Neler Yeni

Android (Rehber) Poweramp Equalizer Nasıl Kullanılır?

İsimyok08

80+ Bronze
Öncelikle herkese merhaba. Bu konuda Poweramp Equalizer kullanımı, (Poweramp Equalizer'da) Kayıpsız ses nasıl arttırılıldığını göstereceğim.

Bir diğer amacım ise Android stock Equalizerini kullanan insanlarabu uygulamayı göstermek :)

Öncelikle uygulamaya girdiğimizde bizi karşılayan arayüz Bu şekilde.

Screenshot_20210621-103706_Poweramp Equalizer.jpg
Screenshot_20210621-103825_Poweramp Equalizer.jpg
Alıntıyı görüntüle

Equlaizer sekmesinden başlayalım.

Pre-amp nedir?

-Sesin çıkış kuvvetini ayarlayabileceğiniz bir bölüm. Bass performansını arttırmak istiyorsanız düşükte kullanmanızı öneririm.

Bu açıklama sadece Poweramp Equlaizer'daki Pre-Amp'in açıklamasıdır. Bu yüzden detaylı anlatmadım :) Poweramp Equlaizer için bu yeterli.

Hangi frekans hangi ses türüne denktir?

-30-100HZ arası sesler tamamen "Dip bass" seslerdir. Bass-subwoofer dediğimiz eleman tamda burada işe yarıyor. Kulaklığınızdaki bass veya arabanızdaki... Bassların kuvvetini , baskınlığını ayarlayan frekanstır kendisi.

-100-250HZ arası seslerde "Bass" seslerdir. Bu aralıkta genellikle bass gitarlar baskın olur.

-250-600 arası sesler "low Mid" olarak adlandırılır. Bu aralıkta gitarlar , vokaller baskın olur.

-600-3KHZ arası sesler ise "Mid" olarak adlandırılır.

-3KHZ-8KHZ arası sesler ise "Upper mid" Olarak adlandırılır.

-8KHZ-20KHZ arası sesler ise "Tiz" seslerdir.

Diğer rehberimden alıntıdır 🙂

Sağ tarafta ise görebileceğiniz üzere bass, tizz ayarı bulunuyor.

Equlaizerin hemen altında görselleştirme kısmı bulunuyor. Bu mikrofonunuza erişim izni ister. Ve müziğin ritmine göre bir sürü efekt verir. Ve burda yüzlerce efekt var. İstediğinizi kullanabilirsiniz :) Örnek:

Orta kısımda (Bass aşırı yazan bölümden hazır ayarları görüntüleyebilirsiniz. Ben Bass Aşırı ayarını kendime göre kişileştirip kaydettim.

Örnek:

Bir diğer sayfaya geçelim.

Frekans ayarı anlayabileceğiniz üzere sesin hangi frekansta yoğun olmasını ayarlayabildiğiniz bir yer. (20Khz ve 20HZ nötr olarak geçiyor.)

Gain nedir?

Sesi bozmadan sesi en verimli şekilde arttirabileceğimiz bir ayardır. Amfi ayarı yapanlar çok kullanır. Tabikide Amfi'deki performansı bir yazılım ile beklemeyin. Amfi donanımsal olarak bunu sağlıyor :)

+Eşik ayarı nedir?

-Ses şiddetini ayarlayabildiğiniz bir bölümdür.

+Oran nedir?

-Gain, Eşik ayarı yaptığınızda ne oranda olacağını ayarlayabilirsiniz. Bi nevi bu ayarların yüksekliği, alçaklığı olarak söyleyebilirim.

+Denge nedir?

-Stereo ses cihazlarında sağ, sol ses dengesini ayarlayabileceğiniz bir bölümdür.

Gelelim ses seviyesini nasıl arttırırım bölümüne. Konuyu okuduysanız anlayabilirsiniz zaten :)Gain, Eşik, Oran ayarlarını kendi kulakliginiza ve yaptığınız Equlaizer ayarlarına uygun bir şekilde (Sesi patlatmayana kadar.) Deneyebilirsiniz. Tizz ağırlıklı dinleyenler bass modunda dinleyenlere göre daha çok arttirım yapabilirler. Benim Equlaizer ayarlarım ve Gain,Eşik,Oran ayarlarım böyle. (31,62,125HZ=15DB, Pre-amp 9.1)

Gönül isterdi ki bu uygulamada Poweramp'de olduğu gibi Stereo genişletme, ses çıkış sürücüsünü değiştirme, yankı özellikleri olsun.

Ayarlar bölümünde deyinebileceğim önemli yerler şunlardır:

Ayarlar/Eqalizer menüsünde yer alan bazı seçenekler.

+Ses işlemeyi etkinleştir nedir?

-Uygulamanın çalışmasını sağlayan özelliktir. Uygulamanın sesi işlemesini sağlar. Bu ayar açık olmazsa uygulama çalışmayacaktır.

+Bilinen oynatıcılar nedir?

-Equalizer'in çalışacağı uygulamalardır. Burada yanlızca ses eşitlemesini destekleyen uygulamalar listelenir.

+Gelişmiş oynatıcı takibi nedir?

-Bu ayar müzik oynatıcınızın bilinen oynatıcılar bölümünde gözükmeme sorununu çözer. Nasıl yapılır?

1)-İlk önce telefon hakkında/Yazılım Bilgileri Yapım numarasına 5 kere basın. (Gelişitirici Seçeneklerini açın.)

2)- USB hata ayıklama ayarını aktifleştirin.

3)- Telefonunuzu bilgisayara bağlayın.

4)- https://powerampapp.com/webadb/ Bu siteye girin.

Fotoğraftaki adımları izleyin.

Artık Poweramp oynatıcınızı görecektir. :)

+Direkt Ses Kontrolü (DVC) nedir?

-Android Equalizer'ini, Android ses efktlerini vb. atlayıp. Sesi direkt Dac'a (Ses çıkış aygıtına.) Verir.
(Bu ayarı eğer ses en yüksekteyken Equalizer tepki vermiyorsa kapatabilirsiniz.)

(Equalizer modunu vb. es geçiyorum)

+Akıcı Ekolayzer/Ton oynatımları nedir?

-Equalizer sesini dengeler. Kapalı olduğunda Equalizer yükselttiğiniz frekansa yoğunlaşacaktır. (Açık olmasını öneririm.)

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

(Yazı, fotoğraflar bana aittir.)

Son düzenleme:

Letrion

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Eline sağlık dostum

Flamesa

80+ Silver
Elinize sağlık güzel konu. Birkaç sorum var ayarlarda şu 2 ayarın ne anlama geldiğini ve hangi ayarlarda olması gerekli biliyormusunuz?
IMG_20210704_164345.jpg
IMG_20210704_164409.jpg

Edit: Bant sayısının ne anlama geldiğini şimdi anladım. (ISO) ne anlama geliyor?

Son düzenleme:

İsimyok08

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Elinize sağlık güzel konu. Birkaç sorum var ayarlarda şu 2 ayarın ne anlama geldiğini ve hangi ayarlarda olması gerekli biliyormusunuz?

Edit: Bant sayısının ne anlama geldiğini şimdi anladım. (ISO) ne anlama geliyor?

Bant sayısı ihtiyacınıza göre değişir. Kulaklığımın frekans tepkimeleri sınırlı olduğu için 10 bantta kullanıyorum.

Bands Overlap ayarı varsayılan olarak durabilir.

ISO'nun anlamını bilmiyorum. Bant sayısını ayarlayabilmeniz yeterli.

Flamesa

80+ Silver
Bant sayısı ihtiyacınıza göre değişir. Kulaklığımın frekans tepkimeleri sınırlı olduğu için 10 bantta kullanıyorum.

Bands Overlap ayarı varsayılan olarak durabilir.

ISO'nun anlamını bilmiyorum. Bant sayısını ayarlayabilmen yeterli.
TIDAL vs bazı platformlarda uygulama çalışmıyor gelişmiş oynatıcı takibi diye bir şey var dump izni vesaire birşeyler diyor ama tam olarak nasıl yapıldığını anlamadım. Siz biliyormusunuz?

İsimyok08

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
TIDAL vs bazı platformlarda uygulama çalışmıyor gelişmiş oynatıcı takibi diye bir şey var dump izni vesaire birşeyler diyor ama tam olarak nasıl yapıldığını anlamadım. Siz biliyormusunuz?
1)- Ayarlara girin.

2)- Ekolayzer bölümüne basın.

3)- "Ses işlemeyi etkinleştir." adlı seçeneği aktif edin.

(Bunları yaparken Tidal vb. kapalı olsun.)

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Play Store'dan parayla satın aldığım tek program. Yıllardır kullanılırım bundan daha başarılı müzik çalar yok.

İsimyok08

80+ Bronze
Play Store'dan parayla satın aldığım tek program. Yıllardır kullanılırım bundan daha başarılı müzik çalar yok.
Poweramp Equalizer, düz Poweramp'in içindeki Equalizer'dan daha iyi. (Gain ayarı vb. imkanı olduğu için.) Oynatıcıya geldi mi bilmiyorum. (En son 1.5 ay önce kullandım.)

Şuan Spofity+Poweramp Equ kullanıyorum.

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Poweramp Equalizer, düz Poweramp'in içindeki Equalizer'dan daha iyi. (Gain ayarı vb. imkanı olduğu için.) Oynatıcıya geldi mi bilmiyorum. (En son 1.5 ay önce kullandım.)

Şuan Spofity+Poweramp Equ kullanıyorum.
Poweramp Pro kullanıyorum Equ ayarları şu şekilde.
Screenshot_2021-07-08-19-28-56-097_com.maxmpz.audioplayer.jpg
Screenshot_2021-07-08-19-28-49-061_com.maxmpz.audioplayer.jpg
Screenshot_2021-07-08-19-28-42-555_com.maxmpz.audioplayer.jpg

İsimyok08

80+ Bronze

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Neden Equlaizer ayarı yapmıyorsunuz?

Korsan mı kullanıyorsunuz? Yazı tipi korsan olduğunu söylüyor da😅

Korsan versiyonunun Equlaizer tepkimeleri orjinaline göre kötü.
Hayır orijinal dedim ya satın aldım diye. Yazı tipi orijinalde de böyle. Equ ayarı yapmama gerek yok ben core hali ile seviyorum müzikleri.
Screenshot_2021-07-08-23-01-10-014_com.android.vending.jpg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Hatta 2016 da satın almışım yorumum duruyor 😂

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
983,581
Üyeler
155,590
Son üye
walbonwalbon