Neler Yeni

RTX 3070 Ekran Görüntü Gitmesi ve Fanların Son Hızda Çalışması Sorunu!

Fordon Greeman

80+ Bronze
Ryzen 7 5800X, RTX 3070 ROG STRIX, ROG B550-A, H150I Elite capellix, FSP Hydro G PRO 850W 80+ Gold, 2 tane M.2 SSD bulunan sistemim var. AOC Q27G2U 144Hz 1ms 1440p monitör kullanıyorum. Başlıkta da belirttiğim gibi oyun oynarken ekrandan görüntü gidiyor, ekran kartı fanları hızla dönmeye başlıyor. Önce sadece CS:GO ve Valorant gibi az gereksinim isteyen çok FPS aldığım oyunlarda yaşadığımı sanıyordum ve FPS'i 400'e sabitleyince düzelmişti. Ne zaman sabitlemeyi kapatsam 5-10 dakika içinde ekran kararıyordu ama. Ben de bu nedenle çözüm FPS sabitlemektir diye düşünüp o şekilde kullanmaya devam ediyordum. Fakat Cyberpunk 2077 içerisinde RTX kapatıp DLSS kaliteye çekince de 2-3 dakika geçmeden yine bu hatayı yaşadığımı fark ettim. Sıcaklıklar falan gayet iyi. GPU 61 derece yükte. CPU ise yüksek güç gerektiren oyunlarda 63 derece civarı. Yük testlerinde ise en faza 79 derecelere çıkıyor.
FurMark ile 1 buçuk saat test ettim. AIDA64, Prime95 ve Cinebench testleri yaptım defalarca. OCCT'de Power ve 3D testleri yaptım beşer dakika her biri için. Memtest86 testi yaptım, BIOS güncellemesi yaptım. DDU ile driver silip kurdum. Hala aynı. Hatta ekran kartını çıkarıp tekrar taktım. Kabloları da çıkarıp taktım. RAM'leri de çıkarıp taktım. Ne yapmalıyım?

BugraVR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
mert
psu değitirmeyi denedin mi psu sıkıntı var mı?

eyupefe3

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,872
İsim
eyup efe
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları - İşlemci

eyupefe3

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,872
İsim
eyup efe
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları - İşlemci
Ryzen 7 5800X, RTX 3070 ROG STRIX, ROG B550-A, H150I Elite capellix, FSP Hydro G PRO 850W 80+ Gold, 2 tane M.2 SSD bulunan sistemim var. AOC Q27G2U 144Hz 1ms 1440p monitör kullanıyorum. Başlıkta da belirttiğim gibi oyun oynarken ekrandan görüntü gidiyor, ekran kartı fanları hızla dönmeye başlıyor. Önce sadece CS:GO ve Valorant gibi az gereksinim isteyen çok FPS aldığım oyunlarda yaşadığımı sanıyordum ve FPS'i 400'e sabitleyince düzelmişti. Ne zaman sabitlemeyi kapatsam 5-10 dakika içinde ekran kararıyordu ama. Ben de bu nedenle çözüm FPS sabitlemektir diye düşünüp o şekilde kullanmaya devam ediyordum. Fakat Cyberpunk 2077 içerisinde RTX kapatıp DLSS kaliteye çekince de 2-3 dakika geçmeden yine bu hatayı yaşadığımı fark ettim. Sıcaklıklar falan gayet iyi. GPU 61 derece yükte. CPU ise yüksek güç gerektiren oyunlarda 63 derece civarı. Yük testlerinde ise en faza 79 derecelere çıkıyor.
FurMark ile 1 buçuk saat test ettim. AIDA64, Prime95 ve Cinebench testleri yaptım defalarca. OCCT'de Power ve 3D testleri yaptım beşer dakika her biri için. Memtest86 testi yaptım, BIOS güncellemesi yaptım. DDU ile driver silip kurdum. Hala aynı. Hatta ekran kartını çıkarıp tekrar taktım. Kabloları da çıkarıp taktım. RAM'leri de çıkarıp taktım. Ne yapmalıyım?
Ekran kartı kablolarında sıkıntı olabilir mi ? Monitöre bağladın kabloyu kontrol ettin mi hiç sorun olabilir akım sorunu.Bi kablo değiştir düzelmezse garantiye yollamanı tavsiye ederim.

Fordon Greeman

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Başka DP kablom yok. Ama monitör de yeni sanmıyorum kablolarda sıkıntı olduğunu. Çıkarıp başka girişe taktım yine aynı. Ekran kartı kablolarını çıkarıp takmıştım olmamıştı. 1 tane fazla kablo var iki kabloyu da değiştirip takmayı deneyeceğim. Olmadı servis yolu artık.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Format, kablo değiştirme vs de denedim fakat hala aynı. Fikri olan var mıdır?

AfniSoDeadly

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,644
İsim
Burak Tokgöz
anakart ve psudan şüphelen ilk önce başka bir psu denemeni tavsiye ederim

En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,970
İsim
Eren
ekran kartı markan neyse sitesine girip driverı indir eski driverı ddu ile sil sonra aygıt yöneticisinden indirdiğin driverı kur aklında soru kalırsa dc den de yardımcı olabilirim

ThorZap

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
58
İsim
Ömer Uslu
İlgilendiği Kategoriler
Elektrik-Elektronik
çok geçmiş olsun o kadar sağlam sistemin sorunu olması üzücü :(

Fordon Greeman

80+ Bronze
ekran kartı markan neyse sitesine girip driverı indir eski driverı ddu ile sil sonra aygıt yöneticisinden indirdiğin driverı kur aklında soru kalırsa dc den de yardımcı olabilirim
Hocam DDU ile driver silip kurduğumu söylemiştim zaten.

Fordon Greeman

80+ Bronze
Hayır, DDU ile güvenli modda kaldırdım. Wifi kapatıp en son sürümünü NVIDIA sitesinden bulduğum sürücüyü kurdum.

Top Bottom