Neler Yeni

İnceleme Samsung CRG5 144 Hz Monitör İncelemesi

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,559
İsim
Orkun
Öncelikle hayırlı olsun. Benim arkadaşımda bu monitörden var ve kullanıyor. Ben de Asus monitör var. Geçen hafta 1 saat kadar oyun oynamak istedim ama başaradım. Ghostingden midem yerle bir oldu. SAMSUNG LS27A ya göre bana göre daha fazla ghostinge sahip ve ms süresi fazla
Mesaj otomatik birleştirildi:

IPS de Va panele tekrar geçemiyorum onuda anlamış oldum
Bende IPS den geçtim buna renk ayarları vs. yukarıda bahsettim IPS e en yakın hissettiren ayarlar uzun uğraşlar sonucu yakaladım. Arkadaşına konunun linkini at aynı ayarları yapsın bakalım memnun kalacak mı.

Senerr

80+ Bronze
Şahsen Odyssey G3 ile bunun arasında kalsaydım bunu alırdım. G3'deki ghosting miktarı dayanılacak gibi değil çünkü.
Zincir mağazalarda artık curved CRG5 yerine benzer segmentte flat G3 satılır, CRG5 2019 model G3 2021/2022 yani interneti saymazsak CRG5 monitörün yerine artık Samsung'a göre Odyssey serisi geçmiş diyebiliriz dolayısıyla ikisi arasında zaten bir ghosting farkı mümkün değil çünkü ms değerleri yakın hatta G3'ün daha iyi olabilir. Eğer konuda paylaşılan ayarları G3'e de uygularsanız aynı sonucu alıyorsunuz deneyen biri olarak söylediklerime güvenebilirsiniz zira ben kullanıyorum. Black equalizer ayarını arttırmak için freesync kapatmanız gerekiyor arttırmak yerine ayarı düşürürseniz siyahlar grileşir arkadaş arttırmış. G3 kontrast oranı ve stant ve malzeme kalitesi gibi özellikleriyle ve flat olmasıyla CRG5'in geliştirilmiş versiyonu gibi duruyor. Ayrıca konu sahibinin attığı ekran görüntüsündeki ufo testi çok sarımtırak duruyor sizin de gözünüze batmıştır işte o dengeyi bozuyor. VA paneller zaten kalibre gelir, ekstra kalibre renk ayarı istemezler ips ve tn paneller gibi dolayısıyla ghosting'ten kurtulacağım diye ayarlarıyla oynamak yetersiz ve yanlıştır. En mantıklı seçenek overdrive yani yanıt süresini arttırmaktır o gözün alışabileceği bir şekilde ghostingi iyileştirir. Sıfıra yakın ghosting isteniyorsa VA panel alınmayacak bu kadar net, bütçenizin 5K ve üzerine çıkması lazım ki ghosting için G3 ve CRG5'e göre çok daha az kalibre ile uğraştırmayacak bir VA panel alabilesiniz 3K paraya G3'ün ms değerini bile veremediklerini düşünüyorum çünkü 4 ms mprt'dir CRG5, G3 ise 1 ms mprt ghosting için bizi ilgilendiren değer GTG değeridir mprt değil ancak bunlar birbirine bağlı kavramlardır. GTG değeri G3 ile CRG5'in yakın ama mprt değeri ile önde olan G3'tür bu görsellere aldanıp bu monitörde az ghosting var diye satın alırsanız tongaya gelirsiniz geçmiş olsun. Böyle forumlarda öyle bir bilgi kirliliği var ki monitör hakkında adama ghosting bombası ürünleri aldırtırlar. Tabii burada CRG5'i gömdüm ama G3'ü de tavsiye etmem yanlış anlaşılmasın ikisi birbirinin halefi monitörler bunlar.

Ufo testi için hiç bir ayar yapmayıp black quealizer'i 01 ayarına getirse yine ghosting resimdeki gibi olacaktı ayı şekil G3'te de öyle oluyor. Sırf ghosting'i azaltacağım diye VA paneller de renk kalibresi ayarlarıyla oynamak hata. Her kişi aynı düşünecek diye bir şey yok ama ghostingten rahatsız olacak kişiler lütfen 75 hz ips panellere yönelsin bu monitör yerine. Sizinle daha önce konuşmuştuk hatırlamışsınızdır belki ancak sadece bu konuya bakarak ufo testi iyiymiş G3'e göre demeniz yanlış olmuş. Biraz internette araştırırsanız farklı ufo testler görebilirsiniz CRG5 için. Evet monitörler alınmaz demiyorum ama bu iki modelde ghosting konusunda berbat modeller olduğunu söylemek gerekir.

Son düzenleme:

Senerr

80+ Bronze
Öncelikle hayırlı olsun. Benim arkadaşımda bu monitörden var ve kullanıyor. Ben de Asus monitör var. Geçen hafta 1 saat kadar oyun oynamak istedim ama başaradım. Ghostingden midem yerle bir oldu. SAMSUNG LS27A ya göre bana göre daha fazla ghostinge sahip ve ms süresi fazla
LS27A modeli ney ? LS27AG30 mu ? Öyleyse CRG5 ile G3 arasında iki modelinde ghosting açısından pek bir farkı yok.

Senerr

80+ Bronze
Arkadaşımda bu iki model var ve maalesef ikiside kötü ama birini seçmek zorunda olsam g3 secerim
Tabii ki ikisi arasından G3 seçmek mantıklı olan çünkü aynı fiyat segmenti ürünler bile değil. Hani ghosting konusunda çok bir fark olacağını sanmam ama ergonomi, asansörlü ayak, 1 ms mprt gibi özellikler ve Rtrings gibi inceleme sitelerinde ölçülen 5000:1 kontrast oranı onu CRG5'e göre her türlü daha iyi bir monitör yapıyor hem de arada primeday indirimleri sayesinde 500 TL fark varken daha iyi normalde 1K fiyat farkı vardı o zaman tamam 1K para arttırmak zor ama ips panel almayacaksak 500 TL farka kesinlikle CRG5'e göre G3 almak değer. En azından ergonomisi daha sağlam ve asansörlü ayağı sayesinde çok rahat bir kullanımı var. Forumu gezdiğimde ise benim gibi düşünen kimsenin olmadığını gördüm gerçekten.

Son düzenleme:

Senerr

80+ Bronze
Merhaba dostlar, başlıkta belirttiğim monitörüm geldi. N11 den 90TL indirim kuponu ve Nays ile 2138TL ye almıştım.
İlk defa bir monitör değerlendirmesi yapacağım hatalarım var ise sizlerden ricam bu hatalarımı yorum yazarak düzeltmenizdir.
Monitöre yaptığım ayarlar: Kontrast ile Parlaklık 100, Keskinlik 80.
Öncelikle monitörün kurulumu çok kolay, Samsung monitörlerinde genel olarak kolay kurulabilir bir yapı kullanması bence bir artı.
Monitörün sabit yapıda olması eksi benim gözümde ama yüksekliği gayet iyi yapılmış ne çok alçak ne çok yüksek.
Direk masama koyduğumda direk bakış açıma denk geliyor. Boyum 1.83cm, oturdum koltuğun yerden yüksekliği ortalama 45cm, masamın yüksekliği 60cm.
Masam sağa sola sallanıyor çok kaliteli olmadığından. Masam sallandığında monitör çok fazla sallanıyor resmen olduğu yerde hafif hareket ediyor.
VA panel olması alırken bir düşündürmüştü, uzun yıllardır IPS panel kullandığımdan renk kalitesi olarak fark edeceğini biliyordum ama fiyatına baktığımızda bunun pek önemi kalmıyor.
Renkler fena değil ama bir IPS panel ile de kıyaslanamaz. (IPS monitörüm LG 25UM58)
Monitör kutudan çıkan HDMI kablosu ile 120Hz kullanılabiliyor. 144Hz için Display port kullanmak ya da HDMI 1.4 ve üstü kablo kullanmak.
Şöyle ki kutudan çıkan kabloyla 144Hz aldığımda sinyal gelmiyor monitöre. 2. Monitörüm deki HDMI kablosunu çıkarıp buna taktım ve o şekilde 144Hz alabildim. Ancak gene bir şey daha eklemeliyim ki iki monitör kullanınca yani masaüstünü uzattığımda 120Hz veriyor. Bu neden böyle pek anlamış değilim çözüm yolu bulabilirsem buraya ekleme yaparım.
Çıplak göz ile ekrana baktığımda renkleri çok çok hafif bir sarımtırak ton ile görüyorum, belki bir kaç ayar ile daha gerçek renkler görmek mümkün olabilir.

Sizler için çektiğim fotoğraflar:

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Ghosting testi fotoğrafları (HDMI kablo ile en fazla 120Hz alabildiğimden testler 120Hz ile yapılmıştır.):
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Ghosting testinden pek anlamıyorum ama bu sonuçlara göre bence bu monitörde ghosting yok diyebiliriz ancak 144 Hz de test etmek asıl önemli olan.

Sonuç olarak ben monitör den memnun kaldım.
Piyasada ki en ucuz 144Hz monitör ve Samsung kalitesi farkı ile.
Almak isteyen bütçesi kısıtlı arkadaşlarım var ise fiyatı artar mı bilemiyorum ama şu anki fiyattan almalarını önerebilirim.
Keşke bir de hangi CRG5 olduğu söylenseymiş. 2 tane CRG5 modeli var biri 2022 biri 2019 aralarında güç tüketimi hariç fark var mı bilmiyorum gerçi...

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,949
Üyeler
140,733
Son üye
Enes6363
Top Bottom