Neler Yeni

Yardım Ryzen 5 3600 corsair h45 soğutma overclock yardım

kraken361

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
salih emir
Selamlar Elimde donanım arşivin 2019 un sonlarına doğru çıkardığı ince hesaptan aldığım sistem var özellikleri asus tuf rx 5700 amd ryzen 5 3600 var stok amd soğutucusu vardı yaklaşık 1 yıl önce corsair h45 aldım 6 ayda bi termal macununu değiştiriyordum arctic mx 4 aldım k ullandım normal olarak sıkıntı yoktu ama işlemciyi ryzen masterda baktığımda default da kullandığımı gördüm araştırdım default da kullanmak mantıklı değilmiş bende ryzen masterden voltaj düşürüp ghz i arttırarak 4.025 e sabitledim voltajıda şuan 1 volt veriyorum düşük voltaj vermek sıkıntı olurmu aida extreme de denedim işlemci tam yükte 65c max çıkıyor ortalama 62 - 63 derecede oluyor 10 dakikalık test yaptım max 65 i gördü bios ayarlarını felan anlayamadım anakartım asus b450m dragon bulk modeli sorum ise şu düşük voltaj vermek bi sıkıntı yaparmı biostanda ek olarak bi ayar yapmam gerekiyormu gerekiyorsa nasıl bir ayar çünkü asusun biosundan hiç bir şey anlayamadım yardımcı olursanız çok sevinirim :)

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,412
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Twitter
yok
Facebook
no
Discord
no
Reddit
yok

1dodooo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
566
İsim
Barış Doğukan Güven
Şöyle bu deneme yanılma yöntemiyle oluyor biraz da oc işleri. Her işlemciden işlemciye nasıl kullandığına göre değişiyor mesela benim işlemcim oto oc ile kendi yaptığı oc ile 1.475 voltaj çekip 4.4mhz ye sabitleniyordu bende geç farketmiştim. 4.2ghz de 1.3 voltaja kadar düşürebildim. İyi bir değer değil aslında. Her türlü etki alırsın ama. Yapman gereken şey, istediğin ghz seviyesinde voltaj denemesi yapmak en fazla pc kendini tekrar başlatır ve eski ayarında devam edersin.

kraken361

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
salih emir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şöyle bu deneme yanılma yöntemiyle oluyor biraz da oc işleri. Her işlemciden işlemciye nasıl kullandığına göre değişiyor mesela benim işlemcim oto oc ile kendi yaptığı oc ile 1.475 voltaj çekip 4.4mhz ye sabitleniyordu bende geç farketmiştim. 4.2ghz de 1.3 voltaja kadar düşürebildim. İyi bir değer değil aslında. Her türlü etki alırsın ama. Yapman gereken şey, istediğin ghz seviyesinde voltaj denemesi yapmak en fazla pc kendini tekrar başlatır ve eski ayarında devam edersin.
deneme yanılma yöntemiyle yaptım zaten ilk başta 4.2 yapmak istedim fakat o kadar hıza ihtiyacım yoktu işlemciyide fazla zorlamak istemiyordum 4.025 de sabit şuan en iyi değeri 1 volt ile aldım her voltajı düşürdüğümde sıcaklık zaten 1 - 2 derece düşüyordu fazla voltaj düşürmek sıkıntı yaratırmı ?

1dodooo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
566
İsim
Barış Doğukan Güven
deneme yanılma yöntemiyle yaptım zaten ilk başta 4.2 yapmak istedim fakat o kadar hıza ihtiyacım yoktu işlemciyide fazla zorlamak istemiyordum 4.025 de sabit şuan en iyi değeri 1 volt ile aldım her voltajı düşürdüğümde sıcaklık zaten 1 - 2 derece düşüyordu fazla voltaj düşürmek sıkıntı yaratırmı ?

Voltaj düşürmeyi zaten sıcaklığı düşürmek için yapıyoruz. Eğer sistem kendini kapatıp açmıyorsa ya da başka takılma tarzı problemlerin oyun içerisinde yoksa bir sıkıntı yaşamazsın.

kraken361

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
salih emir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Voltaj düşürmeyi zaten sıcaklığı düşürmek için yapıyoruz. Eğer sistem kendini kapatıp açmıyorsa ya da başka takılma tarzı problemlerin oyun içerisinde yoksa bir sıkıntı yaşamazsın.
anladım çok teşşekür ederim zaten oynadığım oyunlarıda benchmark testine soktum 300+ fps alıyorum fps im arttı resmen
Mesaj otomatik birleştirildi:

peki bu biostan ek olarak bir şey yapmama gerek varmı ?

Son düzenleme:
Top Bottom