Neler Yeni

Reyzen 5 3600 voltaj ayarı

Lirix03

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
ahmet taşdemir
G.Skill 2x8 16 GB 3600 MHz CL18.
MSI B450M'a Pro Max.
Reyzen 5 3600.
Arkadaşlar sistem bu şekildedir.

Sorunum şu ben RAM'leri BIOS'tan 3600 MHz yükseltmek istediğim zaman anakart ayarında buluna OC Genie modundan mecbur OC modunu açmam gerekiyor. Bu işlemi yaptığımda CPU hızı 4.2 GHz'ye yükseliyor.
Haliyle voltaj değeri de yükseliyor ve bu çok fazla ısınmaya ve voltaj değerinin 1.4 seviyelerine gelmesine neden oluyor. Bir de fanlar normalde fazla dönmeye başlayıp sesleri artıyor.
Stok soğutucu kullandığım için bu da ısı olarak boşta 40 45 dereceleri görmeme neden oluyor.
Okuduğum kadarıyla reyzen işlemciyi sabit voltajda daha stabil değerlerde çalıştırmak mümkün müş.
Örneğin 1.30 voltajda 4.00 GHz gibi.
Amacım sıcaklık değerini düşürmek.
Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Overclock konusunda hiç deneyimim yok maalesef.
Resimdede anakartın BIOS paylaştım oradan da inceleyebilirsiniz.

IMG_8203.jpg

Chry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Talha
G.Skill 2x8 16 GB 3600 MHz CL18.
MSI B450M'a Pro Max.
Reyzen 5 3600.
Arkadaşlar sistem bu şekildedir.

Sorunum şu ben RAM'leri BIOS'tan 3600 MHz yükseltmek istediğim zaman anakart ayarında buluna OC Genie modundan mecbur OC modunu açmam gerekiyor. Bu işlemi yaptığımda CPU hızı 4.2 GHz'ye yükseliyor.
Haliyle voltaj değeri de yükseliyor ve bu çok fazla ısınmaya ve voltaj değerinin 1.4 seviyelerine gelmesine neden oluyor. Bir de fanlar normalde fazla dönmeye başlayıp sesleri artıyor.
Stok soğutucu kullandığım için bu da ısı olarak boşta 40 45 dereceleri görmeme neden oluyor.
Okuduğum kadarıyla reyzen işlemciyi sabit voltajda daha stabil değerlerde çalıştırmak mümkün müş.
Örneğin 1.30 voltajda 4.00 GHz gibi.
Amacım sıcaklık değerini düşürmek.
Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Overclock konusunda hiç deneyimim yok maalesef.
Resimdede anakartın BIOS paylaştım oradan da inceleyebilirsiniz.

Alıntıyı görüntüle

MSI BIOS'tan pek anlamadım. XMP ayarı açık mı?

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
A-XMP/XMP açmak için OC Genie'yi açmanıza gerek yok.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Açmadığım zaman ramler 2133 mhz de ben 3600 mhz ye almak istediğimde ekrana görüntü gelmiyor.
Şu RAM frekansı yükselttikten sonra mavi ekran, görüntü gelmemesi gibi sorunları yaşayan bir sürü kişi var ve doğru düzgün bir çözümü yok. Ne yapmanız gerektiğini inanın bilmiyorum. 4.2 GHz 1.4 V'de yük altında kaç dereceye çıkıyor işlemciniz?

Lirix03

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
ahmet taşdemir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şu RAM frekansı yükselttikten sonra mavi ekran, görüntü gelmemesi gibi sorunları yaşayan bir sürü kişi var ve doğru düzgün bir çözümü yok. Ne yapmanız gerektiğini inanın bilmiyorum. 4.2 GHz 1.4 V'de yük altında kaç dereceye çıkıyor işlemciniz?
80 85 dereceleri görüyor. ve fanlar normalden çok daha fazla dönmeye başlayıp acayip rahatsızlık veriyor. çok can sıkıcı bi durum

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
80 85 dereceleri görüyor. ve fanlar normalden çok daha fazla dönmeye başlayıp acayip rahatsızlık veriyor. çok can sıkıcı bi durum
Açık konuşmak gerekirse 80-85 derece gayet iyi bir sıcaklık bana kalırsa. Ben bile 90 dereceleri görebiliyorum. Sizin o frekansta 80-85 görmeniz iyi bir şey bana kalırsa. Bırakın öyle kalsın, ileride de iyi bir soğutucu alırsınız, sorununuz çözülmüş olur.

rucukutu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
804
İsim
Emir
hepsini manuel yap oc yi kapat ramleri 3600 seç çarpan kilidini 42 yap voltajıda 1,35 yap sorun yok :D

Lirix03

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
ahmet taşdemir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Açık konuşmak gerekirse 80-85 derece gayet iyi bir sıcaklık bana kalırsa. Ben bile 90 dereceleri görebiliyorum. Sizin o frekansta 80-85 görmeniz iyi bir şey bana kalırsa. Bırakın öyle kalsın, ileride de iyi bir soğutucu alırsınız, sorununuz çözülmüş olur.
hepsini manuel yap oc yi kapat ramleri 3600 seç çarpan kilidini 42 yap voltajıda 1,35 yap sorun yok :D
Aslında beni rahatsız eden sıcaklık değil fan seslerinin fazlalaşması. bu konu hakkında bi bilginiz varmı acaba fanların ayarını daha aşağıya çekmek mümkün mü ?

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Aslında beni rahatsız eden sıcaklık değil fan seslerinin fazlalaşması. bu konu hakkında bi bilginiz varmı acaba fanların ayarını daha aşağıya çekmek mümkün mü ?
BIOS'ta fan hızlarını ayarlayabilirsin. Ancak daha düşüğe çekersen mantıken daha çok ısınacak.

rucukutu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
804
İsim
Emir
Aynı şey benim başıma geldi sürekli fan uçak moduna geçiyordu iyi bir fan alman lazım stok fan çöp voltaj ayarlarında yardımcı oluruz

Top Bottom