Neler Yeni

Sistemde genel bir yavaşlık ve takılma

Wnairz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Coşkun Deniz Karcı
Merhaba. Daha önce de bu sorun ile alakalı bir konu açmıştım fakat şu an durum farklı. Önceki sorunun SSD'den kaynaklı olduğunu düşünüyordum fakat sorun SSD'de değilmiş. Şu anda sistemimde genel olarak bir yavaşlık var. Oyunlarda bunu hissetmesem de mesela herhangi bir uygulamayı açtığımda Steam gibi ilk önce pencere simsiyah kalıyor ardından görüntü geliyor. Aynı şekilde herhangi bir tarayıcıda da durum böyle. YouTube'da bir videoyu durduruyorum 5 6 saniye sonra duruyor. Yazı yazarken arada sırada yazdığım yazı ben yazdıktan sonra geliyor.

Windows'un RAM'leri test eden aracı ile RAM'leri test ettim. Herhangi bir sorun çıkmadı. RAM'lerimi tek tek test ettim. Yine sorun devam etmekte. Sorunun SSD'den kaynaklı olmadığına da eminim çünkü daha dün sorundan ötürü yeni bir M.2 SSD aldım ve 2 defa sıfırdan Windows 11 kurmama rağmen sorun hala devam etmekte.

UserBenchmarks ile test yaptım. Sonuçlar da bu şekilde:
UserBenchmarks: Game 92%, Desk 89%, Work 83%
CPU: Intel Core i5-10400F - 83.5%
GPU: AMD RX 6700 - 109%
SSD: MSI M450 500GB - 220.8%
SSD: Apacer AS340 120GB - 64.2%
HDD: Seagate Barracuda 1TB (2016) - 110.1%
USB: WD Game Drive 4TB - 64.6%
RAM: Crucial CB8GU2400.C8JT 04CD F4-3200C16-16GVK 24GB - 62%
MBD: MSI B460M PRO (MS-7C88)

RAM: 24 (8+16)
SSD: veya HDD modeli MSI M450 500GB
Ekran kartı: AMD RX 6700
Anakart: MSI B460M PRO
İşlemci: Intel Core i5-10400F

bitmiyobxe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
166
İsim
bitmiyo
Windows 10'da dene bir de. Sorun düzelirse w10 dan devam edersin.

Wnairz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Coşkun Deniz Karcı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Windows 10'da dene bir de. Sorun düzelirse w10 dan devam edersin.
Hocam dediğiniz gibi Windows 10 kurdum sistemimi 3. kez formatlayarak. Sorun hala devam etmekte gibi duruyor. Bu forumdan farklı bir forumun sekmesine geçerken bile ekran siyah oluyor ve sonradan yükleniyor, yazdığım yazılar sonradan geliyor.

bitmiyobxe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
166
İsim
bitmiyo
Hocam dediğiniz gibi Windows 10 kurdum sistemimi 3. kez formatlayarak. Sorun hala devam etmekte gibi duruyor. Bu forumdan farklı bir forumun sekmesine geçerken bile ekran siyah oluyor ve sonradan yükleniyor, yazdığım yazılar sonradan geliyor.
Çok sinir bozucu bir durum. Acaba anakartta mı bir problem var? Parçalar arası uyum sıkıntısı da olabilir.

Ben son çare bir selülozik tiner ile anakartı iyice fırçalardım. Diş fırçası yardımı ile. Anakartta herhangi bir yerde oksitlenme varsa, bir temassızlık varsa düzeltecektir.

Gurkanpiro

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
716
İsim
Gurkan
hocam sıstemı ne zaman aldınız yenı almadaysanız 6 7 ay olduysa termal macun bakımı yapmalısınız

Wnairz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Coşkun Deniz Karcı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok sinir bozucu bir durum. Acaba anakartta mı bir problem var? Parçalar arası uyum sıkıntısı da olabilir.

Ben son çare bir selülozik tiner ile anakartı iyice fırçalardım. Diş fırçası yardımı ile. Anakartta herhangi bir yerde oksitlenme varsa, bir temassızlık varsa düzeltecektir.
Hocam sıvı işine pek girmeyi sevmiyorum ama bugün sistemi tamamen söküp temizleyip sıfırdan topladım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam sıstemı ne zaman aldınız yenı almadaysanız 6 7 ay olduysa termal macun bakımı yapmalısınız
Hocam sistemi sıfırdan almadım. Yaklaşık 3 sene önce işlemcisini, 1.5 sene önce de ekran kartını aldım fakat 6. ayda bir termal macun değişikliği yaparım. Daha bugün termal macununu yeniledim.

Gurkanpiro

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
716
İsim
Gurkan
Hocam sıvı işine pek girmeyi sevmiyorum ama bugün sistemi tamamen söküp temizleyip sıfırdan topladım.

Hocam sistemi sıfırdan almadım. Yaklaşık 3 sene önce işlemcisini, 1.5 sene önce de ekran kartını aldım fakat 6. ayda bir termal macun değişikliği yaparım. Daha bugün termal macununu yeniledim.
anladım hocam

bitmiyobxe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
166
İsim
bitmiyo

Tiner uçucu bir sıvı. Sildikten biraz sonra uçup gidiyor. Anakart tamirlerinde kullanılan etkili bir yöntem. Sorunu çözer diye umuyorum.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
970,978
Üyeler
153,481
Son üye
spxlty
Top Bottom