Neler Yeni

RTX 4080 sıfır sistem sürekli mavi ekran veriyor

amulet

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
enes doğan
Power tuşundan başlattığımda anakart ışıkları kırmızı sarı yeşil sırayla yanıyor 3-4 defa bu şekilde yandıktan sonra açılıyor.
Anakart üstündeki düğmeden başlattığımda sorun olmadan açılıyor ama neredeyse her gün durduk yere mavi ekran hatası alıyorum işlemciye ve ekran kartına çok yük bindirecek oyunlar da oynamıyorum.
Bazen de kasa çalışır vaziyette montiörler de görüntü yok fakat klavyenin RGB'si değil de güç ışığı ve mousenin RGB'si yanıyor ama hiçbir tepki vermiyor.
Chrome i açtığımda biraz takılıyor bir anda masaüstü komple siliniyor tarayıcı vs hepsi kapanıyor sonra tekrar açtığımda düzeliyor bunu sürekli yaşıyorum.
Aldığım mavi ekran hata kodları:
Stop code: SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
Stop code: SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION not handled.
Stop code: SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
CRITICAL_PROCESS_DIED
kmoda exception not handled

Sistem özellikleri:
CPU: Intel i9 13900KS.
GPU: Gigabyte RTX 4080 Gaming OC.
Anakart: ASUS ROG STRIX Z790 Wi-Fi
PSU: ASUS TUF 1000WATT.
CPU soğutucu: Thermaltake pacific C360 ddc Custom kit.
Ram : GSKILL Trident z5 2X16 GB CL36 7800MHZ

Ekler

• minidump.rar
    1 MB · Hit: 64

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,419
İsim
Hakanbey
Ramden yapıyordur Frekans hızını varsayılan çek tekrar dene

amulet

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
enes doğan
Ekran kartının kablosunu çıkar ve sistemi işlemcideki dahili kart ile formatlamaya çalış. Bakalım olacak mı öyle.
dediğiniz gibi yaptım yine mavi ekran aldım sorun galiba işlemci ve ram mhz sinin uyuşmamasından kaynaklı fakat mavi ekran almadan ram mhz sini nasıl düşüreceğim ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
Master yi
dediğiniz gibi yaptım yine mavi ekran aldım sorun galiba işlemci ve ram mhz sinin uyuşmamasından kaynaklı fakat mavi ekran almadan ram mhz sini nasıl düşüreceğim ?
İşlemcin DDR 5 desteklemiyor mu zaten bildiğim kadarıyla stock DDr5 hızı 4800 diye biliyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşlemcin DDR 5 desteklemiyor mu zaten bildiğim kadarıyla stock DDr5 hızı 4800 diye biliyorum
Birde şuan 2 16 lık ram da takilimi ramda sorun varmı yokmu bilmiyoruz tam olara oyuzden ramlarden birini çıkarıp tek 16 lık ile tüm slotları dene her hata aldığından başka bir slota tak belki anakart dan sebep baktın olmuyor diğer 16 lık ramı de dene ya da direk memtest86 veya Windows un kendi bellek tanılama aracı ile de deneyebilirsin baktın ramlar ile veya anakart ile alakalı değil başka şeylerde sorun aramaya başlayacağız bu arada bilmiyorsan YouTube dan su nasıl yapılır bu nasıl yapılır tarzı arattırarak yardım alabilirsin

Son düzenleme:

amulet

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
enes doğan

Birde şuan 2 16 lık ram da takilimi ramda sorun varmı yokmu bilmiyoruz tam olara oyuzden ramlarden birini çıkarıp tek 16 lık ile tüm slotları dene her hata aldığından başka bir slota tak belki anakart dan sebep baktın olmuyor diğer 16 lık ramı de dene ya da direk memtest86 veya Windows un kendi bellek tanılama aracı ile de deneyebilirsin baktın ramlar ile veya anakart ile alakalı değil başka şeylerde sorun aramaya başlayacağız bu arada bilmiyorsan YouTube dan su nasıl yapılır bu nasıl yapılır tarzı arattırarak yardım alabilirsin
bilgisayarı açamıyorum sürekli mavi ekran alıyorum yoksa dediğiniz gibi memtest ile yapabilirdim ancak farklı slotlarda ramleri deneyip konuya tekrar cevap yazarım

Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
Master yi
bilgisayarı açamıyorum sürekli mavi ekran alıyorum yoksa dediğiniz gibi memtest ile yapabilirdim ancak farklı slotlarda ramleri deneyip konuya tekrar cevap yazarım
Ha bu arada PC fişini tamemen çek ve anakart ışıkları tamamen sönen e kadar bekle sonra tak çıkar yap içindeki elektriği yesin önce ne olur ne olmaz

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
19
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,638
İsim
Emre Zengin
Power tuşundan başlattığımda anakart ışıkları kırmızı sarı yeşil sırayla yanıyor 3-4 defa bu şekilde yandıktan sonra açılıyor.
Anakart üstündeki düğmeden başlattığımda sorun olmadan açılıyor ama neredeyse her gün durduk yere mavi ekran hatası alıyorum işlemciye ve ekran kartına çok yük bindirecek oyunlar da oynamıyorum.
Bazen de kasa çalışır vaziyette montiörler de görüntü yok fakat klavyenin RGB'si değil de güç ışığı ve mousenin RGB'si yanıyor ama hiçbir tepki vermiyor.
Chrome i açtığımda biraz takılıyor bir anda masaüstü komple siliniyor tarayıcı vs hepsi kapanıyor sonra tekrar açtığımda düzeliyor bunu sürekli yaşıyorum.
Aldığım mavi ekran hata kodları:
Stop code: SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
Stop code: SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION not handled.
Stop code: SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
CRITICAL_PROCESS_DIED
kmoda exception not handled

Sistem özellikleri:
CPU: Intel i9 13900KS.
GPU: Gigabyte RTX 4080 Gaming OC.
Anakart: ASUS ROG STRIX Z790 Wi-Fi
PSU: ASUS TUF 1000WATT.
CPU soğutucu: Thermaltake pacific C360 ddc Custom kit.
Ram : GSKILL Trident z5 2X16 GB CL36 7800MHZ
BIOS'un millattan önce kalma. Bu dediğim şekilde BIOS'u güncelle bakalım:
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Belleği FAT32 olarak biçimlendirin.
2) Buradan 2002 BIOS'unu indirin hocam. https://rog.asus.com/tr/motherboards/rog-strix/rog-strix-z790-f-gaming-wifi-model/helpdesk_bios/
3) Sonra indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkartın, klasöre çıkarttıktan sonra ROG-STRIX-Z790-F-GAMING-WIFI-ASUS-2002.CAP adlı dosyayı flash belleğin içine atın.
4) Flash belleğin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve delete tuşu ile BIOS'a girin. Girdikten sonra Advanced Moda (F7) geçin. Geçtikten sonra üst tarafta Tool sekmesini göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra Asus Ez Flash 3 Utility olacak ona da tıkla. Gelen ekranda flash belleğini seç ve içindeki ROG-STRIX-Z790-F-GAMING-WIFI-ASUS-2002.CAP adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyin.
Not: BIOS güncelleme sırasında elektrik kesilmesin ve flash bellek yerinden oynamasın.

amulet

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
enes doğan

Ha bu arada PC fişini tamemen çek ve anakart ışıkları tamamen sönen e kadar bekle sonra tak çıkar yap içindeki elektriği yesin önce ne olur ne olmaz
4 slot 3 slot 2 slot her şekilde denedim xmp yi devre dışı bıraktım yine olmadı 4800mhz 5400 5600mhz lerde denedim ama sonuç hep aynı bir şey olmuyor

1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Belleği FAT32 olarak biçimlendirin.
2) Buradan 2002 BIOS'unu indirin hocam. https://rog.asus.com/tr/motherboards/rog-strix/rog-strix-z790-f-gaming-wifi-model/helpdesk_bios/
3) Sonra indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkartın, klasöre çıkarttıktan sonra ROG-STRIX-Z790-F-GAMING-WIFI-ASUS-2002.CAP adlı dosyayı flash belleğin içine atın.
4) Flash belleğin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve delete tuşu ile BIOS'a girin. Girdikten sonra Advanced Moda (F7) geçin. Geçtikten sonra üst tarafta Tool sekmesini göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra Asus Ez Flash 3 Utility olacak ona da tıkla. Gelen ekranda flash belleğini seç ve içindeki ROG-STRIX-Z790-F-GAMING-WIFI-ASUS-2002.CAP adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyin.
Not: BIOS güncelleme sırasında elektrik kesilmesin ve flash bellek yerinden oynamasın.
deneyip bilgilendireceğim

Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
Master yi
4 slot 3 slot 2 slot her şekilde denedim xmp yi devre dışı bıraktım yine olmadı 4800mhz 5400 5600mhz lerde denedim ama sonuç hep aynı bir şey olmuyor

Valla aklıma başka gelen tek şey Microsoft sitesinden w10pro indirip kurmak format atmak geliyor olabilir mi ?

Valla aklıma başka gelen tek şey Microsoft sitesinden w10pro indirip kurmak format atmak geliyor olabilir mi ?
Ekran kartından sebep olduğunu varsayalım ekran kartını çıkarıp görüntüyü direk anakarttan alıp denesek birde seçenek olarak

amulet

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
enes doğan

Denedim fakat sorun hala devam ediyor hocam

Dediğiniz gibi yaptım ama sorun hala devam ediyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
Master yi

Ne kaldı ki geriye

Ne kaldı ki geriye
SSD desek elinde var mı ? Ekran kartı desek ekran kartı nı tamamen çıkarıp görüntüyü anakarttan alsak dicem yada USB kendin tertemiz bı format atmayı dene insana mavi ekran alıyorsun nasıl olacak bu iş

ben burdan w10 pro kurdum hiç bir sıkıntı da yok şuan

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

eğer yapabiliyorsan tekrar denesene

Ne kaldı ki geriye

SSD desek elinde var mı ? Ekran kartı desek ekran kartı nı tamamen çıkarıp görüntüyü anakarttan alsak dicem yada USB kendin tertemiz bı format atmayı dene insana mavi ekran alıyorsun nasıl olacak bu iş

ürün anahtarın varmı diyelimki oldu sistemi kurduktan sonra ihtiyacın olacak ?

Ekler

• IMG_20240303_190514_572.jpg
    IMG_20240303_190514_572.jpg
    1.6 MB · Hit: 21
Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
19
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,638
İsim
Emre Zengin

BIOS'u güncelledikten sonra oluşan minidump dosyasını paylaşır mısın?

amulet

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
enes doğan
Ne kaldı ki geriye

ürün anahtarın varmı diyelimki oldu sistemi kurduktan sonra ihtiyacın olacak ?
ekran kartını çıkartıp formatladım zaten bende microsofttan win 11 yükledim tekrar orjinal lisanslı key var zaten elimde ama ne yazikki sorun değişmedi belki ssd den olacağını sanmıyorum ama yedek bulursam onuda denerim

Top Bottom