Neler Yeni

Ryzen7 5800X Arctic 360MM oluşturduğum Full sistem için önerilerinizi bekliyorum

machiqwe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
581
İsim
Ahmet Emre Işık
Evet ama 5800X 1000 liralık anakart ile de sorunsuz çalışır bu da 2200 liralık anakartı gereksiz pahalı sınıfına düşürüyor. Kaldı ki lga 1700 işlemciler hem daha ucuz hemde daha güçlü. Yani hem LGA 1700'ün anakart parası kadar AMD anakart parası vermiş hemde daha kötü işlemci alıyor
ben o bütçede gorunuse de onem veririm valla ben olsam degistirmezdim

✓Arda

80+ Gold
En İyi Cevap
1
slndi

Yuemkar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Yunus Emre Kar
Evet ama 5800X 1000 liralık anakart ile de sorunsuz çalışır bu da 2200 liralık anakartı gereksiz pahalı sınıfına düşürüyor. Kaldı ki lga 1700 işlemciler hem daha ucuz hemde daha güçlü. Yani hem LGA 1700'ün anakart parası kadar AMD anakart parası vermiş hemde daha kötü işlemci alıyor
ilk başta b450 seçmiştim ama mining işi ile uğraştığım için bir sorun olduğunda test olarak direk anakarta 2. kart olarak ekleyebilmem gerekiyor bundan dolayı çift pci olan b450lere baktım fiyat 1800 lere kadar geldi daha sonrasında bu paraya çıkmışken pci 4 destekli anakartlara çıkalım dedim gaming plus almayı düşünüyordum daha sonra gaming edge , gaming plus ile aynı fiyata düştü vram karşılaştırmalarına baktığım zaman b550 ler arasında aorus masterdan sonra en düşük vram sıcaklığının gaming edge olduğunu gördüm ve o şekilde indirimde bu anakartı aldım

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,597
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
ilk başta b450 seçmiştim ama mining işi ile uğraştığım için bir sorun olduğunda test olarak direk anakarta 2. kart olarak ekleyebilmem gerekiyor bundan dolayı çift pci olan b450lere baktım fiyat 1800 lere kadar geldi daha sonrasında bu paraya çıkmışken pci 4 destekli anakartlara çıkalım dedim gaming plus almayı düşünüyordum daha sonra gaming edge , gaming plus ile aynı fiyata düştü vram karşılaştırmalarına baktığım zaman b550 ler arasında aorus masterdan sonra en düşük vram sıcaklığının gaming edge olduğunu gördüm ve o şekilde indirimde bu anakartı aldım
O zaman mantıklı ama bende mining için B550 kullanıyorum 2 tane ekran kartı takılı şuan B550 anakartıma. 2. ekran kartını takmak istediğinde 2. M.2 SSD'yi çıkarmak zorunda kalıyorsun yani aynı anda hem 2. m.2 ssd hemde 2. ekran kartını takamıyosun bunu da ekleyeyim. Ayrıca B450 alıp riser ile takabilirsin illa 2. pcie girişine gerek yok

Yuemkar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Yunus Emre Kar
O zaman mantıklı ama bende mining için B550 kullanıyorum 2 tane ekran kartı takılı şuan B550 anakartıma. 2. ekran kartını takmak istediğinde 2. M.2 SSD'yi çıkarmak zorunda kalıyorsun yani aynı anda hem 2. m.2 ssd hemde 2. ekran kartını takamıyosun bunu da ekleyeyim.
1 tb pci 4 m2 fazlasıyla işimi görecektir ilk etapta , daha sonrasında sağlam bir 2 tb kutu ssd de işimi görecektir görmezse de bir hal çaresine bakarız :D

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,970
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
@cfranko'nun dediği aslında mantıklı ancak anakartı almışsınız tekrardan uğraşmaya gerek yok. 5800X de gayet güçlü bir işlemci. İlerleyen zamanlarda ekran kartını yükselteceğiniz zaman RTX 3080 Ti'a kadar besleyebiliyor. Şimdiden hayırlı olsun.
Eğer 32 GB RAM düşünceniz varsa şimdiden 2x16 tercih etmeniz daha iyi olacaktır. RAM'lerde çip farklılığından dolayı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,597
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
1 tb pci 4 m2 fazlasıyla işimi görecektir ilk etapta , daha sonrasında sağlam bir 2 tb kutu ssd de işimi görecektir görmezse de bir hal çaresine bakarız :D
Bu arada B450 alıp 2. ekran kartını riser ile de takabilirsiniz söylemiş olayim.

Yuemkar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Yunus Emre Kar
ayn
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Yuemkar Kasa, SSD, RAM ve işlemci kaldı sanırım geriye.

SSD seçeneklerine baktım, daha F/P bir 1 TB NVMe modeli göremedim. 1800 TL civarlarındaki modeller P5 Plus kadar iyi değil. Ben de yerinde olsam 200 daha koyup P5 Plus alırdım senin gibi.

Kasa ve RAM için bütçen nedir?
kasa ve ramin 3750 tlyi aşmaması gerekiyor listeye eklediğim ram 1500 TL'ye düşüyor olmazsa corsair vengance sl olması lazım yine 3600 mhz cl16 o da 1600-1700 arası fiyatlarda geziyor diye görmüştüm
td500 için de airflowunun iyi olduğunu okumuştum ytb videolarında kart dereceleri karşılaştırmaları izlemiştim gayet güzel performans verdiği sonuçlarını edinmiştim
Mesaj otomatik birleştirildi:

bir de anlamadığım bir nokta olarak msi mpg b550 gaming edge wifinin msi'ın sitesinde detaylarına baktığımda
  • 1DPC 1R max speed 5100 MHZ
  • 1DPC 2R max speed 3866 MHZ
  • 2DPC 1R max speed 4000 MHZ
  • 2DPC 2R max speed 3600 MHZ
    bu şekilde tabirler geçiyor bunların anlamı nedir

Top Bottom