Neler Yeni

ryzen9 5950x watt çekmeme sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
bahattinerdem
olay söyle ilk işlemci geldiğinde başka bie sisteme takıp 4ghz de çalıştırıyordum 200 watt civarı güç çekiyordu ve gayet buz gibi çalışıyordu şimdi yeni sistem söyledim geldi topladım ve 3 gündür uğraşıyorum sistem 105 watt ın üstüne çıkmıyor sıcaklıklar 55-65 derece max güç kaynağı bire bir aynı 4ghz de çalışırken bi anda watt 30 lara düşüyor ve işlemci kendini 0.5ghz ye düşürüyor sonra watt tekrar yükselmeye başlıyor işlemci kendini yine 4ghz ye çıkarıyor ama o düşürme sırasında acayip bi drop ve performans kaybı oluyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Ali Arda Ateş
chat gpt böyle diyor

yaşadığınız bu performans sorununun birkaç farklı sebebi olabilir. İlk olarak, işlemcinin güç yönetimi ayarlarını kontrol etmek iyi bir başlangıç olabilir. İşlemcinin kendini korumak için otomatik olarak frekansı düşürdüğü bir durum olabilir. Bu durumu kontrol etmek için BIOS veya işletim sistemi üzerinden işlemcinin güç yönetimi ayarlarını inceleyebilirsiniz.
Ayrıca, soğutma sisteminin işlemciyi yeterince serin tutup tutmadığını da kontrol etmek önemli. Belki yeni sistemdeki soğutma sistemi eski sisteminkinden farklı çalışıyor olabilir. Soğutma sisteminin doğru şekilde monte edildiğinden ve termal macunun düzgün bir şekilde uygulandığından emin olmalısınız.
Bunların dışında, işlemcinin voltaj ayarlarını kontrol etmek de faydalı olabilir. Yeni sistemde işlemciye uygulanan voltajın istikrarlı olup olmadığını kontrol etmek gerekebilir.
Eğer bu adımları denedikten sonra sorun devam ederse, işlemcinin veya anakartın bir arızası olabilir. Bu durumda, teknik destek almanız veya parçaları kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
bahattinerdem
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Soğutucum eski sistemle aynı işlemci fazlasıyla soğuyor hatta 60 dereceyi geçmiyor bile ama şöyle bir durum var sensörlerden sıcaklıklara baktığımda vram mos sıcaklığının 120 leri bulduğunu fark ettim eski sistemle bu sistem arasında ki tek fark ta eski sistemin anakartının üzerinde cpu mosfetlerinin üstünde bi metal blok bulunması o yüzden aldığım yeni anakartları iade edip cpu mosfetlerinin üstünde soğutma olan anakart tercih edicem inşallah sorun çözülür

Existentia

80+ Silver
güç seçeneklerinden yüksek performans hatta amd ultra performance ayarını seçtiniz mi

Top Bottom