Neler Yeni

Yardım Sıcaklık değerlerim çok yüksek sistem zarar görür mü? Ne yapmalıyım?

freygasm

80+ Gold
MSI Afterburnerı kastetmiştim benim hatam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Stok soğutucu ile evet çok iyi sıcaklıklar almıyor, lakin yine de bu kadar ısınmıyor olması lazım.
Isınıyor maalesef. Sıcaklıkların değişkenlik göstermesi silikon ile alakalı. Stok sogutucu ile 58-62 derecede kullanan arkadaşlarım da var 94-95 derece kullanan da.

Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Furkan Ersin
Sistem:
r5 5600
rx 6700
16 gb ram
600w psu
b450m s2h

İşlemcimde stok fan var. Ekran kartı ve işlemci gördüğünüz gibi 90 dereceleri buluyor ve bazen bu değerlerinde üstüne çıkıyor. Kasam 4 fanlı bir kasa. Normal şartlarda bu sıcaklıkların daha az olması gerekmiyormu? Bu sıcaklıkları düşürmemin bir yolu varmı? Oyunlarda çok fazla FPS drop yiyorum bunun sebebi bu sıcaklıklarmıdır? Ve bu fotolarda görünen başka bir anormal durum varmıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.
İşlemci için stok soğutucu da o dereceler normal benimki de görüyor sana tavsiyem bios ayarlarından CBP modunu kapat. Ekran kartı içinde sanırım üstte ki sanırım sıcaklık değeri normal.

CharonIV

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Ahmet Ferdi KİRAZ
İşlemci için stok soğutucu da o dereceler normal benimki de görüyor sana tavsiyem bios ayarlarından CBP modunu kapat. Ekran kartı içinde sanırım üstte ki sanırım sıcaklık değeri normal.
Benim anakart biraz eski o yüzden BIOS tan hiç bisey anlamadım. O ayarlar vardir buyuk ihtimal ama ben bulamadim pekte anlamiyorum doğrusu. Bunu biosa girmeden yapmanin bir yolu varmi, programla ?

birebir aynı sistem kullanıyorum 2 fanlı kasa da

senle aynı sistemi kullanıyorum aktif olarak sadece işlemcide ucuz bi kule tipi sogutucu var kasada da 2 fan ama kasanın agzı acık duruyor
sadece PUBG oynuyorum onda da işlemci sıcaklığı max 56 görüyorum ekran kartı 60 65 arası anca bilgisayar 12 saat üstü açık kalirsa 70 oluyo işlemcide 60 bence amd o kadar kötü değil başka bir sıkıntı var gibi
Sogutucunun marka modeli nedir acaba ucuz yollu bi sogutucu alsam işimi görür diye düşünüyorum ama bilemedim.

senle aynı sistemi kullanıyorum aktif olarak sadece işlemcide ucuz bi kule tipi sogutucu var kasada da 2 fan ama kasanın agzı acık duruyor
sadece PUBG oynuyorum onda da işlemci sıcaklığı max 56 görüyorum ekran kartı 60 65 arası anca bilgisayar 12 saat üstü açık kalirsa 70 oluyo işlemcide 60 bence amd o kadar kötü değil başka bir sıkıntı var gibi
Sogutucunun marka modeli nedir acaba ucuz yollu bi sogutucu alsam işimi görür diye düşünüyorum ama bilemedim.

Hocam birde herhangi bir ayarla oynadınız mı sistemde biostan yada bir proglamla yoksa normal kendi ayarlariylami kullaniryorsun?

winzoz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
mert bayın
Benim anakart biraz eski o yüzden BIOS tan hiç bisey anlamadım. O ayarlar vardir buyuk ihtimal ama ben bulamadim pekte anlamiyorum doğrusu. Bunu biosa girmeden yapmanin bir yolu varmi, programla ?

Hocam birde herhangi bir ayarla oynadınız mı sistemde biostan yada bir proglamla yoksa normal kendi ayarlariylami kullaniryorsun?
DARK Freezer X96 90 MM Fixed-RGB Fan Kule Tipi ben bunu 600 TL almıştım şuan ne kadar bilmiyorum en ucuz 4 bakır borulu bu idi
kendi ayarları fbs 190 sabit sadece onun dışında bir ayar yok

Marka: Dark
4,2 5 yıldız üzerinden 4,2 33Yorumlar
Dark DKCCX94BL Freezer X94BL Intel 775/1156/1155/1150/1151 FM1/FM2/AM2+/AM3+ /AM4 Ryzen Uyumlu İşlemci Soğutucu
bak amazonda bir alt modeli var yine 4 bakir boru sogutuculu 660 TL 60 TL indirim var 150 TL ustü 610 TL stokdan iyidir birde güzel macun cok paraya gerek yok sahsen ama sen bilirsin benim kullandigim DARK Freezer X96 90 MM Fixed-RGB Fan Kule Tipi bu ama buda 1200 TL olmuş 🙄

Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Furkan Ersin

Anakartın markası nedir hocam yardımcı olayım ben.

CharonIV

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Ahmet Ferdi KİRAZ
Anakartın markası nedir hocam yardımcı olayım ben.
Gigabyte b450m s2h hocam ama yeni anakart buldum onu takcam bu akşam msi b550 gaming plus. Ondaki ayarlardan bulurum umarım yardımcı olursan sevinirim hocam.

DARK Freezer X96 90 MM Fixed-RGB Fan Kule Tipi ben bunu 600 TL almıştım şuan ne kadar bilmiyorum en ucuz 4 bakır borulu bu idi
kendi ayarları fbs 190 sabit sadece onun dışında bir ayar yok

Marka: Dark
4,2 5 yıldız üzerinden 4,2 33Yorumlar
Dark DKCCX94BL Freezer X94BL Intel 775/1156/1155/1150/1151 FM1/FM2/AM2+/AM3+ /AM4 Ryzen Uyumlu İşlemci Soğutucu
bak amazonda bir alt modeli var yine 4 bakir boru sogutuculu 660 TL 60 TL indirim var 150 TL ustü 610 TL stokdan iyidir birde güzel macun cok paraya gerek yok sahsen ama sen bilirsin benim kullandigim DARK Freezer X96 90 MM Fixed-RGB Fan Kule Tipi bu ama buda 1200 TL olmuş 🙄
Bütçeme göre bir bakayim tavsiye için sağol hocam.

Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Furkan Ersin
Gigabyte b450m s2h hocam ama yeni anakart buldum onu takcam bu akşam msi b550 gaming plus. Ondaki ayarlardan bulurum umarım yardımcı olursan sevinirim hocam.

Hallederiz hocam.

winzoz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
mert bayın

ustam abdullah çok güzel ucuz 6 borulu sogutucu paylaştı koş al birdaha bu şans gelmez 600 TL

Geralt1

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,633
İsim
Barış
İlgilendiği Kategoriler
Oyunlar, ekran kartı, işlemci
FPS düşmesi sıcaklığa bağlı işlemcinin MHz düşürmesinden oluşuyor. Kasanın yan kapaklarını çıkararak biraz soğukluk sağlayabilirsiniz. Bunun dışında işlemciye kule tipi fan alınması gerekiyor.

CharonIV

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Ahmet Ferdi KİRAZ
FPS düşmesi sıcaklığa bağlı işlemcinin MHz düşürmesinden oluşuyor. Kasanın yan kapaklarını çıkararak biraz soğukluk sağlayabilirsiniz. Bunun dışında işlemciye kule tipi fan alınması gerekiyor.
Kule tipi fan aldım kargoda şuan bakalım fark edecekmi deneyeceğim

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
908,944
Üyeler
141,066
Son üye
Shadow🎭
Top Bottom