Neler Yeni

[REHBER][Guncellendi]Oyun yapmaya başlamak isteyenler için

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,831
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
Matematik şartmı ? bilişim okuyorum ama matematiğim olmadığı için bir şey yapamıyorum

LineaTurco

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,063
İsim
Zeki Müren
alak
Merhaba, şuan grupta da bulunan benim gibi meraklı fakat nasıl başlayacağını bilmeyenler için kısa bir yazı olacak

Başlamadan önce gerekenler

-minimum b2 seviyesi İngilizce

-minimum unity açacak bir pc

-temel C# bilgisi

-Visual Studio (kodu yazmak için kullanacağız)

-Matematik

bunları okuyunca aklınıza bir soru geliyor "Temel c# bilgisini nereden öğreneceğiz"
Cevap: tabikii kaynaklardan yardım alarak ve sürekli deneyerek

Kaynaklar;

Kaynak 1 = BTK AKADEMI

Kaynak 2 =

---------------------------------------------------------------------------------

Şimdi temel c# bilgisine sahip olduk diyelim.
Artık yavaş yavaş ilk oyunumuzu yapmaya başlayacağız

Başlamak için gerekenler

-Unity (oyun motoru)

-Visual Studio (kodu yazmak için kullanacağız)

Eveet, Unityi de kurduk şimdi bir kurs yardımı ile oyun yapmanın temellerini öğrenmemiz yeterli olacaktır.

Kurs = https://www.udemy.com/course/unity-game-development-create-2d-and-3d-games-with-c/

Kurs 2 = https://www.udemy.com/course/unitycourse/

Kurs 3 = BTK AKADEMI

Kaynak = https://docs.unity3d.com/Manual/Unity2D.html
Bu Unity'nin kendi dökümanları isterseniz buradan da çalışabilirsiniz not: temelleri öğrendikten sonra bakın buraya :)

---------------------------------------------------------------------------------

Şimdi eğer üstte yazdıklarımı yaptıysanız artık kendi başınıza oyun yapmayı deneyin ama oyunları rastgele zamanlarda yapmaktansa GameJamler için yapın, kısıtlı sürede becerileriniz daha hızlı gelişiyor ve yaratıcılığınız körükleniyor.

Kurs olmadan oyun yapma aşamasında neler yapılmalı

Öncelikle bu aşamaya geçmek için her şeyi bilmeye gerek yok. sadece aklınıza gelen basit oyunları yapın, bir sorun mu çıktı? Google'da aratın! Kod yazarken hata yaptınız ve göremiyor musunuz? Stackover flow gibi sitelerde sorun! Kısacası siz bu sorunu tek yaşayan değilsiniz ve son da olmayacaksınız ama oyun yaparken gerçekçi olmayı da unutmayın, başladığınız gibi gta 5 yapıcam diye yola çıkmak sizi "TR'NİN EN İYİ FPS OYUNU HUAA" dan ileriye götürmez. Son olarak oyunda asla hazır assetler kullanmayın. Keyifli günler!

İlk oyun fikirleri;

flappybird, clicker, 2d basit parkur, kısaca mobil oyun tarzı oyunlar uygun

Yapamadiginiz seyler ucretsiz bulabilecegeiniz siteler;

2D spritelar icin;

Unity Market Place

3D texturelar icin;

CC0 textures https://cc0textures.com/list?sort=Popular

3D Modeller icin;

Direk internetten arastirma yapin bedava veren cok site yok :D

3D animasyon icin;

Mixamo (hazir modeller animasyon yapiyor ai ve sablon kullanarak)

Sfx icin;

Free Sound

Bfxr

Renk Secimi icin;

Adobe Color

Bilgisayariniz kotu ise Godot veya GameMaker'a da bakabilirsiniz fakat ben o konularda pek bilgili degilim.
alakası yok b1 ingim var (TOEFL öyle diyor ama ben c1 filan konuşabilirim diyorum o gün sınava geç kalmıştım) ileri seviye python bilgim var python kaldırcak bir pc bir de hdd de yer var bunlar oyun yapmak için yeter tabi başka bir dil de bilmek lazım python ın dış görselleri kötü ama python varken c# bilmek çok saçma ama güzel rehber eline sağlık

haktanugur3

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,537
İsim
Ahmet Haktan Uğur
Instagram
haktanugur3
Steam
haktanugur3
Twitter
haktanugur3
Discord
haktanugur3
Reddit
haktanugur3
Faydalı.

Ömer 34242432

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,801
İsim
Ömer Fasd
alak

alakası yok b1 ingim var (TOEFL öyle diyor ama ben c1 filan konuşabilirim diyorum o gün sınava geç kalmıştım) ileri seviye python bilgim var python kaldırcak bir pc bir de hdd de yer var bunlar oyun yapmak için yeter tabi başka bir dil de bilmek lazım python ın dış görselleri kötü ama python varken c# bilmek çok saçma ama güzel rehber eline sağlık
Su noktalama isaretlerini kullanin lutfen. Unity oyun motoru gunumuzun en gelismis oyun motorlarindan birisidir icinde neredeye her sey ile gelir: fizik, animasyon, partikuller vs. Python ile oyun yapmak ise tam bir cile.

LineaTurco

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,063
İsim
Zeki Müren
Su noktalama isaretlerini kullanin lutfen. Unity oyun motoru gunumuzun en gelismis oyun motorlarindan birisidir icinde neredeye her sey ile gelir: fizik, animasyon, partikuller vs. Python ile oyun yapmak ise tam bir cile.
python oyun kalitesiyle unity karşılaştırcaksanız sahne sizin

Ömer 34242432

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,801
İsim
Ömer Fasd
python oyun kalitesiyle unity karşılaştırcaksanız sahne sizin
Burada oyun yapmayi konusuyoruz, Turkcenizi dogru kullanamadiginiz icin ne dediginizi tam anlayamadim, o yuzden bu sekilde yazdim

Ömer 34242432

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,801
İsim
Ömer Fasd
aynen kardeşim behsk hq dhdkme noe
Uzatmaya gerek yok, siz Turkcenizi kullanamadiniz ben de yanlis anlayip bir cevap yazdim, olay bu kadar lutfen rehberin altini sacma bir tartisma ile doldurmayalim.

Ömer 34242432

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,801
İsim
Ömer Fasd
up up up up up up

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
İngilizce şart mı?
Benim A2 seviyesinde ve ara ara düşünüyorum bu işlere göz atmayı.

Ömer 34242432

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,801
İsim
Ömer Fasd
İngilizce şart mı?
Benim A2 seviyesinde ve ara ara düşünüyorum bu işlere göz atmayı.
Turkce kaynaklar da var, ama dedigim gibi cok yetersiz kaliyorlar bence.

Top Bottom