Neler Yeni

RTX 2060 SUPER ve AMD RYZEN 7 2700X SICAKLIK SORUNU

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
AddyPertgine
Öncelikle herkese hayırlı akşamlar dilerim.
Bilen arkadaşlara bir sorum olacaktı. RTX 2060 SUPER ve AMD RYZEN 7 2700X ısı değerlerini boşta ekleyeceğim. Yükteki hallerini de (Oyun üzeri Pes 2020 ile bakıldı. Call of Duty Modern Warfare ile de bakınca ekleyeceğim.) paylaşayım. Kullandığım kasa ise Dark Guardian 4x12cm (Önde 3 fan, mesh kasa. Arkada da egzoz fan. İşlemci üzerinde ise wraith prism cooler master vardır.
Öncelikle Pes 2020 girer girmez ekran kartı 70-74 derece arası geziyor fakat 2 saati geçen oyun deneyiminde aynı ısıda sabit.
İşlemci ise 60-64 bu aralarda geziyor. Yine dediğim gibi sabit kalıyor.
Kasam şuan yer sıkıntısından masanın üstünde duruyor. Hemen 20 cm bile yok önünde ise doğal gaz sobası bulunuyor. (Bunu bazı arkadaşlar kasanın konumunu soruyor bu yüzden paylaşıyorum.)
İşlemciyi yaklaşık 1.5-2 ay önce Kryonaut thermal grızzly ile yeniledim. (Buradaki arkadaşların tavsiyesi ile aldım, çok teşekkür ediyorum. Fiyatı yüksek olmasına rağmen gözle görülür fark yaratmadı.)
Termal macunu ortasına biraz sıkıp kenarlara çok kalın veya çok ince olmadan yayarak sağladım.
Son olarak atacağım boşta hızlar düşük değer ile yükseğin arasında fark olması bios üzerinden fan ayarlarında bu şekilde geldi. Az değere düşüyor, hızla ısınıyor yine aşağı indiriyor. Fan sesine göre 4 saniyede 39 a indiriyor, yaklaşık 3 saniyede de yine o yüksek değere dönüyor.
Sizce ısı değerleri normal midir?
İşlemci fanının ayarlarını değiştirmeli miyim?
1.png
2.png

Furkyyy

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
TUNA upuzun
Bazı modellerde ısınma fazla oluyor diye biliyorum. Özellikle bu ekran kartında daha fazla. Hava akışını da kontrol ederseniz iyi olur.

ErenROG

80+ Gold
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,257
İsim
Eren Karakılıç
İşlemcinin voltaj değerleri çok yüksek ama sıcaklık değerlerin ona göre de normal. 2700x zaten deli gibi ısınan bir işlemci. Belki biraz UV yapılabilir ama çok uğraşmaya da gerek yok. Ekran kartı 70-75 derece gayet normal değerler. Ekran kartının modeli ne?

Sunay

80+ Silver
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,703
İsim
Sunay Koçak
Steam
https://steamcommunity.com/id/xsunay/
Discord
Sunay #3109
2700x Isınan bir işlemci bu yüzden güzel bir soğutucu gerekiyor. uv yapılarak azda olsa azaltılabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
AddyPertgine
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemcinin voltaj değerleri çok yüksek ama sıcaklık değerlerin ona göre de normal. 2700x zaten deli gibi ısınan bir işlemci. Belki biraz UV yapılabilir ama çok uğraşmaya da gerek yok. Ekran kartı 70-75 derece gayet normal değerler. Ekran kartının modeli ne?
Hocam, Galax RTX2060 SUPER.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bazı modellerde ısınma fazla oluyor diye biliyorum. Özellikle bu ekran kartında daha fazla. Hava akışını da kontrol ederseniz iyi olur.
Galax marka

ErenROG

80+ Gold
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,257
İsim
Eren Karakılıç
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
AddyPertgine
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
O zaman sıcaklık değerlerin gayet normal, bir şey yapmaya gerek yok.
Aslında hocam ben onu da araştırdım bu kanal veya başka bir bilindik kanal galax markasının soğutma düzeyini belirtiyor. arkadaki soğutma kanalların desteğini falan övmüş kendi testini yaptığında bu kadar çıkmıyor da ben zaten her kartın aynı performansı vereceği kanısında değilim. Ama diyorsan bu sıcaklıklar sorun yaratmaz içim rahatlar. Belki kasayı aşağı alırsam biraz daha iyi olur şuan çünkü kasa tahminen doğalgaz sobasından çıkan sıcaklığı da direk içeri alıyor yüksekte ve karşısında olduğu için.

O zaman sıcaklık değerlerin gayet normal, bir şey yapmaya gerek yok.
Bu arada cevabınız için teşekkür ederim.

ErenROG

80+ Gold
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,257
İsim
Eren Karakılıç
Aslında hocam ben onu da araştırdım bu kanal veya başka bir bilindik kanal galax markasının soğutma düzeyini belirtiyor. arkadaki soğutma kanalların desteğini falan övmüş kendi testini yaptığında bu kadar çıkmıyor da ben zaten her kartın aynı performansı vereceği kanısında değilim. Ama diyorsan bu sıcaklıklar sorun yaratmaz içim rahatlar. Belki kasayı aşağı alırsam biraz daha iyi olur şuan çünkü kasa tahminen doğalgaz sobasından çıkan sıcaklığı da direk içeri alıyor yüksekte ve karşısında olduğu için.

Bu arada cevabınız için teşekkür ederim.
Evin sıcaklığı, kasanın konumu vs. bir sürü etken var ve izlediğin kanallar ile aradanda 3-5 derece fark olması gayet normal. Zaten ekran kartı için 70-75 derece çok normal en üst seviye ROG serisi kart bile 63-65 derece arası çalışıyor. Arada 5-10 derece fark olması da gayet normal :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
AddyPertgine
Evin sıcaklığı, kasanın konumu vs. bir sürü etken var ve izlediğin kanallar ile aradanda 3-5 derece fark olması gayet normal. Zaten ekran kartı için 70-75 derece çok normal en üst seviye ROG serisi kart bile 63-65 derece arası çalışıyor. Arada 5-10 derece fark olması da gayet normal :)
Gerçekten verdiğiniz bilgiler çok değerli ve rahatlattı. Çok teşekkür ediyorum emeğinize.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,000
Üyeler
140,742
Son üye
ahmetsyhglu
Top Bottom