Neler Yeni

Yardım Ryzen 7 5700x işlemcimi soğutamıyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Murat Koçak
Merhabalar, konuda belirttiğim üzere işlemcim ryzen7 5700x. 1ay önce sıfır aldım. Öncesinde tek fanlı noctua nh-u12s kullanıyordum. Fakat işlemci gereğinden fazla ısındığı için sycthe fuma2 soğutucusunu aldım. Sıcaklığa doğrudan etkisi oldu fakat hala sıcak çalışıyor. Sorun şu ki arkadaşım daha yeni aynı işlemciden aldı ve deepcool ak620 digital soğutucusunu aldı. Aynı oyunda, aynı görüntü özelliklerinde benim işlemcim ortalama 75 derecelerde olurken, onun işlemcisi 55 derecelerde. Yani 20 derece fark ettirecek ne olabilir?
NOT : Birebir aynı termal macunu kullanıyoruz.

Bilgisayarların özelliklerini yazıyım;
Benim sistemimde 6 adet fan ve mesh kasa var. Odam sıcak değil bu havada cam açıyorum yine de bu derecelerde çalışıyor.
KASA : Thermaltake H570 (İlave üst tarafa 2 fan taktım ve fanlar dışarıya hava veriyor)
GPU : Asus rog strix RTX3080 10GB
RAM : 2x16GB Toplam 32GB 3600MHz ddr4 ram
MAINBOARD : Gigabyte B550 Gaming x v2
PSU : Zalman megamax 700w 80+
SSD : samsung 980 pro 1tb m2
Arkadaşımın sisteminde de 6 adet fan var ve mesh kasa.
KASA : Frisby FC-9320G
GPU : Asus dual rx6700xt
RAM : 2x16 + 2x8 Toplam 48GB 3200MHZ ddr4 ram
MAINBOARD : Gigabyte B450 Aorus elite
PSU : 750w 80+

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,940
İsim
Hacı
Silikon kalitesi kötü seninkinin.

MAH0A

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
503
İsim
Mahmut Taplamacıoğlu
Merhabalar, konuda belirttiğim üzere işlemcim ryzen7 5700x. 1ay önce sıfır aldım. Öncesinde tek fanlı noctua nh-u12s kullanıyordum. Fakat işlemci gereğinden fazla ısındığı için sycthe fuma2 soğutucusunu aldım. Sıcaklığa doğrudan etkisi oldu fakat hala sıcak çalışıyor. Sorun şu ki arkadaşım daha yeni aynı işlemciden aldı ve deepcool ak620 digital soğutucusunu aldı. Aynı oyunda, aynı görüntü özelliklerinde benim işlemcim ortalama 75 derecelerde olurken, onun işlemcisi 55 derecelerde. Yani 20 derece fark ettirecek ne olabilir?
NOT : Birebir aynı termal macunu kullanıyoruz.

Bilgisayarların özelliklerini yazıyım;
Benim sistemimde 6 adet fan ve mesh kasa var. Odam sıcak değil bu havada cam açıyorum yine de bu derecelerde çalışıyor.
KASA : Thermaltake H570 (İlave üst tarafa 2 fan taktım ve fanlar dışarıya hava veriyor)
GPU : Asus rog strix RTX3080 10GB
RAM : 2x16GB Toplam 32GB 3600MHz ddr4 ram
MAINBOARD : Gigabyte B550 Gaming x v2
PSU : Zalman megamax 700w 80+
Arkadaşımın sisteminde de 6 adet fan var ve mesh kasa.
KASA : Frisby FC-9320G
GPU : Asus dual rx6700xt
RAM : 2x16 + 2x8 Toplam 48GB 3200MHZ ddr4 ram
MAINBOARD : Gigabyte B450 Aorus elite
PSU : 750w 80+
Aynı işlemci vardı bende, Arctic freezer 34 esports duo ile kullanıyordum gayet serin çalışıyordu ve üstüne ben OC yapmıştım All Cores 4.65 GHz kullanıyordum. İşlemciyi sattım, soğutucu boşa çıktı elimde isterseniz görüşebiliriz.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
75 derece normal bir sıcaklık. Kafaya çok takma. Sende 3080 olduğundan işlemci tarafını daha çok ısıtıyordur muhtemelen. Bence en büyük fark bu.

ak620 de biraz daha iyi fuma 2'den.

İçin rahat edecekse kaliteli bir termal macun al sadece küçük bir nokta halinde işlemcinin ortasına bırakıp tekrar montaj yap. Montajı doğru yaptığından emin ol. Macunu kalın sürmüş olabilirsin. Montajlarken vidaları az, çok yada asimetrik sıkmış olabilirsin. Fuma 2 fanlarının ikisi de kasanın arkasına doğru hava verecek. BIOS'tan fanları PWM moda aldığından ve yüke bindiği zaman fanların RPM'lerinin arttığından emin ol.

Arkadaşın undervolt vs de yapmış olabilir.
Son olarak birebir aynı işlemci olsa bile silikon kalitesi farkından dolayı her işlemcinin hem performansı hem soğuma toleransı farklı olabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Murat Koçak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Silikon kalitesi kötü seninkinin.

75 derece normal bir sıcaklık. Kafaya çok takma. Sende 3080 olduğundan işlemci tarafını daha çok ısıtıyordur muhtemelen. Bence en büyük fark bu.

ak620 de biraz daha iyi fuma 2'den.

İçin rahat edecekse kaliteli bir termal macun al sadece küçük bir nokta halinde işlemcinin ortasına bırakıp tekrar montaj yap. Montajı doğru yaptığından emin ol. Macunu kalın sürmüş olabilirsin. Montajlarken vidaları az, çok yada asimetrik sıkmış olabilirsin. Fuma 2 fanlarının ikisi de kasanın arkasına doğru hava verecek. BIOS'tan fanları PWM moda aldığından ve yüke bindiği zaman fanların RPM'lerinin arttığından emin ol.

Arkadaşın undervolt vs de yapmış olabilir.
Son olarak birebir aynı işlemci olsa bile silikon kalitesi farkından dolayı her işlemcinin hem performansı hem soğuma toleransı farklı olabilir.
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Arkadaşım undervolt falan yapmadı çünkü o da benim gibi anlamaz o işlerden. İki işlemcinin silikon kalitelerini nasıl öğrenebiliriz? Cinebench testini atıyorum. bu sonuçlara göre undervolt yapmalı mıyım? (Hiç anlamam araştırıp yapmayı denerim)

Ekler

• cine.png
    cine.png
    1.8 MB · Hit: 38

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,940
İsim
Hacı
Arkadaşın da aynı şekilde cinebench yapıp atsın.
Yandaki hwmonitor açık

Dambıldor

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,519
İsim
Hakan Bruh
İlgilendiği Kategoriler
R6, Warzone ve Mouse
1-Yukarıda yazıldığı gibi sende 3080 olduğu için işlemci daha fazla kullanılıyor muhtemelen.
2-Oyunda veya cinebenchte kaç watt/voltaj çekiyor ise arkadaşınla karşılaştır.
3-Her işlemci ve anakart otomatik ayarlarda boost clockuna aynı voltajda çıkamıyor.
4-Soğutucu montajını doğru yapip macunu yeterli seviyede sürmen gerek aşırı bir fark yaratmayabilir ama soğutucu ve işlemci tam temas etmiyor olabilir fazla macun/yanlış montajda.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Arkadaşım undervolt falan yapmadı çünkü o da benim gibi anlamaz o işlerden. İki işlemcinin silikon kalitelerini nasıl öğrenebiliriz? Cinebench testini atıyorum. bu sonuçlara göre undervolt yapmalı mıyım? (Hiç anlamam araştırıp yapmayı denerim)
Sıcaklıkların çok iyi stres testinde. Tüm çekirdekler 4.6 ghz boostlanmış. Tam yükte 65 derece. Senin hiç bir sorunun yok. Bak stres testinde ekran kartı çalışıp kasanın içini ısıtmadığı için sıcaklıkların ne kadar iyi. Ekran kartın çalışınca ve çok yüksek güç çekince kasanın içini çok ısıtıyor 6700xtye göre. Haliyle işlemcin de daha çok ısınıyor.
Kısacası işlemciler arası sıcaklık farkınız tamamen ekran kartı kaynaklı. Senin ekran kartın daha çok güç harcayp kasanı daha çok ısıtıyor. Hem de senin işlemcin oyunlarda daha çok çalışıyor 6700xt yerine rtx 3080i beslediği için.

Aynı testi arkadaşın da yapsın her şey fabrika ayarlarındayken. Biostan sadece XMP/Docp açın. Hanginiz daha yüksek skor alırsa onun slikonu daha iyidir ama kafana çok takma sıcaklıkların performans düşürecek seviyede değil.
Monitörün 1080p ise qhd monitör al 3080 için. Hem o zaman işlemci kullanım da azalır.

Top Bottom