Neler Yeni

ryzen 7800x3d overclock nasıl yaparım

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Emir ışık
ryzen 7 7800x3d işlemcim var 360mm sıvı sogutucu ile en azından mhz yi sabit bi şekilde 5000 üzerine nasıl çıkarırım ryzen master da olmuyor. not anakart gigabyte b650m s2h

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
ryzen 7 7800x3d işlemcim var 360mm sıvı sogutucu ile en azından mhz yi sabit bi şekilde 5000 üzerine nasıl çıkarırım ryzen master da olmuyor. not anakart gigabyte b650m s2h
3D işlemcilerin overclock yapılmasını AMD bizzat önermiyor ve kilitli işlemci olarak pazarlıyor. Bu sebepten overclock yapmanızı önermem. AMD kısıtlayıcı bir şirket olmadığı için kilitli denmesine rağmen overclock yapma yolları var ama yapıp yapmamak size kalmış.

ruaF1912

80+ Bronze
Curve optimizer ve PBO ayarı çekmek lazım. Aynı işlemciye sahibiz. SocV 1.2/PBO 10X Manuel/Thermal 85 derece/Curve -32 Negatif All Core, Bu ayarlar ile 4.87ghz civarında kullanıyorum, Tamamen işlemcinin silikon kalitesine bağlı. Tabi diğer bir husus Anakartınızın VRAM ve Mosfet soğutmaları. Keşke DS3H modelini alsaymıssınız en başta. Aldığım Cinebench R23 Skoru 18506. Aklınıza takılan başka soru varsa sorabilirsin.

Bir şey soracağım. Bu kadar güçlü bir işlemciye neden oc yapma gereği duyuyorsunuz? Ben de bu işlemciye bakıyorum ve sadece Valorant ve CS2 oynarım herhalde, bu işlemciye çok sağlam bir kule tipi soğutucu da yetiyor galiba, 360'a gerek var mıydı?

@ruaf hocam Anakart seçiminde bu işlemciye özel mi seçim yapmalıyız? Böylelikle işlemcinin ömrü daha mı uzun oluyor daha iyi anakart olunca?

ruaF1912

80+ Bronze
Bir şey soracağım. Bu kadar güçlü bir işlemciye neden oc yapma gereği duyuyorsunuz? Ben de bu işlemciye bakıyorum ve sadece Valorant ve CS2 oynarım herhalde, bu işlemciye çok sağlam bir kule tipi soğutucu da yetiyor galiba, 360'a gerek var mıydı?

@ruaf hocam Anakart seçiminde bu işlemciye özel mi seçim yapmalıyız? Böylelikle işlemcinin ömrü daha mı uzun oluyor daha iyi anakart olunca?
Pearless Assassin 120/Phantom Spirit 120/ AK620 türevi Çift kule tipli soğutucular yeterli gelir, Frost Commander 140 ile kullanıyorum, gayet yeterli geliyor, Tabi Kasanızın soğutmasıda önemli bir diğer nokta. Anakart seçimini şöyle açıklayabilirim, işlemciye göre Anakart seçimi yapılabilir, Diğer bir seçim kriteri ise geleceğe dönük olarak seçim yapılabilir, Bu kadar güçlü işlemciyi evet giris seviye b650m anakart ile de kullanabilirsin ama, işlemci ne kadar ben hız yükseltiyim diye size çığlık attığında ucuz etin yahnisi misali, anakartınızın vram ve mosfetleri ağam ben yeter, ben iptalim diye bağıracak bizlere. haliyle işlemci frekans kısmaya başlayacak, Günü çıkartmak için ucuz anakart aldığınız da aslında iyi bir karar vermiş olmuyorsunuz, b650m giris seviye bir anakart aldım diyelim ilerde am5 soketinde çıkacak 9000 serisinde örnek 9800x3d işlemciyi ben o anakarta taktığımda, adam akıllı bir performans alamayacağım. aslında mantıklı bir karar değilmiş ucuza kaçmak diyeceğim ve cebimden extra paralar çıkacak yeni bir anakart için.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Emir ışık
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Curve optimizer ve PBO ayarı çekmek lazım. Aynı işlemciye sahibiz. SocV 1.2/PBO 10X Manuel/Thermal 85 derece/Curve -32 Negatif All Core, Bu ayarlar ile 4.87ghz civarında kullanıyorum, Tamamen işlemcinin silikon kalitesine bağlı. Tabi diğer bir husus Anakartınızın VRAM ve Mosfet soğutmaları. Keşke DS3H modelini alsaymıssınız en başta. Aldığım Cinebench R23 Skoru 18506. Aklınıza takılan başka soru varsa sorabilirsin.
hocam rehberin varmıdır izleyelim aydınlanalım bu arada benim anakartta cpu core ratio kısmı kapalı oradan sabit bir değer veremiyorum ya benim için 5000 mhz de sabit çalışsa yeterli hiç düşmesin istiyorum da işte cpu core ratio kapalı bende :/ ona varmı bi çözümün ? çok sevinirim

ruaF1912

80+ Bronze
hocam rehberin varmıdır izleyelim aydınlanalım bu arada benim anakartta cpu core ratio kısmı kapalı oradan sabit bir değer veremiyorum ya benim için 5000 mhz de sabit çalışsa yeterli hiç düşmesin istiyorum da işte cpu core ratio kapalı bende :/ ona varmı bi çözümün ? çok sevinirim
burada göstermiş arkadaş, cpu core ratio ile oynamıycaksınız.

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,514
İsim
Hacı
Mosfetlerde soğutma yok o anakartı zorlama.

Son düzenleme:
Ben curveden tüm çekirdekleri-30a çektim forza oynuyorum sadece 4.875 - 5.050 mhz arası stabil çalışıyor. Sıcaklıkta forzada max 65

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,974
Üyeler
141,376
Son üye
mr.sinan
Top Bottom