Neler Yeni

Sıvı Soğutmalar Bu Kadar Mı Kötü ?

Sizce hangi soğutma yöntemi daha iyi ?

• Sıvı Soğutma

• Hava Soğutma

• Gerçek Sıvı Soğutma (Custom)

• Klima (Abdullah Hacıgül Style)

Sonuçları oy verdikten sonra görebilirsiniz.

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
752
İsim
Baran Kut
Video bu.

Yaptıkları sistemlerin hiçbirinde sıvı soğutma kullanmıyorlarmış (i7-i9'lu sistemler dahil). Adamın hava soğutmayı bu denli savunması garibime gitti. Hem eşit ortamda testler yapmamış, hem de hava soğutmanın render gibi ağır yük bindiren işlerde çok daha başarılı olduğunu iddia ediyor. 20 yıllık tecrübesiyle(!).

SIz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ?

Feyzoş

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
60
İsim
Feyzan Mutluay
bazı kule tipi sogutmalar giriş orta ve bazı üst düzey sivi sogutmalari tokatlayabiliyor (240mm de hepsini 360mm de bazı modelleri tokatliyor)
Mesaj otomatik birleştirildi:

thermalright phantom spirit

corez

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
169
İsim
Mert Uysal
sunucu serverlarında birtane sıvı sogutma kullanmıyoruz, i9 14900k örnegin 90 derece bandında calısıyor hava sogutma takılı performans kaybı yok

Feyzoş

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
60
İsim
Feyzan Mutluay
evet kule tipi daha uzun ömürlü

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
752
İsim
Baran Kut
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
sunucu serverlarında birtane sıvı sogutma kullanmıyoruz, i9 14900k örnegin 90 derece bandında calısıyor hava sogutma takılı performans kaybı yok
Sunucuların birçoğunda hava soğutma demi hocam? Zaten ses çok sıkıntı olmadığından fanlarla hallediyorlar diye biliyorum.

corez

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
169
İsim
Mert Uysal
Sunucuların birçoğunda hava soğutma demi hocam? Zaten ses çok sıkıntı olmadığından fanlarla hallediyorlar diye biliyorum.
bizde 2 tip sunucular var bir datacenterde duran birde evde ev interneti ile duran ekran kartlı sunucular
2 farklı yerdede sıvı sogutucu kullanımda degil ev icin artic 360 lık aldık onla denedik yüksek cpululara oda sogutamıyor zaten tam verim anlamıyla gene 100 dereceye dayanıyor güclü işlemcilerde
ev tiplerinde be quiet kullanıyoruz , datacenterde random 7300 rpmli fanlar takılı hava sogutucunun üstüne
2 taraftada klima aktif 20 derecede datacenter , 23 derece ev

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
752
İsim
Baran Kut
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
bizde 2 tip sunucular var bir datacenterde duran birde evde ev interneti ile duran ekran kartlı sunucular
2 farklı yerdede sıvı sogutucu kullanımda degil ev icin artic 360 lık aldık onla denedik yüksek cpululara oda sogutamıyor zaten tam verim anlamıyla gene 100 dereceye dayanıyor güclü işlemcilerde
ev tiplerinde be quiet kullanıyoruz , datacenterde random 7300 rpmli fanlar takılı hava sogutucunun üstüne
2 taraftada klima aktif 20 derecede datacenter , 23 derece ev
Hocam ev tipinde kullandığınız be quiet Dark Rock Pro 4 mü ? Meraktan soruyorum bi ara ben de bakıyordum o modele.

eneskaya6

80+ Bronze
sıvı ya da hava olunca soğutma açısından ikisinin cok farki yok. sıvı ile havadan bahsediyorum. asıl soğutma farkı kullanılan bakır iletim borularında. en son cıkan 1.5-2k bandinda ki hava sogutmalarda 7-8 bakir oluyor ve çoğu sıvı soğutmada bulunan bakir miktarinin bir kac katı oluyor. önemli olan işlemcinin üstünden ilk o sicakligi çekmek dağıtmak dagittiktan sonra o bakir boruları soğutmak. sivi soğutmanin alani temas yüzeyi kisitli olduğu icin cok extra bakir kullanamiyorlar ve kullandiklari zamanda cok pahali oluyor hava sogutmanin 2-3 kati fiyati min.

corez

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
169
İsim
Mert Uysal
Hocam ev tipinde kullandığınız be quiet Dark Rock Pro 4 mü ? Meraktan soruyorum bi ara ben de bakıyordum o modele.
evet phantom spritte aldım 3 tane performansları hemen hemen aynı tabi be quietler takılı onların üstünde silent winglerden dolayı ultra sessiz

kasaların fanları 1x silent wings 140 öne , cıkıs icinde 1x 140 silent wings

hava sogutmada kasanında güzel hava alması lazım

fraudee

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Ahmet
bazı kule tipi sogutmalar giriş orta ve bazı üst düzey sivi sogutmalari tokatlayabiliyor (240mm de hepsini 360mm de bazı modelleri tokatliyor)
Mesaj otomatik birleştirildi:

thermalright phantom spirit
Dediğin gibi kule tipi soğutucular 240mm de hepsini 360mmlerinde birçoğunu solluyor alanında en başarılı olan modelde phantom spirittir

Top Bottom