Neler Yeni

Stabil overclocklu işlemci sorunu?

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Beytullah
Amd ryzen 5 5600 işlemci kullanıyorum. Yaklaşık 1 yıldır 4.80 ghz de yanlış hatırlamıyorsam 1175 voltajla sorunsuz kullanıyordum. Sıvı soğutmada olduğundan hiç 60 dereceleri görmedim de. Bu düzen bir anda gitti bilgisayar açılıp işlemci hatası vermeye başladı BİOS sıfırladım pil değiştirdim ama eski overclocklu kullanamadım bir türlü voltajı da yükseltip denedim yine aynı bilgisayar kendini durduk yere yediden başlatıyor. 1250 voltajda sıcaklığını takip ederek baktım 54 derecelerde iken kendini bir anda kapatıyor yeniden başlatıyor. İşlemcinin macununu da yeniledim. Bunun sebebi nedir?

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Beytullah
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
windowsu güvenli modda başlatıp occt ile işlemciyi bir stres testine sokabilir misin? orda da kendini kapatma veya bir hata veriyor mu görelim
güvenli odda occt çalışmıyor bende en sonund asinir oldum format attım occt yi indirdim denedim 3 saniye içinde yine aynı yeniden başlattı kendini.

setxkbmap

80+
güvenli odda occt çalışmıyor bende en sonund asinir oldum format attım occt yi indirdim denedim 3 saniye içinde yine aynı yeniden başlattı kendini.

normal kullanımda kapanıyor mu ? işlemci sıcaklığı artmadığı halde kendini yeniden başlatıyorsa, XMP gibi bir ayarın açık mı? açıksa kapatıp dene, ramleri default ayarlarda kullanıyorken aynı şey oluyorsa tavsiyem işlemciyi bir çıkarıp macunu / soğutucuyu bir kontrol et donanımsal bir hata olabilir belki.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Beytullah
normal kullanımda kapanıyor mu ? işlemci sıcaklığı artmadığı halde kendini yeniden başlatıyorsa, XMP gibi bir ayarın açık mı? açıksa kapatıp dene, ramleri default ayarlarda kullanıyorken aynı şey oluyorsa tavsiyem işlemciyi bir çıkarıp macunu / soğutucuyu bir kontrol et donanımsal bir hata olabilir belki.
overclock ile beraber xmp profilede 1 yıldır açıktı. Stabil 1 yıldır kullandığım şekilde kullanıyorum. Dediğin gibi bende donanımsal düşünüyorum ama sebebini bulamadım. Güç kaynağından şüphelenmeye başladım. İşlemcinin macunu var ki 56 derecelerde yeniden başlatıyor. Soğutma ile alakalı değil bence ama neden kaynaklanıyor bir anlamadım. Stres testine start der demez kapanıyor.

setxkbmap

80+
overclock ile beraber xmp profilede 1 yıldır açıktı. Stabil 1 yıldır kullandığım şekilde kullanıyorum. Dediğin gibi bende donanımsal düşünüyorum ama sebebini bulamadım. Güç kaynağından şüphelenmeye başladım. İşlemcinin macunu var ki 56 derecelerde yeniden başlatıyor. Soğutma ile alakalı değil bence ama neden kaynaklanıyor bir anlamadım. Stres testine start der demez kapanıyor.

ram testinde nasıl bir tepki veriyor, xmp profilini kapatıp dener misin bide cpu testini

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Beytullah
xmp kapatıp denedim yine yeniden başlattı overclok ayarlarınıda sıfırladım 5 dk ram ve cpu teste soktum max 60 derece 1.200v ye kadar çıktı kapanmadı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Beytullah
bios tekrar yükledim aynı yazılımla hiçbir alakası yok ya işlemci ya anakart yada güç kaynağı üçünden biri başka hiçbir seçenek kalmadı ama acaba hangisi onu bilemdim.

Top Bottom