Neler Yeni

Tanrı varlığında ikileme düşmek

YusufTheBolt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,095
İsim
Yusuf Eyili
Bilgim olan çoğu konuyu veya istediğin herhangi bir şey :) Adıma göre yaşamıyorum. Herhangi iyi bir şeyi sevap olsun diye değil, doğrusu olduğunu düşündüğüm için yapıyorum. Arkadaşım olsa Ateist, Müslüman yapmak için uğraşmam. Nedenini sorarım, açıklarsa ve kararını vermişse karışmam. Burda da arkadaş kararsız görünüyor, sebebini merak ettim :)
Bence bir şeye inanmanın nedeni inanmamanın nedeninden daha önemli. Çünkü bir dine inanarak bütün hayatını, günlük aktivitelerini, düşünce tarzını, giyim tarzını yani her şeyini değiştiriyorsun. İnanmayan için böyle bir iş söz konusu olmadığına göre asıl inananlara neden inandığını sormak gerek inanmayanlara neden inanamadığını değil.

-nisay

80+ Bronze
Duygular bütün davranışlarını etkilemez. Örneğin yanlış bir şey yaptığını bile bile sürdürmen gibi
yanlış bir şey olduğunu idrak edebiliyor, sürekli olarak yapmamız onun yanlış olduğu anlamını yitirmiyor mu? sigara içmek gibi. yanlış bir şey ama içmeye devam ediyoruz. içtikçe keyifte alıyoruz. keyif aldığımız içinde içiyoruz ve bu yanlış olduğu anlamı kayboluyor.

umut_dert

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Umut
Duygular bütün davranışlarını etkilemez. Örneğin yanlış bir şey yaptığını bile bile sürdürmen gibi
Duyguların tüm davranışlarını etkilemez ama düşüncelerin etkiler. Zaten bir şeyin yanlış olduğunu düşünüyorsan o senin için yanlıştır. Ancak yanlış olduğunu bile bile yaptığın şeyler varsa, o eylemler sana yük olur. Yine de yapmaya devam edersen değer yargilarin degismeye baslar. Seri katillerin roportajlarini izleyin. Onlara göre yaptıkları yanlış değildir :)

muhammetdd

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
649
İsim
Muhammet
Bence bir şeye inanmanın nedeni inanmamanın nedeninden daha önemli. Çünkü bir dine inanarak bütün hayatını, günlük aktivitelerini, düşünce tarzını, giyim tarzını yani her şeyini değiştiriyorsun. İnanmayan için böyle bir iş söz konusu olmadığına göre asıl inananlara neden inandığını sormak gerek inanmayanlara neden inanamadığını değil.
Ben hayatımı ona göre şekillendirmiyorum şahsen. Sadece varlığına inanıyorum, tabii ki yaptığım bazı aktiviteler var fakat yapmak içimden geldiği için. İçimden gelmeyen bir şeyi yapmıyorum. Dediğim gibi ben hislerime, duygularıma güveniyorum. Diğer insanların inanmak için farklı sebepleri olabilir. Bu arkadaşa neden inanmadığını sormamın sebebi, merak etmem ve mantıklı bir cevap bulabilirsem vermem olacaktı. Çünkü arkadaş kafada işi bitirmiş zaten sanırım.

-nisay

80+ Bronze
ve şans eseri doğduğu ailenin dini ile büyütüldüğü için insanları cezalandıracaksa
bu dönem de biraz garip kaçıyor bu. hristiyanlık, musevilik hepsine bakabilirsin imkanın var. tevratı değil ama incili okudum. kuran bana daha çok hitap eden kitap.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Duyguların tüm davranışlarını etkilemez ama düşüncelerin etkiler.
en başta düşünce gelir zaten. düşünce duyguyu, duygu da davranışı etkiler.

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,346
İsim
Kürşat
bir film düşünün senaryosu yazılmış
yönetmen onay vermiş
çekimlere başlanmış
baş rol siz
gideceğiniz bütün yollar yazılmış
her yaşınız sezon finali
ölümünüz final
sardılar filmi oynuyoruz benim düşüncem bu ne gerek vardı yani bunlara
Bence bu bazı inanan insanlarda da bulunan bir kadercilik anlayışı ve ben bunun doğru olmadığını düşünüyorum.
Tanrı biliyor diye sen öyle yaşamıyorsun, senin öyle yaşadığını tanrı biliyor.

Biraz daha derinlemesine düşünürsek ortalama bir insan hayatı boyunca milyonlarca hatta belki 1 milyarı aşan sayıda karar veriyor. Bunların çoğu küçük, bazıları büyük ancak her biri senin hayatını etkiliyor, değiştiriyor. Bu kararlar neticesinde insanın sonsuz sayıda hayat şekli ortaya çıkar. Yani hayatın, çoğu zaman senin ellerinde.

Tanrıya inanmayan insanların da bu bilinçteki kader anlayışına sahip olmalarını öneririm. Stoacılıktaki kader anlayışına paralel denebilir aslında (stoacılık hakkında yeterince bilgi sahibi değilim, gördüğüm kadarıyla benzetme yaptım daha anlaşılabilir olması için)

YusufTheBolt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,095
İsim
Yusuf Eyili
bu dönem de biraz garip kaçıyor bu. hristiyanlık, musevilik hepsine bakabilirsin imkanın var. tevratı değil ama incili okudum. kuran bana daha çok hitap eden kitap.

en başta düşünce gelir zaten. düşünce duyguyu, duygu da davranışı etkiler.
Bir dinin gölgesinde büyümekle bir dini araştırıp öğrenmek arasında ki farkı bilmiyorsunuz.
İncil'in kutsal kitap olarak değil daha çok antolojik tarihi bir kanıt olarak inanıldığını ve Kuran'nın "Tanrının Sözleri" kitabı olduğunu ve ikisinin farklı bir inanç kültürüne hizmet ettiğinide bilmiyorsunuz büyük ihtimalle.
Ben şu kitabı okudum Kuran daha mantıklı geldi demek "Ben roman okudum ama biyografi kitapları daha mantıklı" demek kadar saçma bir şey.
İmkan sen mealini okuyup anlamasan bile o din ile büyüyerek Ruhunun bile o dine ait olduğunu belirtecek kadar körü körü inanmak sonucuna vardırması çok ironik olmuş...

Bence bu bazı inanan insanlarda da bulunan bir kadercilik anlayışı ve ben bunun doğru olmadığını düşünüyorum.
Tanrı biliyor diye sen öyle yaşamıyorsun, senin öyle yaşadığını tanrı biliyor.

Biraz daha derinlemesine düşünürsek ortalama bir insan hayatı boyunca milyonlarca hatta belki 1 milyarı aşan sayıda karar veriyor. Bunların çoğu küçük, bazıları büyük ancak her biri senin hayatını etkiliyor, değiştiriyor. Bu kararlar neticesinde insanın sonsuz sayıda hayat şekli ortaya çıkar. Yani hayatın, çoğu zaman senin ellerinde.

Tanrıya inanmayan insanların da bu bilinçteki kader anlayışına sahip olmalarını öneririm. Stoacılıktaki kader anlayışına paralel denebilir aslında (stoacılık hakkında yeterince bilgi sahibi değilim, gördüğüm kadarıyla benzetme yaptım daha anlaşılabilir olması için)
Bu dediğiniz Kuran'da geçen El-Enam benzeri ayetlerdeki "O her şeyi bilir. O hakkiyle bilendir" ayetlerine ters düşen bir inanç tarzı oluşturuyor.

mert1337

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
49
İsim
Mert Çiçek
Bir şeye inanmak zorunda olduğunu kim söyledi iyi ya da kötü hayatını yaşa 😉

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,346
İsim
Kürşat
Bu dediğiniz Kuran'da geçen El-Enam benzeri ayetlerdeki "O her şeyi bilir. O hakkiyle bilendir" ayetlerine ters düşen bir inanç tarzı oluşturuyor.
Neden ters düşsün?
Tanrı biliyor diye sen öyle yaşamıyorsun, senin öyle yaşadığını/yaşayacağını tanrı biliyor, diyorum.

-nisay

80+ Bronze
Bir dinin gölgesinde büyümekle bir dini araştırıp öğrenmek arasında ki farkı bilmiyorsunuz.
İncil'in kutsal kitap olarak değil daha çok antolojik tarihi bir kanıt olarak inanıldığını ve Kuran'nın "Tanrının Sözleri" kitabı olduğunu ve ikisinin farklı bir inanç kültürüne hizmet ettiğinide bilmiyorsunuz büyük ihtimalle.
Ben şu kitabı okudum Kuran daha mantıklı geldi demek "Ben roman okudum ama biyografi kitapları daha mantıklı" demek kadar saçma bir şey.
İmkan sen mealini okuyup anlamasan bile o din ile büyüyerek Ruhunun bile o dine ait olduğunu belirtecek kadar körü körü inanmak sonucuna vardırması çok ironik olmuş...
hiçbir zaman bir şeye ait hissetmedim kendimi. hatta islamın saçma olduğunu düşünüyordum bi ara. ne yani illa büyüdüğümüz toplumdaki dinin üzerimizdeki etkisi sonradan idrak edebileceğim dinlerdeki etkisinden daha fazla mı yani? hristiyan birinin müslüman olması da komik kaçıyor o zaman. o da roman kitabından mı hoşlanıyormuş. roman kitabı ve biyografı kitabı topluma göre değişiyor galiba. incilin kutsal kitap olarak algılanmaması da garipmiş. çevremde müslüman çok az arkadaşım var. ailemden de çok islam üzere büyütülmedim. aklımın başında olduğu zaman okumaya başladım. kuran ve incilin farklı yerlere de hitap etmesi anlamsız. ikisi de öğretidir. ama dünya görüşüm islamdan yana. onu kafamda daha çok bir yere oturtabiliyorum.

YusufTheBolt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,095
İsim
Yusuf Eyili
hiçbir zaman bir şeye ait hissetmedim kendimi. hatta islamın saçma olduğunu düşünüyordum bi ara. ne yani illa büyüdüğümüz toplumdaki dinin üzerimizdeki etkisi sonradan idrak edebileceğim dinlerdeki etkisinden daha fazla mı yani? hristiyan birinin müslüman olması da komik kaçıyor o zaman. o da roman kitabından mı hoşlanıyormuş. roman kitabı ve biyografı kitabı topluma göre değişiyor galiba. incilin kutsal kitap olarak algılanmaması da garipmiş. çevremde müslüman çok az arkadaşım var. ailemden de çok islam üzere büyütülmedim. aklımın başında olduğu zaman okumaya başladım. kuran ve incilin farklı yerlere de hitap etmesi anlamsız. ikisi de öğretidir. ama dünya görüşüm islamdan yana. onu kafamda daha çok bir yere oturtabiliyorum.

Oksimoron...

Ekran Alıntısı.PNG

Neden ters düşsün?
Tanrı biliyor diye sen öyle yaşamıyorsun, senin öyle yaşadığını/yaşayacağını tanrı biliyor, diyorum.
Peki bunu yaratmadan öncede biliyor mu? Yoksa yarattıktan sonra mı biliyor?

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,346
İsim
Kürşat
Peki bunu yaratmadan öncede biliyor mu? Yoksa yarattıktan sonra mı biliyor?
Ne demek istiyorsunuz ? Cevabıma göre soru gelecekse direkt soru sorabilirsiniz. Çeliştiğimi söylemiştiniz, nedeni sormuştum. Çünkü dediğime paralel bir şey söyleyip çakıştığını söylediğinizi düşünüyorum.

-nisay

80+ Bronze
puahahahahahha. toplumdaki dinin üzerimizdeki etkisini kendim üzerinden örnek vermedim. müslüman doğup sonradan hristiyan olabilecek biri için söyledim. ben müslüman olarak doğmadım. 0 dan kastım çarı. ama bence 20 level bir müslüman, hesabını salıp hristiyanlık kasmaya başlayabilir. ayrıca imzam niye rahatsız etti ki? müslüman olduktan sonra ki düşünce tarzım bu. oksimoronmuş. hihihiih.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
974,973
Üyeler
154,161
Son üye
woxy4731