastqken
Top Bottom