Neler Yeni

Rehber RAW Formatına Dönüşmüş Diskten Veri Kurtarma Yöntemi

Diskler ve flashlar gibi depolama aygıtları bazı nedenlerden dolayı RAW formatına dönüşülür. Size anlatcağım bu yöntem ile RAW formatına dönüşmüş disklerden veri kurtarmayı gösterceğim. Hadi başlayalım.

Mesela elimizde RAW formatına dönüşmüş bir disk var.

1626278734040.png

Veri kurtmarmak için yapmamız gereken adımları uygulayın;

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıyoruz, aşağıda paylaştığım kodu yazıyor ve enter tuşuna basıyoruz işlem başlıyor.
Kod:
chkdsk /f sürücü adı:
Örnek vermek gerekirse mesela yukarıdaki görselde D bölümü bozulduğu için aşağıdaki gibi yazıyoruz kodu.
Kod:
chkdsk /f D:

Enter basıp işlemi başlatıyoruz bu işlem disk boyutuna ve türüne bağlı olarak işlem süresi değişiyor. Bu işlem uzun sürüyor.

İşlem başladığında böyle bir ekran ile karşılacaksınız en aşağıda toplam ne kadarı tarandı ve ne kadar zaman geçtiği yazıyor.

1626279166118.png

Bu işlem bittikten sonra dosyaları kurtarabilirsiniz. Dosyaları başka bir diske kaydetip mevcut diski biçimlendirin. Bu sayede bir daha RAW format sorunu yaşamazsınız.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Diğer rehberlerim;

Onurkotlutok05

80+ Gold
Daha önce yaşadım ve her şey çöp oldu AAAA

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,077
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Benim de böyle bir 11 yıllık USB belleğim vardı. Bir kere böyke RAW oldu ama diski zor çıkardım o formattan. Tam bir teknoloji yarışmasına hazırlanırken çalışma verilerim de içindeydi ve artık Windows böyle diyor:
Ekran görüntüsü 2021-10-23 193326.png

O günden bu güne bu disk böyle. Muhtemelen içindeki flash memory'nin ömrü bitti. Yani diyeceğim şu, tavsiyem eğer önemli verileriniz varsa ve bu RAW olma olayı rastgele olduysa bu rehberi uygular uygulamaz yeni USB'ye geçin. Ben yine sadece 4 saatlik emeğimi kaybettim gerisi Github'daydı (O yarışmaya hazırlanırken bir ara Github da çöktü gerçi :D) ama siz daha fazlasını kaybetmeyin derim.

Top Bottom