Neler Yeni

Öneri Sizce laptop alırken nasıl bir yol izlemeliyim, tavsiyeleriniz neler?

Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
Yusuf Selim A
Bütçe
60000
Öncelikle kendimi ve laptop alışımdaki amacımı belirtmek isterim.

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) ikinci sınıf öğrencisiyim ve oyun geliştirme üzerine çalışıyorum. Özellikle Unreal Engine ve C++ konularına yoğunlaşmış durumdayım. Veri ve yapay zeka alanlarına da ufaktan ilgi duymakla birlikte, bu alanlarda ileride daha fazla yoğunlaşmayı planlıyorum. Ancak, asıl amacımın oyun geliştirmek olduğunu vurgulamak isterim.

Öğrenci olduğum için masaüstü bir sistem kullanmam mümkün değil. Bu nedenle, her anlamda kırpılmış laptop cihazları almaya pek hevesli değilim. Mini ITX sistemlerini ve pazarını araştırmış olsam da, sonuç olarak laptop almaya karar verdim.

Bütçe olarak 60 bin Türk Lirasına kadar çıkabilirim. Ancak, bu fiyat aralığında genellikle 4070 ve 8 GB VRAM’e sahip cihazlar bulunuyor. Bu ücreti 8 GB VRAM’e sahip bir cihaza vermeye pek istekli değilim ve ayrıca 5000 serisinin tanıtılmasına az bir süre kaldı. Bu nedenle, daha düşük özellikli cihazlara yönelmeyi düşünüyorum. Düşündüğüm bir sistemi ekte belirttim, fakat Gigabyte markası ve laptopları üzerinde çeşitli sorunların olduğunu forumlardan gözlemledim.

Siz ne düşünüyorsunuz? Önerebileceğiniz laptoplar nelerdir?

Teşekkürler.

Ek1. Laptop BAĞLANTI LİNKİ

YazılımKafa

80+ Silver
Öncelikle kendimi ve laptop alışımdaki amacımı belirtmek isterim.

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) ikinci sınıf öğrencisiyim ve oyun geliştirme üzerine çalışıyorum. Özellikle Unreal Engine ve C++ konularına yoğunlaşmış durumdayım. Veri ve yapay zeka alanlarına da ufaktan ilgi duymakla birlikte, bu alanlarda ileride daha fazla yoğunlaşmayı planlıyorum. Ancak, asıl amacımın oyun geliştirmek olduğunu vurgulamak isterim.

Öğrenci olduğum için masaüstü bir sistem kullanmam mümkün değil. Bu nedenle, her anlamda kırpılmış laptop cihazları almaya pek hevesli değilim. Mini ITX sistemlerini ve pazarını araştırmış olsam da, sonuç olarak laptop almaya karar verdim.

Bütçe olarak 60 bin Türk Lirasına kadar çıkabilirim. Ancak, bu fiyat aralığında genellikle 4070 ve 8 GB VRAM’e sahip cihazlar bulunuyor. Bu ücreti 8 GB VRAM’e sahip bir cihaza vermeye pek istekli değilim ve ayrıca 5000 serisinin tanıtılmasına az bir süre kaldı. Bu nedenle, daha düşük özellikli cihazlara yönelmeyi düşünüyorum. Düşündüğüm bir sistemi ekte belirttim, fakat Gigabyte markası ve laptopları üzerinde çeşitli sorunların olduğunu forumlardan gözlemledim.

Siz ne düşünüyorsunuz? Önerebileceğiniz laptoplar nelerdir?

Teşekkürler.

Ek1. Laptop BAĞLANTI LİNKİ
Lenovo loq serisine bakabilirsin

Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
Yusuf Selim A
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu cihazlara baktım lakin işlemcileri 450 620 gibi ibarelerle çekirdek sayısı azaltılmış işlemciler oluyor. Bu nedenle bunları es geçtim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Lenovo 620 li laptopların fiyatı da uçuk düzeyde daha uyguna 4070 li sistemler bulunuyor.

√4070 li katana linki

K3R1M

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
153
İsim
Kerim saman
Acil değilse bu saatten sonra RTX 5000 bin serisini beklemek daha mantıklı bence. İhtimali az olsa da 8 yerine 10 ya da 12 GB baz VRAM miktarı olabilir. Bu sürede bütçene ekleme de yapabilirsin belki. Alabileceğin en güçlü donanımları alman lazım bu işler için.

Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
Yusuf Selim A
Acil değilse bu saatten sonra RTX 5000 bin serisini beklemek daha mantıklı bence. İhtimali az olsa da 8 yerine 10 ya da 12 GB baz VRAM miktarı olabilir. Bu sürede bütçene ekleme de yapabilirsin belki. Alabileceğin en güçlü donanımları alman lazım bu işler için.
haklısın ama 5000 serisi kartların çıkması için yeni yıl ilk çeyreği işaret ediyorlar ki bunların laptoplara gelmezi çok daha sonraları buluyor

K3R1M

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
153
İsim
Kerim saman
Loq serisi yerine legion daha iyi olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

haklısın ama 5000 serisi kartların çıkması için yeni yıl ilk çeyreği işaret ediyorlar ki bunların laptoplara gelmezi çok daha sonraları buluyor.
Evet laptoplara daha da geç geliyor. Ama bu vaktin varsa olan bir seçenekti. Şu anki sistemlerde yeterli bence, bütçeniz güçlü bir makine için gayet yeterli.

Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
Yusuf Selim A
Değerli tavsiyeleriniz için teşekkürler @K3R1M @YazılımKafa
Açıkçası şu an piyasada bulunan hiçbir sistemin doğru fiyattan sunulduğunu düşünmüyorum sanırım bekleyebilirsem 5000 serisini bekleyeceğim.

K3R1M

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
153
İsim
Kerim saman
Açıkçası şu an piyasada bulunan hiçbir sistemin doğru fiyattan sunulduğunu düşünmüyorum sanırım bekleyebilirsem 5000 serisini bekleyeceğim.
Rica ederim. Muhtemelen onlarda gereksiz şişirilmiş fiyattan gelecek, malum burası Türkiye. Ben 32 bine PC aldım, şimdi stok eritmek için 28e satıyorlar ama hakkı o bile değil. Ben almadan önce daha da pahalıydı, düşün zamanında ne kadar kazıklanmış alanlar.

YazılımKafa

80+ Silver
5000 serisi ülkemize ilk geldiğinde insaflı bir fiyatının olacağını sanmıyorum. Maalesef ülkemize ilk gelince abartı fiyat veriyorlar. O yüzden pek umutlu değilim. Birde ben alırken hepsiburadada faizsiz 12 taksit var diye aldım. Taksit istiyorsan bunuda göz önünde bulundur

Top Bottom