Neler Yeni

REHBER - Hangi İşlemci Hangi Ekran Kartı ile Kullanılır

Dahası  
Reaksiyon skoru
138
İsim
Ahmet Berat AĞCA
Merhabalar.
Forumlarda, youtube da herhangi bir PC videosunun altında veya diğer sosyal medya platformlarında Darboğaz dediğimiz şeyin abartıldığını ve bilgi kirliliklerinin diz boyu olduğunu fark ettim.
"Çorbada ne kadar tuzum olursa artık" diyerek iki tane Darboğaz rehberi yaptım. Birisi Darboğaz dediğimiz şeyin ne olduğunu ve nerelerde karşılaşabileceğimiz hakkındayken diğeri ise bu konuyu açma sebebim. Yani "hangi ekran kartı hangi işlemci ile kullanılır" konusu.
Bunların hakkında videolar yaptım incik cıncık seviyesinde öğrenmek istiyorsanız izleyebilirsiniz. Konuya biraz hakimseniz bu şemalar da işinizi görecektir.

DİP NOT : Şemalar birbirlerini destekler nitelikte oldukları için bazı yerleri boş bıraktım.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİM
> Değerlendirmelerimi 1080p ve 2k olmak üzere iki kulvara ayırdım. Bi raddeden sonra sadece 2k dan baz aldım ve tekrar etmemek için daha fazla işlemciye bakma gereği duymadım.
> Değerlendirmemi Optimizasyonu sabit oyunlar ve Triple A lerden referans aldım
> Liste, GPU yu ne kadar besler sorusu üzerine yapıldı. İşlemcinin kendi performansı değerlendirmeye dahil değil.
> Darboğaz hesapladığını iddia eden hiçbir siteyi referans ALMADIM ve almayın!> Tavan darboğaz seviyesi %15 civarları, maksimum %20 seviyesindedir.
> Driver güncellemeleri, optimizasyon vs. ile performans fark edebilir.

1721769452877.png
1721769302772.png
1721769369990.png
1721769335204.png
1721769398638.png
1721769421382.png

Aklınızda kalan bir şey olursa aşağıya yazabilirsiniz :)
Daha detaylı bilgilendirme için bahsettiğim iki video işinizi görecektir. (1-2)

İyi Forumlar

Son düzenleme:
Başta bir an beynim durdu boş boş baktım tabloya, dikkatli incelediğimde anladım 😂 İdeal bir tablo olmuş, yeni nesil işlemcilerden birkaç model daha görseydik daha güzel olurdu ancak genel olarak alınan işlemciler bunlar zaten ülkemizde. Alan ya en üst işlemciyi alıyor ya da en alt işlemciyi, örneğin 7700x tercih eden pek kişi göremiyorum. Elinize sağlık.

-Mehmet-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,241
İsim
Mehmet Aslan
Merhabalar.
Forumlarda, youtube da herhangi bir PC videosunun altında veya diğer sosyal medya platformlarında Darboğaz dediğimiz şeyin abartıldığını ve bilgi kirliliklerinin diz boyu olduğunu fark ettim.
"Çorbada ne kadar tuzum olursa artık" diyerek iki tane Darboğaz rehberi yaptım. Birisi Darboğaz dediğimiz şeyin ne olduğunu ve nerelerde karşılaşabileceğimiz hakkındayken diğeri ise bu konuyu açma sebebim. Yani "hangi ekran kartı hangi işlemci ile kullanılır" konusu.
Bunların hakkında videolar yaptım incik cıncık seviyesinde öğrenmek istiyorsanız izleyebilirsiniz. Konuya biraz hakimseniz bu şemalar da işinizi görecektir.

DİP NOT : Şemalar birbirlerini destekler nitelikte oldukları için bazı yerleri boş bıraktım.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİM
> Değerlendirmelerimi 1080p ve 2k olmak üzere iki kulvara ayırdım. Bi raddeden sonra sadece 2k dan baz aldım ve tekrar etmemek için daha fazla işlemciye bakma gereği duymadım.
> Değerlendirmemi Optimizasyonu sabit oyunlar ve Triple A lerden referans aldım
> Liste, GPU yu ne kadar besler sorusu üzerine yapıldı. İşlemcinin kendi performansı değerlendirmeye dahil değil.
> Darboğaz hesapladığını iddia eden hiçbir siteyi referans ALMADIM ve almayın!> Tavan darboğaz seviyesi %15 civarları, maksimum %20 seviyesindedir.
> Driver güncellemeleri, optimizasyon vs. ile performans fark edebilir.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Aklınızda kalan bir şey olursa aşağıya yazabilirsiniz :)
Daha detaylı bilgilendirme için bahsettiğim iki video işinizi görecektir. (1-2)

İyi Forumlar
güzel bir rehber olmuş elinize sağlık.

5600x- 3060 12GB duosu nasıl calısır hocam?

Dahası  
Reaksiyon skoru
138
İsim
Ahmet Berat AĞCA
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Alıntıyı görüntüle
3060, 4060 dan daha güçsüz. Rahat rahat besler.
Hocam bende 5500 var ama yer yer yetersiz kaldığını hissediyorum. Afterburner ile baktığımda dar boğaz yaşadığım oyunlar oluyor o nedenle geçmek istedim ayrıca önbelleği daha fazla, Valorant, CS2 gibi oyunlarda da iyi bir fps artışı bekliyorum bakalım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
138
İsim
Ahmet Berat AĞCA
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam bende 5500 var ama yer yer yetersiz kaldığını hissediyorum. Afterburner ile baktığımda dar boğaz yaşadığım oyunlar oluyor o nedenle geçmek istedim ayrıca önbelleği daha fazla, Valorant, CS2 gibi oyunlarda da iyi bir fps artışı bekliyorum bakalım.
5600x değil de 5600 daha iyi olurmuş. X ler ile arasında fark olmamasına rağmen daha çok ısınıyor.

5600x değil de 5600 daha iyi olurmuş. X ler ile arasında fark olmamasına rağmen daha çok ısınıyor.
İndirim vardı ondan aldım ayrıca thermalright burst assasin almıs bulundum umarım iyi soğutur bu arkadasi

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
951,662
Üyeler
149,952
Son üye
Dimple2020
Top Bottom