Neler Yeni

Rami kademeli yükseltme, uyumluluk?

Kalemkâr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Bülent
( Sohbet havasında detaylı yazdığım için asıl soruyu görmek isteyen direk aşağıya isaretimden sonrasına bakabilir)✌🏻
Selamün aleyküm arkadaşlar. Şimdi benim pc öldü çok eski, 3 yıldır kullandığım 2.el hdd de öldü pc den yazamadım bile ve bütçem dar. Fakat bütçemi zorlayıp bugün derin bi araştırmayla keonik sorunsuz ssd sipariş vericem inşallah. Ayrıca ram yükseltmek istiyorum lakin... Şimdi bütçem dar, işim gücüm de kafa dağıtmalık oyunumda pc de ve bi sayfa dahi açamaz duruma geldi, ama bütçem ay be ay articak Oyüzden kademeli yükseltmek istiyorum sorum şu;

Donanım üstünde ram takmak istiyorum, eğer fayda goreceksem.. anakartım eski, bileşenleri birkaç ayda bir olarak, pc kullanabildigim için gelirimle yukseltirim. Anakartim foxconn g41mx k 2.0 ve 800mhz 8gb'a kadar ddr2 ram destekliyor. Şimdi bende ddr2 800mhz 2x2=4gb var. Ben ileride ayükseltecegım sistemde görmeyi isteyebilecegım, şimdiki anakartımın desteklemediği iyi bir ram alsam, anakartım bunu kendi desteklediği frekans ve gb üzerinde çalıştırabilirmi bunu öğrenmek istiyorum. Ve calistirirsa nekadar yuksegini destekler. Eğer oluyorsa bile yeni anakart alana dek ramden alacağım verim en fazla 8gb ve 800mhz bunun farkindayim misal olarak ddr3 1600mhz 16gb ram alsam bunu calistirirmi. Veya gddr4, 3200mhz 16x16=32gb ram alıp bu anakartımın takarsam eğer, 8gb ddr2 800mhz performansıyla çalışırmı acaba, yoksa hiç çalışmazmı. Yatirimimi buna göre yapayım eğer olmayacaksa direk 2tane 4gb 800mhz ddr2 alarak birkaç ay idare etmek durumunda kalıcam. Yardımlarınızı bekliyorum dostlar, göremedim ama bu sorulmamış bi soruysa bence çoğu kişinin işini gorebilir bu konu✌🏻
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şuan da bilgisayar ölü, birkac gün evvel hdd vefatıyla vallahi şu konuyu 1 saat sonra telefondan acabiliyorum o derece. Sabah aksam mavi ekranlar, masaüstünü yenilemek için 30 sn beklemek falan, acımı biliyorsun bunu okuyan dostum. Ki pc yi serii kullanan biri olarak, umarım alisveris sonrası rahatlayacagim kimsenin başına gelmesin berbat bir şey 😄

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,259
İsim
Murat Orhan
DDR2 özellikle foxconn anakartlardan öyle bir şey beklemek hayal olur. Çünkü herşeyden önce eski anakartlar RAM'in çipine kadar seçiyorlar. Desteklemediği bir rami takarsan hiçbir şekilde görüntü alamazsın. Bu DDR3'te de geçerli. Anakartınız 4 GB 800 Mhzdan yükseğini desteklemez ki zaten DDR3 bir belleği DDR2 bir anakarta takamazsınız/oturtamazsınız slot yapıları farklıdır. 2 tane 4 GB DDR2 bellek alsanız bile bunu anakartınıza takamazsınız bu bellekleri çalıştıracak anakartlar 2 elin parmağını geçmez çünkü.

Uzun lafın kısası anakartınız 4 GB 800Mhzdan başka/fazla ram desteklemez

Sistem özelliklerinizi baştan sona yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım elimde HDD vardı sanırım sağlam gönderebilirim hala arızalı ise.

Kalemkâr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Bülent
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
DDR2 özellikle foxconn anakartlardan öyle bir şey beklemek hayal olur. Çünkü herşeyden önce eski anakartlar RAM'in çipine kadar seçiyorlar. Desteklemediği bir rami takarsan hiçbir şekilde görüntü alamazsın. Bu DDR3'te de geçerli. Anakartınız 4 GB 800 Mhzdan yükseğini desteklemez ki zaten DDR3 bir belleği DDR2 bir anakarta takamazsınız/oturtamazsınız slot yapıları farklıdır. 2 tane 4 GB DDR2 bellek alsanız bile bunu anakartınıza takamazsınız bu bellekleri çalıştıracak anakartlar 2 elin parmağını geçmez çünkü.

Uzun lafın kısası anakartınız 4 GB 800Mhzdan başka/fazla ram desteklemez

Sistem özelliklerinizi baştan sona yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım elimde HDD vardı sanırım sağlam gönderebilirim hala arızalı ise.
Eeyvallah kankam cansın, sistem şu;
Foxconn g41mx k 2.0
İntel core2 duo 8400
Kingston ddr2 800mhz 2x2 4gb ram
320gb 5400rpm ölü bi hdd, can çekişerek açılıyo enazindan dosyaları kurtarabilirim
Quake 400w psu
Nvidia geforce 9600 gt.
Şimdi anakart her sitede 8gb rami destekliyor diyor yanlış hatirliyo olabilirmisin acaba. Bu karta oc yapılmaz sanıyodum ama ramleri oc ile 1066 mhz takılıyomuş nasıl yapılıyor öğrenmeye bakıp uyuyorsa 1066mhz ramler alabilirim diğer yukseltmelerle beraber beni güzel idare eder, işlemciyi zaten degistiricem biliyosun xeon serisi yada q serisi birşeyler bakıcam. Hdd'im nedir soruyum açıkçası oek düşünmüyorum çünkü ssd ye geçmek istiyorum 2023 oldu hddlerden illallah ettim😀 birazdan araştırıp kronik sorunlu olmayan bitane 240gb sipariş vericektim apacer patriot yada pny düşünüyorum nand barındıran bişey bakıcam ama artık siparişi yarın gece veririm muhtemel.

Top Bottom