Neler Yeni

sokak köpeklerinin uyutulması neden mi şart

Ahmet Sevinç

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Ahmet Sevinç
1000 kişilik bir barınağın inşaası bile en iyi ihtimalle 20 milyon tlyi bulur. orada aktif çalışacak personel sayısı da 50 kişiden az olamaz. bu kişilerin maaşları ve barınağın giderleri her ay bir kaç milyon lira olacaktır. köpeklerin aşı, bakım ve yiyecek masrafına değinmedim bile. onları da hesaba katarsak bir köpek günde 30 liralık mama yese ayda 1 milyon liraya yakın mama masrafı çıkar. bu sadece 1000 köpek için geçerli. kabataslak hesapla her ay 2 milyon TL masraf + 20 milyon TL barınak ücreti desek 1000 köpeğin maaliyeti 22 milyon TL. ülkede şu anda en az 15 milyon köpek olduğu biliniyor. sadece barınak ve aylık giderleri hesaba katarsak 330 milyar TL tek seferlik ücret gerekiyor. tabi bunun içine daha köpekleri toplama ve yerleştirme, arazi masrafları vs yok. lojistik masrafları yok, yıllarca sürecek operasyon masrafları yok. kısacası 1 milyon köpeği barınağa yerleştirmek 1 milyar dolardan fazla bir masraf demek. sırf köpekler sokakta değil de barınakta 2 yıl yaşayıp ölsün diye 15 milyar dolardan fazla bütçeyi türkiye olarak ayırmamız imkansız. dünyanın en büyük yatırımları bile 2-3 milyar dolarla olurken itler 2 yıl barınakta yaşasın diye 15 milyar doları hiçbir devlet karşılayamaz. ki bizim zaten bırakın böyle bir parayı, eksi olarak milyarlarca dolar dış borcumuz var.. öncelik asla köpekler olamaz. dolar 2 liraya düşmeden bu imkansız. kısacası tek çare uyutmaktır...

aksini idda eden varsa buyursun, klavye başından devlet barınak yapsın belediye baksın demek kolay
varya ilk defa geçen perşembe saldırdılar bana gerçekten uyutulmaları lazım ama illede başlarına gelmesi lazım ki anlasınlar

Bura.K

80+ Silver
Adamların çaldıkları yanında, deve de kulak bile değil. Onlar yatta katta parti veriyordu şimdi.
Arkadaşım çalan yine çalacak. Siz bu hırsızların çıkıp “kopeklere barınak yapılacağı icin çalmaktan vazgeçiyoruz” falan mı diyeceğini sanıyorsunuz? Akıl var mantık var, az düşünün ya.

Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
kucu adam
Arkadaşım çalan yine çalacak. Siz bu hırsızların çıkıp “kopeklere barınak yapılacağı icin çalmaktan vazgeçiyoruz” falan mı diyeceğini sanıyorsunuz? Akıl var mantık var, az düşünün ya.
Yani anlamlı bir şey için parayı gereksiz görüyorsunuz ama ayakta sizi dolandıranlara bir şey de demiyorsunuz böyle :D. Neyse.

Yani anlamlı bir şey için parayı gereksiz görüyorsunuz ama ayakta sizi dolandıranlara bir şey de demiyorsunuz böyle :D. Neyse.
hocam anlamlı bir şey dediğin tek seferlik bir ödenek değil 15 milyon köpeği nasıl besleyeceksin acaba anlatır mısın ülkedeki emekli sayısı o kadar yok daha onları zor besliyoruz 7500 lirayla geçinmek zorunda kalıyorlar öyle bir para olsa ben köpek başı 2000-3000 lira tutacak bir yatırıma onay vermem onun yerine gitsinler emekliye 3000tl seyyanen zam yapıp köpekleri de uyutsunlar bize ne itlerden? onları beslemek zorunda değiliz vergilerimizle.. ayrıca 14 ve 28 mayısta sandık başında bekleyip sabah 8de ilk oyu kullanan kişilerden birisi olduğumu da belirteyim biz de çok memnun değiliz bu soygun düzeninden ama başımızdakiler asla ve kata içinde rant olmayan bir işe para ya tır maz lar.. asla çıkarı olmadan barınak açmaz köpek beslemezler. o yüzden bu sorundan doğrudan tek kurtuluş yolu uyutmak... keyfimizden istemiyoruz yoksa

Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
kucu adam
hocam anlamlı bir şey dediğin tek seferlik bir ödenek değil 15 milyon köpeği nasıl besleyeceksin acaba anlatır mısın?
15 Milyon köpeğin takibini nasıl yapacağız zaten? Köpek nüfüsu tam olarak bilinmiyor. İstatistik dersinde görmüştüm. Böyle şeyler bir tahmindir. Herkesin yaşadığı bölgede başı boş gezen belli başlı kedi köpek vardı zaten. Sayısı da çok değil. Her belediye bir kararname ile bunu yapsa olabilecek bir şey, öyle dediğin gibi bir şey değil. Onlara rahatça barınak yapılır ama sorun bu değil, sorun şu ki anlamlı bir olay için parayı gereksiz görüyorsunuz ama bu anlamlı olay çalınan paraların yanında hiç bir şeyken bir şey demiyorsunuz. Onlar da can, yaşamaya hakkı var.

Bura.K

80+ Silver
Ne yapayım arkadaşım? Cumhuriyet Savcısı miyim bende bir şeyler yapabileyim? Çok yapabileceğini söylüyorsan git yap, yapamam diyorsan ahkam kesmeyi kes.

Anlamlı bir şey için gereksiz bir şey yapmana lüzum yok. Siz bütçeyi küçümsüyorsunuz ama bu ülkede okula aç giden var, cebindeki 1 TL ile, yemek yiyemeyip aç kaldığı icin intihar eden öğrenci(ler) var. 3-5 ite harcayacağımıza, öğrencilere burs verir karınlarını doyururuz.

Yemin ediyorum her şeyi HOI4 gibi zannediyorsunuz. Bir hizmet mi yapalim? Hadi yeni vergi çıkaralım ya da arttıralım! Ne dahiyane bir fikir, öyle degil mi?

Cidden akıl ve mantık içinde konuşmuyorsunuz.
Herkesin yaşadığı bölgede başı boş gezen belli başlı kedi köpek vardı zaten. Sayısı da çok değil.
Sadece benim mahallemde 14 (belki 20 olmustur, ürüyorlar her gün), arka mahallemde de 10 kadar kopek var. Bide sayısı çok degil diyorsunuz. :D

Ne yapayım arkadaşım? Cumhuriyet Savcısı miyim bende bir şeyler yapabileyim? Çok yapabileceğini söylüyorsan git yap, yapamam diyorsan ahkam kesmeyi kes.

Anlamlı bir şey için gereksiz bir şey yapmana lüzum yok. Siz bütçeyi küçümsüyorsunuz ama bu ülkede okula aç giden var, cebindeki 1 TL ile, yemek yiyemeyip aç kaldığı icin intihar eden öğrenci(ler) var. 3-5 ite harcayacağımıza, öğrencilere burs verir karınlarını doyururuz.

Yemin ediyorum her şeyi HOI4 gibi zannediyorsunuz. Bir hizmet mi yapalim? Hadi yeni vergi çıkaralım ya da arttıralım! Ne dahiyane bir fikir, öyle degil mi?

Sadece benim mahallemde 14 (belki 20 olmustur, ürüyorlar her gün), arka mahallemde de 10 kadar kopek var. Bide sayısı çok degil diyorsunuz. :D
aynen öyle :D neymiş adamlar milyarlar çalıyormuş o yüzden itlere de milyarlar harcayabilirmişiz.. çalmalarına engel olabiliyor muyuz.. denedik ama yine olamadık millet demek ki böyle istiyor ama gerçek dünyaya gözlerinizi açarsanız ülkenin içler acısı halde olduğunu önümüzdeki yılda enflasyonun yüzde 300lere çıkacağını doların euronun litrelik benzinin 50 liraları aşacağını çok rahat görebilirsiniz.. maaşlara ise sadece tek seferlik yılbaşında yüzde 40 zam gelecek o kadar. belediyeler daha yollara asfalt atamıyor itlerle mi ilgilenecekler? hastanelerimiz bile berbat halde insana bile değer verilmiyor ama bunlara göre milyonlarca köpek barınaklara yerleştirilse belediye baksa gül gibi yaşayacak.. dışarda artık insandan çok köpek görüyorum nüfusları çok rahat 15 milyonun üzerinde ve her 1 köpek 10 tane daha dünyaya getiriyor. kısırlaştırsan bile azaltamazsın. 10 tane dünyaya geliyorsa 100 tanesini de uyutman gerekir ki azalsın ve yıllar içinde tükenerek bitsin. barınak, beslemek, kısırlaştırmak çözüm değil, ortadan kaldırmak tek çare. virüs ancak aşıyla çözülür ilaçla değil. siz ilacı öneriyorsunuz ama bize aşı lazım. bu da uyutmaktan geçiyor. her şey öyle toz pembe değil. çok seven varsa yine alır evinde besler sanki biz nesillerini yok edeceğiz. barınaklarda yine binlerce adet olacak istediğin zaman git sahiplen ama sokakta ol ma ya cak

melidoas6

80+ Silver
Sokakta her an köpek saldıracak mı diye yanlarından korka korka geçiyoruz. Gruplar halinde saldıran vs var. Hadi ben neyse bir çocuk olsa ne yapıcak? Arkadaşın birini ısırdılar kuduz aşısı olmuş. Bu olayların sonu yok. Barınak parasını vs kestim. Zaten sokakta açlar. Uyutulmaları daha iyi diye düşünüyorum

En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
416
İsim
Cihan Duman
ya bol tereyağlı iskender için her yıl milyonlarca zararsız hayvanı katledip adını bayram koyuyorsunuz ama konu 3 5 zararlı ite gelince sevgi pıtırcığı kesiliyorsunuz işinize nasıl geliyorsa öyle :D ayrıca baktım ve yapılmayacak bir şey karar verdim. tek çare hepsini ded etmek bu kadar basit. benim itlere harcayacak 5 kuruş vergim yok olmasın da. hayvan sevginiz varsa vegan olun görelim

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
kucu adam

Tamam 15 - 20 cok mu? Her sehir ve ilce 15-20-30-100 kopek bakamaz mi? Bu kadar hayvanin bakimi bir ilce icin bile hic para, senin cebinden cikani caliyorlar ses etmiyon bari anlamli bir is icin kullansinlar.

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,294
İsim
Selim
Köpek barınakları maliyetli ve şehir dışında bir alanda kurulması gerekiyor ortalama her şehirde 30k köpek var desek ki daha fazla aslında büyük bir alt yapı ve istihdam gerekli bu yüzden sahiplendirme ve uyutulma mantıklı 👍 ya da her şeye ödediğimiz TRT katkı payı kaldırılıp hayvan katkı payı eklenmesi de bir çözüm 👍

Bura.K

80+ Silver
Tamam 15 - 20 cok mu? Her sehir ve ilce 15-20-30-100 kopek bakamaz mi? Bu kadar hayvanin bakimi bir ilce icin bile hic para, senin cebinden cikani caliyorlar ses etmiyon bari anlamli bir is icin kullansinlar.
“Sadece benim mahallemde 20 kopek var”

Uza hadi ya, uğraşmayacağım yeminle. Daha okuduğunuzu anlayamıyorsunuz.

Bide hiç para diyor. 20 kopek icin en az 8 memur gerek. 8x2= 160,000 TL sadece memur maaşı. Daha Bunun mamasıdır osudur busudur yok. Bide buna az diyor ya. Komik cidden, 20 kopege baksan ne olur bakmasan ne olur? Sadece benim ilçemde en az 5,000 kopek vardır.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
920,573
Üyeler
142,753
Son üye
Efe Akkurt.
Top Bottom