Neler Yeni

Ryzen 5 5600 ve 4060 Ti Sistem Nasıldır?

Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Sinan
Hocam genel olarak bu bütçedeki sistemlerde kullanılan parçalar aynı senin bulduğun sistem de alınabilir. O sistem de sana tavsiyem;
1-) Anakart Değişimi (ASUS PRO A520M-C II) aldığın monitör DP destekliyor istersen bu anakartı seçebilirsin bu anakartında DP özelliği var.

2-) SSD Değişimi (XPG GAMMIX S70 BLADE 1TB) çünkü 500 GB depolama alanı olan arkadaşlarım var ve çok zorluk çekiyorlar bir oyun indirmek için farklı bir oyun siliyorlar. Sizin de bütçenize de uyuyor bu önerdiğim SSD'de okuma ve yazma hızı olarak iyi görünüyor seçebilirsiniz.

3-) Kasa Değişimi (750W olan kasa) sana şu anlık 650W yeter ancak ilerleyen zamanda sistemi yükseltmek istediğiniz de 750W ileriye dönük bir kasa seçimi olacaktır.
Benim bu sisteme sıvı soğutucu şart mı peki hocam o konuda ne düşünüyorsunuz birde fp sistem gelecek ya onu beklemeli miyim alamıyorum hiçbir zaman ama deneyim mi bir kere daha

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
ismail
Bu sisteme ekstra olarak işlemci soğutucusu gerekir bu da arkadaşın bütçesini aşacaktır bu işlemciyi biliyorum baya bi inceledim her oyun ortalarında falan sıcaklık değerleri baya yükseliyor youtube ye yazıp bakın isterseniz bu işlemci kullanılan bir sürü hazır sistem var.
Arkadaş ileriye dönük olması için kasayı yükseltmiş, bana göre ileriye dönük sistem işlemci ve anakartlı olur. Zira anakart ve işlemcinin yenilenmesi kasaya göre daha yüksek fiyatlı olur. İşlemci soğutucusu olarak ak400 alırsada bence hoşi olur. Şimdilik bütçesi yoksa 1 2 ay sonra alabilir. tabii ki bu benim düşüncem. Ama 25 bin veripte ddr4 sistemlerde kalınmasını doğru bulmuyorum ben.

Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Sinan
Arkadaş ileriye dönük olması için kasayı yükseltmiş, bana göre ileriye dönük sistem işlemci ve anakartlı olur. Zira anakart ve işlemcinin yenilenmesi kasaya göre daha yüksek fiyatlı olur. İşlemci soğutucusu olarak ak400 alırsada bence hoşi olur. Şimdilik bütçesi yoksa 1 2 ay sonra alabilir. tabii ki bu benim düşüncem. Ama 25 bin veripte ddr4 sistemlerde kalınmasını doğru bulmuyorum ben.
Hocam ben çok bilmediğim için soruyorum ddr4 le 5 arasındaki farklar nelerdir

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Oğulcan Sural
Benim bu sisteme sıvı soğutucu şart mı peki hocam o konuda ne düşünüyorsunuz birde fp sistem gelecek ya onu beklemeli miyim alamıyorum hiçbir zaman ama deneyim mi bir kere daha
Sıvı soğutucu değil normal kule tipi soğutucu yeterli olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Haklısınız hocam 25.000 TL'ye DDR5 sistem daha iyi olur sizin önerdiğiniz sistem de makul ama dediğim gibi SSD sıkıntısı çekebilir onu da belirteyim. İşlemci soğutucusunu 1-2 ay sonra alabilir mantıklı.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Sinan
Sıvı soğutucu değil normal kule tipi soğutucu yeterli olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Haklısınız hocam 25.000 TL'ye DDR5 sistem daha iyi olur sizin önerdiğiniz sistem de makul ama dediğim gibi SSD sıkıntısı çekebilir onu da belirteyim. İşlemci soğutucusunu 1-2 ay sonra alabilir mantıklı.
Hocam ddr5 4 farkı ne oluyor ben bilmiyorum çok

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Oğulcan Sural
Hocam ddr5 4 farkı ne oluyor ben bilmiyorum çok
Hocam kısaca açıklamak gerekirse öncelikle daha yeni bir ram teknolojisidir en basitinden şu yazıyı okuyabilirsin; ( *ALINTIDIR )

DDR4 ve DDR5 RAM’ler Arasındaki Temel Farklılıklar​

DDR4 ve DDR5 arasındaki en temel fark slot girişi, hız ve güç tüketimidir.

DDR4 ve DDR5 slot giriş yerleri yani RAM yuvaları birbirinden bağımsızdır. Bu yüzden DDR4 RAM destekleyen bir bilgisayara DDR5 RAM takılamaz.

DDR4 en fazla 3200 MT/s performans sunarken DDR5, en fazla 6400 MT/s performans sunar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Sinan
Hocam kısaca açıklamak gerekirse öncelikle daha yeni bir ram teknolojisidir en basitinden şu yazıyı okuyabilirsin; ( *ALINTIDIR )

DDR4 ve DDR5 RAM’ler Arasındaki Temel Farklılıklar​

DDR4 ve DDR5 arasındaki en temel fark slot girişi, hız ve güç tüketimidir.

DDR4 ve DDR5 slot giriş yerleri yani RAM yuvaları birbirinden bağımsızdır. Bu yüzden DDR4 RAM destekleyen bir bilgisayara DDR5 RAM takılamaz.

DDR4 en fazla 3200 MT/s performans sunarken DDR5, en fazla 6400 MT/s performans sunar.
Peki bu fark için 22 ye ddr4 sistem mi 27 ye ddr5 sistem almak mı mantıklı

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Oğulcan Sural
Valla hocam orası size kalmış bir durum sizi yanlış yönlendirmek istemem ancak benim fikrimi sorarsanız ben alırdım. @karamankoyunu hocamın önerdiği sistem iyi alınır. Onun üstüne 1-2 ay sonra da işlemci soğutucu alırsınız.

ImAngryDJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,315
İsim
Çağatay
Ddr4 sistem aldığında yeni çıkacak amd işlemcilerini takamayacaksın yani uprage etmek istesen anakart ram de değiştirmen gerekecek. Aradaki farka değer 7500f aşırı ısınmaz kış geldi bütçeniz olana kadar idare edecektir.

Top Bottom