Neler Yeni

Samsung A52 ve A72 alınır mı? (Değerlendirme)

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
Biraz önce resmi lansmanı yapılan ve Samsung'un orta segmente konumlandırdığı bu iki telefon hakkında bir değerlendirme yazmak istedim, bu aralar telefon almayı düşünenler için belki faydalı olur.
Her iki modelde de bir önceki seriye göre önemli geliştirmeler yapılmış.

Yurtdışı fiyatları Samsung A52 için 349€, A72 için ise 449€ olarak açıklandı. Türkiye fiyatları bu başlığı açtığım sırada henüz belirlenmemişti.

Ülkemizde A52'nin 4G'li versiyonu satılacak. A72'nin ise zaten tek bir versiyonu bulunuyor, o da 4G'li versiyon.
A52'nin SD 750G işlemcili, 5G'li ve 120 hz tazeleme hızı sunan ekranlı versiyonu en azından şimdilik ülkemizde satışa sunulmayacakmış.

a52.PNG

a72.PNG

Şu özelliği var, bu özelliği var gibi teknik detaylara aşırı boğulmaktan ziyade beğendiğim özellikleri belirtip kişisel bir değerlendirme yapacağım.

Cihazların teknik özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler için GSMArena linklerini bırakıyorum:

10 maddede "bence" A52 ve A72 neden alınır?

1) Her iki telefonda da Gorilla Glass 5 ekran koruması sunuluyor. Daha önceki serilerde Gorilla Glass 3 kullanılmıştı. Rakiplerini yakalaması gereken bir alandı ve bu eksiği kapatmışlar.
2) Her iki telefon da IP67 sertifikasına sahip (suya ve toza dayanıklılık). Orta segmentte gördüğüme sevindiğim bir özellik.
3) İkisi de 90 hz tazeleme oranlı ve 800 nit parlaklığa kadar çıkabilen Super AMOLED ekran barındırıyor. Poco X3 gibi daha uygun fiyatlı cihazlarda 120 hz'i bile görüyorduk zaten ama bunu IPS ekranla sunuyordu, bu açıdan rakiplerinden sıyrılıyorlar. Xiaomi Redmi Note 10 Pro'da ise AMOLED 120 hz ekran bulunuyor, bu anlamda Samsung'lar 30 hz kadar geride kalmış.
4) Kutudan Android 11 ile çıkıyor ve Samsung'un verdiği söze göre güncellemelerle Android 14'ü bile alacak. Ayrıca 4 yıl güvenlik güncellemesi sözü de verildi.
5) Sonunda Samsung da orta segmentte stereo hoparlöre geçti! Her iki telefonda da stereo hoparlör bulunuyor. Dolby Atmos desteği de mevcut.
6) 3.5 mm kulaklık girişinin kaldırılmamış olması benim gibi kablolu kulaklıktan vazgeçemeyenler için olumlu.
7) Bence bu telefonların en büyük avantajı: 64MP'lik ana kameralarında OIS desteğinin bulunması (optik imaj sabitleyici). Böylece hem videolarınızda sarsıntı minimum seviyeye indirilecek hem de gece ve gündüz fotoğraflarınızda el titremesinden kaynaklanan sorunlar olmayacağı için daha net fotoğraflar elde edilebilecek (tabii ayrıntılı testlerini görmek lazım). Bu segmentte OIS görmek çok iyi.
8) Arka kamerada gece modu zaten beklediğimiz bir özellikti, bu telefonlarla ön kameraya da gece modu desteği gelmiş. Gece ve ışıksız ortamlarda selfie çekenler için avantaj.
9) A72'de 3X optik zoom özellikli telefoto kamera bulunuyor. Yine bu segmentte alışık olmadığımız bir özellik.
10) Her iki telefonda da Exynos işlemci değil Snapdragon SD720G işlemci kullanılıyor. Ne olursa olsun, "ben Snapdragon'cuyum arkadaş" diyenler için sevindirici bir haber.

Haa bir de, kutuda şarj aleti olacakmış ( buna bile sevinir olduk :D ).

Kağıt üzerindeki özellikleriyle cihazları çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Xiaomi, Oppo, Realme gibi dişli rakiplerinin karşısına iyi cihazlar çıkarabilmiş Samsung.
Umarım Türkiye'de makul bir fiyatlandırma yapılır.

Atladığım konular olabilir. Hızlıca aklıma gelenleri yazdım.
Sizce nasıl olmuş bu telefonlar? Dikkatinizi çeken iyi veya kötü bir özelliği var mı? :)

Son düzenleme:

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
A72 ile A52 arasındaki farklar:
1) 3X optik zoom özellikli telefoto lens (A52'de bu lensin yerine 5MP derinlik algılama sensörü var)
2) 0.2 inç daha büyük ekran
3) 500 mAh daha fazla pil
4) Kutudan 25W adaptörle çıkması (A52'nin kutusundan 15W çıkacakmış)

A51 ile A71 arasında epey fark vardı ama A52 ile A72 arasında aşırı fark yok gibi. Bence A52 daha çok satar.

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Fiyatından dolayı alınmaz. Orta segment bir telefona 450€ ne demek?

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
Fiyatından dolayı alınmaz. Orta segment bir telefona 450€ ne demek?
Evet Xiaomi’lerle karşılaştırınca yüksek kalıyor gerçekten :) Orta üst segment demek daha doğru olur o fiyatları konuşuyorsak.

Çünkü 90 hz AMOLED ekran, OIS, Telefoto lens, stereo hoparlör, IP67 sertifikası gibi üst segmente göz kırpan özellikleri var.

Çinli telefonlara karşı ön yargısı olan veya kullanıp pişman olan bir kitle bulunuyor, onlar için çok mantıklı bir cihaz olabilir.

Furkan SıRR

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,335
İsim
Furkan Sır
Ell
Biraz önce resmi lansmanı yapılan ve Samsung'un orta segmente konumlandırdığı bu iki telefon hakkında bir değerlendirme yazmak istedim, bu aralar telefon almayı düşünenler için belki faydalı olur.
Her iki modelde de bir önceki seriye göre önemli geliştirmeler yapılmış.

Yurtdışı fiyatları Samsung A52 için 349€, A72 için ise 449€ olarak açıklandı. Türkiye fiyatları bu başlığı açtığım sırada henüz belirlenmemişti.

Ülkemizde A52'nin 4G'li versiyonu satılacak. A72'nin ise zaten tek bir versiyonu bulunuyor, o da 4G'li versiyon.
A52'nin SD 750G işlemcili, 5G'li ve 120 hz tazeleme hızı sunan ekranlı versiyonu en azından şimdilik ülkemizde satışa sunulmayacakmış.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Şu özelliği var, bu özelliği var gibi teknik detaylara aşırı boğulmaktan ziyade beğendiğim özellikleri belirtip kişisel bir değerlendirme yapacağım.

Cihazların teknik özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler için GSMArena linklerini bırakıyorum:

10 maddede "bence" A52 ve A72 neden alınır?

1) Her iki telefonda da Gorilla Glass 5 ekran koruması sunuluyor. Daha önceki serilerde Gorilla Glass 3 kullanılmıştı. Rakiplerini yakalaması gereken bir alandı ve bu eksiği kapatmışlar.
2) Her iki telefon da IP67 sertifikasına sahip (suya ve toza dayanıklılık). Orta segmentte gördüğüme sevindiğim bir özellik.
3) İkisi de 90 hz tazeleme oranlı ve 800 nit parlaklığa kadar çıkabilen Super AMOLED ekran barındırıyor. Poco X3 gibi daha uygun fiyatlı cihazlarda 120 hz'i bile görüyorduk zaten ama bunu IPS ekranla sunuyordu, bu açıdan rakiplerinden sıyrılıyorlar.
4) Kutudan Android 11 ile çıkıyor ve Samsung'un verdiği söze göre güncellemelerle Android 14'ü bile alacak. Ayrıca 4 yıl güvenlik güncellemesi sözü de verildi.
5) Sonunda Samsung da orta segmentte stereo hoparlöre geçti! Her iki telefonda da stereo hoparlör bulunuyor. Dolby Atmos desteği de mevcut.
6) 3.5 mm kulaklık girişinin kaldırılmamış olması benim gibi kablolu kulaklıktan vazgeçemeyenler için olumlu.
7) Bence bu telefonların en büyük avantajı: 64MP'lik ana kameralarında OIS desteğinin bulunması (optik imaj sabitleyici). Böylece hem videolarınızda sarsıntı minimum seviyeye indirilecek hem de gece ve gündüz fotoğraflarınızda el titremesinden kaynaklanan sorunlar olmayacağı için daha net fotoğraflar elde edilebilecek (tabii ayrıntılı testlerini görmek lazım). Bu segmentte OIS görmek çok iyi.
8) Arka kamerada gece modu zaten beklediğimiz bir özellikti, bu telefonlarla ön kameraya da gece modu desteği gelmiş. Gece ve ışıksız ortamlarda selfie çekenler için avantaj.
9) A72'de 3X optik zoom özellikli telefoto kamera bulunuyor. Yine bu segmentte alışık olmadığımız bir özellik.
10) Her iki telefonda da Exynos işlemci değil Snapdragon SD720G işlemci kullanılıyor. Ne olursa olsun, "ben Snapdragon'cuyum arkadaş" diyenler için sevindirici bir haber.

Haa bir de, kutuda şarj aleti olacakmış ( buna bile sevinir olduk :D ).

Kağıt üzerindeki özellikleriyle cihazları çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Xiaomi, Oppo, Realme gibi dişli rakiplerinin karşısına iyi cihazlar çıkarabilmiş Samsung.
Umarım Türkiye'de makul bir fiyatlandırma yapılır.

Atladığım konular olabilir. Hızlıca aklıma gelenleri yazdım.
Sizce nasıl olmuş bu telefonlar? Dikkatinizi çeken iyi veya kötü bir özelliği var mı? :)
Ellerine sağlık

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
Fiyatlar bugün Samsung'un sitesinde listelenmeye başlandı.

A52: 3.999 TL
A72: 4.899 TL

Özellikle A72'nin fiyatını yüksek buldum. Bir Samsung Türkiye klasiği olarak fiyatların zamanla biraz düşüp belirli bir seviyeye oturacağını düşünüyorum. Tabii dolar-euro bu esnada uçuşa geçmezse.

PuMaT

80+ Bronze
Anneme yakın zamanda telefon alacağız. Bütçe de 3000-4000TL civarı.
A52 almak mantıklı mı?
Ayrıca fiyatı ne zamana kadar belirli bir seviyeye oturur? Beklemeye değer mi?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
987,099
Üyeler
156,127
Son üye
Hamza güven
Top Bottom