Neler Yeni

[REHBER][Guncellendi]Oyun yapmaya başlamak isteyenler için

Ömer 34242432

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,801
İsim
Ömer Fasd
Merhaba, şuan grupta da bulunan benim gibi meraklı fakat nasıl başlayacağını bilmeyenler için kısa bir yazı olacak

Başlamadan önce gerekenler

-minimum b2 seviyesi İngilizce

-minimum unity açacak bir pc

-temel C# bilgisi

-Visual Studio (kodu yazmak için kullanacağız)

-Matematik

bunları okuyunca aklınıza bir soru geliyor "Temel c# bilgisini nereden öğreneceğiz"
Cevap: tabikii kaynaklardan yardım alarak ve sürekli deneyerek

Kaynaklar;

Kaynak 1 = BTK AKADEMI

Kaynak 2 =

---------------------------------------------------------------------------------

Şimdi temel c# bilgisine sahip olduk diyelim.
Artık yavaş yavaş ilk oyunumuzu yapmaya başlayacağız

Başlamak için gerekenler

-Unity (oyun motoru)

-Visual Studio (kodu yazmak için kullanacağız)

Eveet, Unityi de kurduk şimdi bir kurs yardımı ile oyun yapmanın temellerini öğrenmemiz yeterli olacaktır.

Kurs = https://www.udemy.com/course/unity-game-development-create-2d-and-3d-games-with-c/

Kurs 2 = https://www.udemy.com/course/unitycourse/

Kurs 3 = BTK AKADEMI

Kaynak = https://docs.unity3d.com/Manual/Unity2D.html
Bu Unity'nin kendi dökümanları isterseniz buradan da çalışabilirsiniz not: temelleri öğrendikten sonra bakın buraya :)

---------------------------------------------------------------------------------

Şimdi eğer üstte yazdıklarımı yaptıysanız artık kendi başınıza oyun yapmayı deneyin ama oyunları rastgele zamanlarda yapmaktansa GameJamler için yapın, kısıtlı sürede becerileriniz daha hızlı gelişiyor ve yaratıcılığınız körükleniyor.

Kurs olmadan oyun yapma aşamasında neler yapılmalı

Öncelikle bu aşamaya geçmek için her şeyi bilmeye gerek yok. sadece aklınıza gelen basit oyunları yapın, bir sorun mu çıktı? Google'da aratın! Kod yazarken hata yaptınız ve göremiyor musunuz? Stackover flow gibi sitelerde sorun! Kısacası siz bu sorunu tek yaşayan değilsiniz ve son da olmayacaksınız ama oyun yaparken gerçekçi olmayı da unutmayın, başladığınız gibi gta 5 yapıcam diye yola çıkmak sizi "TR'NİN EN İYİ FPS OYUNU HUAA" dan ileriye götürmez. Son olarak oyunda asla hazır assetler kullanmayın. Keyifli günler!

İlk oyun fikirleri;

flappybird, clicker, 2d basit parkur, kısaca mobil oyun tarzı oyunlar uygun

Yapamadiginiz seyler ucretsiz bulabilecegeiniz siteler;

2D spritelar icin;

Unity Market Place

3D texturelar icin;

CC0 textures https://cc0textures.com/list?sort=Popular

3D Modeller icin;

Direk internetten arastirma yapin bedava veren cok site yok :D

3D animasyon icin;

Mixamo (hazir modeller ile animasyon yapiyor ai ve sablon kullanarak)

Sfx icin;

Free Sound

Bfxr

Renk Secimi icin;

Adobe Color

Bilgisayariniz kotu ise Godot veya GameMaker'a da bakabilirsiniz fakat ben o konularda pek bilgili degilim.

Son düzenleme:

Jaja50

80+ Silver
Eline sağlık. Yapmaya başlamak istiyorum, 8 aydır araştırıyorum ama çok çok kötü bir bilgisayarım olduğu için yapamıyorum. Eğer bir gün iyi bir bilgisayarım olursa ilk yapacağım iş Unity'e başlamak olur.

Ömer 34242432

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,801
İsim
Ömer Fasd
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Jaja50

80+ Silver
Game Maker Studio'da bayağı uğraştım. Hattaha Udemy'de kurs bile satın aldım. Fakat beni sarmadı. Godot Engine'de 3D proje açtığım zaman bilgisayar kendini kapatıyor. Ondan ötesi kaynak araştırırken, bir şeyler indirirken bile hiç rahat değil. Kısacası böyle bir bilgisayarda uğraşmaya bile değmez.

Ömer 34242432

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,801
İsim
Ömer Fasd
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Game Maker Studio'da bayağı uğraştım. Hattaha Udemy'de kurs bile satın aldım. Fakat beni sarmadı. Godot Engine'de 3D proje açtığım zaman bilgisayar kendini kapatıyor. Ondan ötesi kaynak araştırırken, bir şeyler indirirken bile hiç rahat değil. Kısacası böyle bir bilgisayarda uğraşmaya bile değmez.
2d kullanmanı öneririm godot 2d için :)

SharpDagger

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
181
İsim
SharpDagger

trackm1

80+
tasarım yapamadığım yerler var bir yerden 3d tasarım bulabiliyormuyum böyle bir site varmı

Aşık Diktatör

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,275
İsim
Furkan Daşcı
Kod ögrenemeyenler unreal engineyi kullanabilir ama daha zor

• Beğen
Reaksiyonlar: Impe

Ömer 34242432

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,801
İsim
Ömer Fasd
tasarım yapamadığım yerler var bir yerden 3d tasarım bulabiliyormuyum böyle bir site varmı
Aratabilirsiniz internetten, ben 3d isiyle ugrasmadigim icin pek bilgili degilim o konuda

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,977
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Sayfayı kaydettim dostum helal et. Zamanım olduğu zaman deneyeceğim.

Top Bottom