Neler Yeni

Ryzen 5 7600 işlemcinin sıcaklığının dalgalanması normal midir?

cuteay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Kutay Karadağ
Arkadaşlar iyi günler. Yeni bir hazır sistem aldım içinde Ryzen 5 7600 ve RX 7800XT Dual var ve sıvı soğutucu var. Bir şey fark ettim hangi oyun olursa olsun CPU sıcaklık değerleri normal mi bilmiyorum ancak CPU sıcaklık değerleri 1-2 dakika içinde 5 dereceye yakın anlık artıyor ve anında geri düşüyor. Ve bu şekilde de aşağıdaki resimdeki gibi bir MSI Afterburner grafiği oluşuyor. Örnek olarak The Last of Us oyununda 2K'da Ultra ayarlarda AMD FSR açık şekilde CPU 65-66 derecede sabit giderken hep bir anda 70-71'e sıçrıyor ve anında geri 1'er 1'er geri 65-66 ya düşüyor ve bu 1-2 dakika içinde kendini tekrar ediyor. Bu CPU dalgalanması normal midir? Sıcaklık değerleri normal midir?

Ekler

• 2.jpg
    2.jpg
    13.5 KB · Hit: 32
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    1.2 MB · Hit: 24

Knightled

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Abdulkadir kuriş
Bu durum genellikle normal bir davranıştır ve Ryzen işlemcileri için yaygın olarak görülebilir. Ryzen işlemciler, belirli yükler altında sıcaklıkta hızlı değişimler yaşayabilirler. Özellikle oyun sırasında anlık yük değişimleri veya işlemciye gelen yeni komutlar bu dalgalanmalara neden olabilir. Bu durum genellikle işlemcinin hızlı tepki vermesi ve güç yönetimi özellikleriyle ilgilidir. Ryzen 5 7600 işlemcinizin 65-71 derece aralığında çalışması normal kabul edilir. Sıvı soğutucu kullanmanız bu sıcaklıkların daha stabil olmasına yardımcı olmalıdır. Grafikteki dalgalanmalar da normaldir; bu, işlemcinin anlık yük değişimlerine nasıl tepki verdiğini gösterir. Eğer işlemci sıcaklıkları 75 dereceyi geçmiyorsa ve sistem kararlı çalışıyorsa endişe edecek bir durum yok. Ancak sıcaklıklar sürekli olarak 75 dereceyi geçiyor veya sistemde performans düşüşleri yaşıyorsanız daha detaylı bir inceleme yapılması gerekebilir.

cuteay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Kutay Karadağ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu durum genellikle normal bir davranıştır ve Ryzen işlemcileri için yaygın olarak görülebilir. Ryzen işlemciler, belirli yükler altında sıcaklıkta hızlı değişimler yaşayabilirler. Özellikle oyun sırasında anlık yük değişimleri veya işlemciye gelen yeni komutlar bu dalgalanmalara neden olabilir. Bu durum genellikle işlemcinin hızlı tepki vermesi ve güç yönetimi özellikleriyle ilgilidir. Ryzen 5 7600 işlemcinizin 65-71 derece aralığında çalışması normal kabul edilir. Sıvı soğutucu kullanmanız bu sıcaklıkların daha stabil olmasına yardımcı olmalıdır. Grafikteki dalgalanmalar da normaldir; bu, işlemcinin anlık yük değişimlerine nasıl tepki verdiğini gösterir. Eğer işlemci sıcaklıkları 75 dereceyi geçmiyorsa ve sistem kararlı çalışıyorsa endişe edecek bir durum yok. Ancak sıcaklıklar sürekli olarak 75 dereceyi geçiyor veya sistemde performans düşüşleri yaşıyorsanız daha detaylı bir inceleme yapılması gerekebilir.
Açıklamanız çok güzel olmuş cidden çok teşekkür ederim yorumunuz için. Genel olarak grafikteki gibi 65 derece ile sabit seyrederken anlık olarak 70-71 olup anında geri 65 lere sabitleniyor ve bu döngüde devam ediyor. Aşağıya birde valorant oyunundaki CPU sıcaklık grafiğini bırakıyorum. Orda da durum daha değişken şekilde 52 ila 58 derece aralığında seyrediyor. CPU sıcaklıkları bence normal gibi. Bu işlemcinin, bu sistemin videolarını izlediğimde stok fan ile 85 derecelere kadar çıktığını görmüştüm o yüzden sıvı soğutucu taktırma kararı aldım. O sayede şu an hiçbir oyunda bu sıcak havalarda 70 in üstüne çıkmadan 50-60 derece aralığında performans alabiliyorum. Tek korkum bu dalgalanmalardı o da umarım dediğiniz gibi bir sorun yaratmaz. Birde sizin bilginize güvenerek bir şey daha sormak istiyorum bilgili birisine benziyorsunuz. Oyunlara girdiğimde örnek olarak the last of us 1 diyelim işlemciye yük bindiğinden midir bilmiyorum ama sanki fanlardan ya da sıvı soğutucunun fanından böyle bir hava verme sesi gibi bir ses geliyor daha çok çalışıyormuş gibi. Bu normal midir bu sesler. Birde böyle oyunlara girildiğinde sanki CD çiziliyormuş gibi bir ses geliyor coil whine dendi bana sorun yaratmaz dendi. Sadece oyunlarda yapıyor ve VSYNC açınca ya da fpsi sabitleyince bu ses azalıyor ya da kesiliyor. Biliyorum çok fazla şey sordum kusura bakmayın cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Birde sistemimin yukardaki the last of us 1 oyunundaki performansı değerleri nasıldır acaba sıcaklık vb gibi yorumlayabilir misiniz ben pek anlamıyorum yeni aldığım için sormak istedim. Oyun ultra ayarlarda AMD FSR 3 açık şekilde 2K da.

Ekler

• 3.jpg
    3.jpg
    8.2 KB · Hit: 19

cuteay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Kutay Karadağ
Eğer içinizde bir şüphe var ise;
Bakabilirsiniz.
Hocam kasayı itopyadan hazır sistem olarak almıştım montajınıda onlar yaptı. Galiba yani umarım ki yanlış veya hatalı yapmamışlardır en azından ben öyle umuyorum. Hatalı yapmış olsalar bile ben bunu anlayamam. Videoyu izledim denildiği gibi takılmış sıvı soğutucu bi sorun göremedim anladığım kadarıyla. Sıcaklık konusunda da sıvı soğutucunun performansını tam alabiliyor muyum alamıyor muyum onuda bilmiyorum maalesef. Ama yinede ilgilenip yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim.

cuteay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Kutay Karadağ
Sıcaklık tarafında bir sorun yok. Rahat olabilirsiniz.
İşlemci sıcaklığının 80 nin üstünde sorun yarattığı söylenince ve anlık olarak the last of us oyununda 70 lere gelince bi tedirgin oldum hocam üstelik sıvı soğutma olmasına rağmen korkuttu. Aslında bu dalgalanma olmasa sabit 65 derecede seyrediyor ancak bu dalgalanma rahatsız etti onun dışında bi sorun yoktu ama galiba bu dalgalanmanında bir çözümü yok. Ekran kartı sıcaklığı sabit seyrediyor ancak işlemci sıcaklığı grafikteki gibiydi.

Ceasar123

80+ Silver
İşlemci sıcaklığının 80 nin üstünde sorun yarattığı söylenince ve anlık olarak the last of us oyununda 70 lere gelince bi tedirgin oldum
Yok alakası yok.
Sizin işlemciniz 97 dereceye kadar bile tam hız, performans kesmeden çalışıyor.
Yani o işlemci için ha 95 derece, ha 50 derece aynı.

üstelik sıvı soğutma olmasına rağmen korkuttu.
Sıvı soğutma tam performans çalışmaz zaten.
Genel 65-70 tutar. Üstüne çıkartmaz, çıkarsa hız arttırır. Böylece düşer.
Stabil 60-70 tutarlar.

Ekran kartı sıcaklığı sabit seyrediyor ancak işlemci sıcaklığı grafikteki gibiydi.
Ekran kartına siz manuel fan ayarı falan çekmeyinde, oto kalsın. Ekran kartında termal sorun yaşamazsınız.

cuteay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Kutay Karadağ
Yok alakası yok.
Sizin işlemciniz 97 dereceye kadar bile tam hız, performans kesmeden çalışıyor.
Yani o işlemci için ha 95 derece, ha 50 derece aynı.

Sıvı soğutma tam performans çalışmaz zaten.
Genel 65-70 tutar. Üstüne çıkartmaz, çıkarsa hız arttırır. Böylece düşer.
Stabil 60-70 tutarlar.

Ekran kartına siz manuel fan ayarı falan çekmeyinde, oto kalsın. Ekran kartında termal sorun yaşamazsınız.
Hocam içimi rahatlattınız gerçekten çok teşekkür ederim. Herhangi bir sorun olmasından şüpheleniyordum ancak bir sorun yokmuş çok teşekkürler. Genel bir sorum olucaktı. İşlemci sıcaklığı artarsa düşürmek için ne gibi işlemler yapılabilir. Yani demek istediğim işlemcinin gücünü kısma gibi şeyler yapılıyor mu sıcaklık sorunu yaşamamak için. Ya da uzun vadede sıcaklık sorunu yaşamamam için ne önerirsiniz? Daha iyi bir sıvı soğutucu mu? (Birde ek olarak CPU sıcaklığı artınca yük altına girince kasadan hava alma sesi gibi bir ses geliyor yük altına girmeyince olmuyor. Buda normaldir değil mi?)

Son düzenleme:

Ceasar123

80+ Silver
Hocam içimi rahatlattınız gerçekten çok teşekkür ederim. Herhangi bir sorun olmasından şüpheleniyordum ancak bir sorun yokmuş çok teşekkürler. Genel bir sorum olucaktı. İşlemci sıcaklığı artarsa düşürmek için ne gibi işlemler yapılabilir. Yani demek istediğim işlemcinin gücünü kısma gibi şeyler yapılıyor mu sıcaklık sorunu yaşamamak için. Ya da uzun vadede sıcaklık sorunu yaşamamam için ne önerirsiniz? Daha iyi bir sıvı soğutucu mu? (Birde ek olarak CPU sıcaklığı artınca yük altına girince kasadan hava alma sesi gibi bir ses geliyor yük altına girmeyince olmuyor. Buda normaldir değil mi?)
Dediklerimi tam anlamamışsınız.
İşlemciniz zaten 97 dereceye kadar tam performans çalışıyor.
O işlemci için ha 50 derece ha 95 derece aynı.
Gayet yeterli sizin soğutma.
Takmayın kafanızı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

(Birde ek olarak CPU sıcaklığı artınca yük altına girince kasadan hava alma sesi gibi bir ses geliyor yük altına girmeyince olmuyor. Buda normaldir değil mi?)
Fanlar hızlanıyor, sirükülasyon artıyor.

cuteay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Kutay Karadağ
Dediklerimi tam anlamamışsınız.
İşlemciniz zaten 97 dereceye kadar tam performans çalışıyor.
O işlemci için ha 50 derece ha 95 derece aynı.
Gayet yeterli sizin soğutma.
Takmayın kafanızı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fanlar hızlanıyor, sirükülasyon artıyor.
Yok ben sadece pek iyi bir sıvı soğutma kullanmıyorum o yüzden daha iyi bir sıvı soğutma alırsam daha etkili olur mu dahada düşer mi sıcaklıklar anlamında sormuştum. Şu an kullandığım marka model gamebooster titan 240 param buna yetti 2 fanlı bir sıvı soğutucuydu. Bunlardan daha iyisi daha fazla etkiler mi diye sormak istemiştim. Kusura bakmayın yanlış ifade etmişim kendimi.

Ceasar123

80+ Silver
Yok ben sadece pek iyi bir sıvı soğutma kullanmıyorum o yüzden daha iyi bir sıvı soğutma alırsam daha etkili olur mu dahada düşer mi sıcaklıklar anlamında sormuştum. Şu an kullandığım marka model gamebooster titan 240 param buna yetti 2 fanlı bir sıvı soğutucuydu. Bunlardan daha iyisi daha fazla etkiler mi diye sormak istemiştim. Kusura bakmayın yanlış ifade etmişim kendimi.
İllaki düşer ancak gerek yok.
Ben olsam stok fanla kullanır geçerim.
Ama eğer illa daha rahat çalışsın diyorsam eğer SE 214XT falan alır geçerim.
Sıvı soğutma falan gereksiz.

Top Bottom