Neler Yeni

Ryzen 5 5600x için anakart tavsiyesi

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Faruk
Bütçe
1500
Arkadaşlar merhaba,

Yazılı olan başlıkta bir kaç tane forum konusu var ama netliğe bir türlü kavuşamadığım için açıyorum.

Ryzen 5 5600x işlemci satın aldım fakat ilk başta X570-P alayım dedim fakat birkaç arkadaş giriş seviyesi olduğu için B550 anakart bakmamı söylediler, tavsiyede bulunan için teşekkür ederim fakat bütçe belirtmeme rağmen tavsiye edilen kartlara param yetmiyor. Açtığım konuda da tartışma havası yaratıldığı için de netlik kazanamadım.

1 tane sorum olcak;

1- Önereceğiniz anakartta eski sürüm (ryzen5ç 5 3000 serisi) işlemci takmadan direkt 5600x takıp bios güncellemesi yapabilir miyim?

Tekrar tekrar belirtiyorum ki bütçem 1500₺, 2. el almak istemiyorum. Lütfen kavga çıkarmadan lanlı lunlı konuşmadan tartışıp sorunuma çare bulalım.

Sistem;
Ryzen 5 5600x
Sapphire rx 6600xt
WLD 1TB M.2 SSD
500 GB HDD
Pny 2x8 gb 3600 mHz ram
Corsair 650w 80+ ATX kasa

panizher

80+ Silver

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
X570 pro-p giriş seviyesi değil. Daha önce de dedim bunu alıp serviste bios güncellettirin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Faruk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bütçe 1500₺ demekten ağlayacağım artık!
Mesaj otomatik birleştirildi:

X570 pro-p giriş seviyesi değil. Daha önce de dedim bunu alıp serviste bios güncellettirin.
Hocam çoğu kişi uzak durun alınmaz bilmem ne diye başımı ağrıttı ki sorduğum 2 bilgisayarcı da giriş seviyesi o alma gel bendeki kartı al dediler

YiğitAysul

80+ Silver
En iyi seçenek MSI a-pro modeli fakat önceki konunuzda gördüğüm kadarıyla o fiyata elinizdeki anakartı kullanmanızı tavsiye ederim

panizher

80+ Silver

Hocam çoğu kişi uzak durun alınmaz bilmem ne diye başımı ağrıttı ki sorduğum 2 bilgisayarcı da giriş seviyesi o alma gel bendeki kartı al dediler

YiğitAysul

80+ Silver
1k ya ondan iyi anakart bulmanız çok zor

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Faruk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Gayet iyi o anakart. Eskiden de önerirdim hala da uygun fiyatla alınmasını tavsiye ederim.

Ama B550 bir model daha ucuzsa veya daha üst segment ise onu alsın tabi.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan

Onlardaki kart neymiş ? 1500'e bundan daha iyi? Kardeşim anakartın ses yongasından usb portuna m.2 slotundan VRM düzeni ve soğutma bloğuna kadar her şeyi eksiksiz. 8+4 CPU güç girişi var nasıl giriş* seviyesi olabilir... Dediğim gibi zaman problemin yoksa Asus yetkili servisiyle görüş bu ürünü alsam ücretsiz bios güncellemesi yapar mısınız de. Yaparız derlerse boşuna başını ağrıtma artık 1500 liraya kat kat iyi bir anakart yok.

Ek olarak ileride Ryzen 7 serisine geçersem bios güncellemesi ile kullanabilir miyim?
Ryzen 7 serisi nedir ? Ryzen 7 5800x gibi mi örneğin? İstersen Ryzen 9 çalıştır bios güncellemesini yaptırdıktan sonra bir daha ihtiyacın olmaz.

YiğitAysul

80+ Silver
Ek olarak ileride Ryzen 7 serisine geçersem bios güncellemesi ile kullanabilir miyim?
Ryzen 5,7,9 farketmez önemli olan nesli
5. Nesil AMD işlemcilerde bios güncellemesi yapılması gerekiyor ben de kendim b550 ve 5600x kullanıyorum benim anakartımda flash bios vardı kolayca bios güncellemesi yaptım fakat x570 de var mı bakmadım eğer yoksa tanıdığınız bir yerde eski bir nesil AMD işlemciyle bios güncellemesi yaparak sorunsuz kullanabilirsiniz

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Faruk
Ryzen 5,7,9 farketmez önemli olan nesli
5. Nesil AMD işlemcilerde bios güncellemesi yapılması gerekiyor ben de kendim b550 ve 5600x kullanıyorum benim anakartımda flash bios vardı kolayca bios güncellemesi yaptım fakat x570 de var mı bakmadım eğer yoksa tanıdığınız bir yerde eski bir nesil AMD işlemciyle bios güncellemesi yaparak sorunsuz kullanabilirsiniz
Yabancı bir kaynaktan şöyle bir şey buldum,

Hayır, BIOS Flashback özelliği yoktur. Bu nedenle BIOS'u güncellemek için uyumlu bir CPU'nun kurulu olması gerekir.

Her ikisinde de b450m vardı, bios güncellemesiyle sorunsuz kullanabilirsin cart curt ee fiyat ne dedim 800₺ diyor. İndirim kovalayarak daha iyisini bulurum mantıken.
Onlardaki kart neymiş ? 1500'e bundan daha iyi? Kardeşim anakartın ses yongasından usb portuna m.2 slotundan VRM düzeni ve soğutma bloğuna kadar her şeyi eksiksiz. 8+4 CPU güç girişi var nasıl giriş* seviyesi olabilir... Dediğim gibi zaman problemin yoksa Asus yetkili servisiyle görüş bu ürünü alsam ücretsiz bios güncellemesi yapar mısınız de. Yaparız derlerse boşuna başını ağrıtma artık 1500 liraya kat kat iyi bir anakart yok.

Ryzen 7 serisi nedir ? Ryzen 7 5800x gibi mi örneğin? İstersen Ryzen 9 çalıştır bios güncellemesini yaptırdıktan sonra bir daha ihtiyacın olmaz.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,231
Üyeler
140,791
Son üye
zaphod
Top Bottom