Neler Yeni

(Rehber ve Hikaye) Diş Teli Taktıracaklar İçin

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
bende tel takıtrmayı düşünüyorum. sen ısırmak yasak dedin. taktıkrdığım zaman döner vs. yiyemem mi? sadece sıvı şeyler mi yiyecem?

Charles Darwin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,127
İsim
Alpaslan Çevikel
Rica ederim dişle ilgili başka sorunuz varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım
Birde bazen şey oluyor dudağımı kapatıp vakumlama şeklinde içeriye doğru çektiğim de daha sonra hemen ardından dilimle dişin arkasına çok hafif baskı yaptığımda sanki bir şey oturmuş gibi oluyor yerine (ön alt çene kesici dişlerde oluyor bu fakat diş arasında olduğunu hissediyorum ama emin değilim)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Başka hangi şekilde anlatırım bilmiyorum

Son düzenleme:

HamsiKraker

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,345
İsim
Emre Yılmaz
Birde bazen şey oluyor dudağımı kapatıp vakumlama şeklinde içeriye doğru çektiğim de daha sonra hemen ardından dilimle dişin arkasına çok hafif baskı yaptığımda sanki bir şey oturmuş gibi oluyor yerine (ön alt çene kesici dişlerde oluyor bu fakat diş arasında olduğunu hissediyorum ama emin değilim)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Başka hangi şekilde anlatırım bilmiyorum
Hocam diş taşınız olabilir mi acaba?

Charles Darwin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,127
İsim
Alpaslan Çevikel
Hocam diş taşınız olabilir mi acaba?
1 ay önce diş taşı temizliği yaptırdım fakat diş arasında ki o et parçası yerine oturuyor galiba tam çözemedim çünkü tam iki dişin arasına dilimle baskı yaptığım zaman oturuyor yapmasam bile kendi kendine oturuyor neyse başka bir sorum daha olacak. ( 1 ay içerisinde tekrar diş taşı oluştu zaten temizleyen genel diş hekimi doktoru güzel temizlik yapmamıştı bir kaç yerde kalmıştı ve eli ağırdı periodontoloji doktoruna gidip söyledim durumu 7 nisan'da gel kalan diş taşlarını küçük acı vermeyen bir işlem ile temizlerim dedi)

Bu dişin ön yüzeyinde diş eti çizgisinin sınırından yukarı doğru sarı bir renklenme var yani dişin alt yarısı hafif sarı renkte üst yarısı beyaz renkte ayna karşısında çok dikkatli baktığım zaman fark ediyorum bu durumu doktora sordum bu sarı renklenme olayına bir şey yapamayız dedi bir kaç dişimde vardı şimdi hemen hemen hepsinde olmaya başladı nedeni nedir ve bunlar diş taşı olabilir mi ?

HamsiKraker

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,345
İsim
Emre Yılmaz
Bu dişin ön yüzeyinde diş eti çizgisinin sınırından yukarı doğru sarı bir renklenme var yani dişin alt yarısı hafif sarı renkte üst yarısı beyaz renkte ayna karşısında çok dikkatli baktığım zaman fark ediyorum bu durumu doktora sordum bu sarı renklenme olayına bir şey yapamayız dedi bir kaç dişimde vardı şimdi hemen hemen hepsinde olmaya başladı nedeni nedir ve bunlar diş taşı olabilir mi ?
Muhtemelen dişin minesi incelmiş. Dişte mine ve dentin denen tabakalar var. Mine en üstteki şeffaf tabaka. Dentin onun altındaki sarımtrak tabaka. Mine dişin kesen yüzeyinde daha kalındır. Diş etine yaklaştıkça kalınlığı azalır ve altındaki dentinin rengini daha çok gösterir. Mine inceldikce diş daha sarı gözükmeye başlar. Problem edilecek durum değil aslında. Çoğu insanda normal bir durum.
Screenshot_20230321_014526_Chrome.jpg

burada yazan sayılar minenin kalınlığı. Üst dişin yandan kesit alınmış görüntüsü. Açık mavi olan mine, sarı olan dentin, kırmızı olan dişin içindeki kan damarları. Mine diş etine yaklaştıkça incelerek sonlanır. Bu yüzden diş etine yakın kısımda diş daha sarıdır. Normal bir durumdur

Charles Darwin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,127
İsim
Alpaslan Çevikel
Muhtemelen dişin minesi incelmiş. Dişte mine ve dentin denen tabakalar var. Mine en üstteki şeffaf tabaka. Dentin onun altındaki sarımtrak tabaka. Mine dişin kesen yüzeyinde daha kalındır. Diş etine yaklaştıkça kalınlığı azalır ve altındaki dentinin rengini daha çok gösterir. Mine inceldikce diş daha sarı gözükmeye başlar. Problem edilecek durum değil aslında. Çoğu insanda normal bir durum. Alıntıyı görüntüle
burada yazan sayılar minenin kalınlığı. Üst dişin yandan kesit alınmış görüntüsü. Açık mavi olan mine, sarı olan dentin, kırmızı olan dişin içindeki kan damarları. Mine diş etine yaklaştıkça incelerek sonlanır. Bu yüzden diş etine yakın kısımda diş daha sarıdır. Normal bir durumdur
Anladım mine kalınlığını nasıl öğrenirim?

HamsiKraker

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,345
İsim
Emre Yılmaz
Anladım mine kalınlığını nasıl öğrenirim?
Maalesef bunu öğrenemezsiniz. Diş hekimleri de göz kararı olarak yorumlayabilir. Ama muhtemelen sizdeki renklenme normal. Çünkü mine hiç incelmemiş olsa bile dişin ısıran/uç kısmı daha şeffaf/beyazımsı, dişin diş etine yakın kısmı ise daha sarımtırak renkte görünür. Umarın aklındaki soruları cevaplandırabilmişimdir.

Top Bottom