Neler Yeni

Tanrı varlığında ikileme düşmek

YusufTheBolt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,095
İsim
Yusuf Eyili
puahahahahahha. toplumdaki dinin üzerimizdeki etkisini kendim üzerinden örnek vermedim. müslüman doğup sonradan hristiyan olabilecek biri için söyledim. ben müslüman olarak doğmadım. 0 dan kastım çarı. ama bence 20 level bir müslüman, hesabını salıp hristiyanlık kasmaya başlayabilir. ayrıca imzam niye rahatsız etti ki? müslüman olduktan sonra ki düşünce tarzım bu. oksimoronmuş. hihihiih.
Konuşma tarzınız iq seviyenizin altına düştüğü için sizi çocuklar için din isimli eğlence programına alıyoruz. İyi geceler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ne demek istiyorsunuz ? Cevabıma göre soru gelecekse direkt soru sorabilirsiniz. Çeliştiğimi söylemiştiniz, nedeni sormuştum. Çünkü dediğime paralel bir şey söyleyip çakıştığını söylediğinizi düşünüyorum.
Zaten karşılıklı tartışma böyle ilerler kişinin cevabına göre soru veya anti tez sunulur.
Sorum basit. Sizce Tanrı bir insanın ne türlü yaşayacağını yaratmadan önce mi biliyor yarattıktan sonra mı?

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,346
İsim
Kürşat
Zaten karşılıklı tartışma böyle ilerler kişinin cevabına göre soru veya anti tez sunulur.
Sorum basit. Sizce Tanrı bir insanın ne türlü yaşayacağını yaratmadan önce mi biliyor yarattıktan sonra mı?
Sonsuzdan gelip sonsuza giden ve her şeyi bilen Tanrı, buna paralel olarak önce biliyor olmalıdır.
Ama bu 2 satırda cevaplanamayacak bir soru bence. Çünkü biliyorsun ki zaman kavramını tam olarak algılayamıyoruz. Yani bizden üstün bir varlık için zaman bizim algıladığımız ölçüde geçmiş, şimdi, gelecek şeklinde olmayabilir.
Veya sonsuz kavramını da düşünebiliriz. Sonsuzdan beri var olan biri için benim 70 yıllık ömrüm zaten tek bir "an" gibi olabilir, dolayısıyla yaratmadan önce biliyordu, yarattıktan sonra kurguladı gibi fikirlere pek de gerek olmadığını düşünüyorum.

-nisay

80+ Bronze
Konuşma tarzınız iq seviyenizin altına düştüğü için sizi çocuklar için din isimli eğlence programına alıyoruz. İyi geceler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu bir açıklama. toplumdaki din madem üstümüzde daha etkili diğer dinleri daha zor kabul ediyoruz. o zaman neden hristiyanlıktan müslüman, ateistlikten müslüman veya tam tersi inanç değiştiriyor insanlar. onlar tanrının daha zeki kulları mı? toplumdaki din etkisini üzerinden kaldırabiliyorlar demek ki. kaldıramayan insanlar içinde yapacak bir şey yok diye düşünüyorum ama bence her insan bunu yapabilir. tanrı avrupaya doğru din indirmiş diğer toplumlar ne yapsın diye yakınıyorsun? diğer toplumlar kendileri için araştırma yapıp kendilerini nereye ait hissediyorsa ona inanabilir diyorum. bu etkiyi üzerlerinden kaldıramıyorlar diyorsun. insanlar npc galiba senin kafanda.

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,346
İsim
Kürşat
Sonsuzdan gelip sonsuza giden ve her şeyi bilen Tanrı, buna paralel olarak önce biliyor olmalıdır.
Ama bu 2 satırda cevaplanamayacak bir soru bence. Çünkü biliyorsun ki zaman kavramını tam olarak algılayamıyoruz. Yani bizden üstün bir varlık için zaman bizim algıladığımız ölçüde geçmiş, şimdi, gelecek şeklinde olmayabilir.
Veya sonsuz kavramını da düşünebiliriz. Sonsuzdan beri var olan biri için benim 70 yıllık ömrüm zaten tek bir "an" gibi olabilir, dolayısıyla yaratmadan önce biliyordu, yarattıktan sonra kurguladı gibi fikirlere pek de gerek olmadığını düşünüyorum.
Edit:
Saat 03:30 olmuş, 3-4 saat önce uyumalıydım, güzel bir konuydu, herkese iyi geceler.

YusufTheBolt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,095
İsim
Yusuf Eyili
bu bir açıklama. toplumdaki din madem üstümüzde daha etkili diğer dinleri daha zor kabul ediyoruz. o zaman neden hristiyanlıktan müslüman, ateistlikten müslüman veya tam tersi inanç değiştiriyor insanlar. onlar tanrının daha zeki kulları mı? toplumdaki din etkisini üzerinden kaldırabiliyorlar demek ki. kaldıramayan insanlar içinde yapacak bir şey yok diye düşünüyorum ama bence her insan bunu yapabilir. tanrı avrupaya doğru din indirmiş diğer toplumlar ne yapsın diye yakınıyorsun? diğer toplumlar kendileri için araştırma yapıp kendilerini nereye ait hissediyorsa ona inanabilir diyorum. bu etkiyi üzerlerinden kaldıramıyorlar diyorsun. insanlar npc galiba senin kafanda.
Okumadım yorumunuzu. İçinde Puhahaha - hihihih - dinde level kastım tarzı saçma sapan ve çocukça kelimeler içerme ihtimaline karşı boşa vakit kaybetmek istemedim...

ÇağdaşKsK

80+ Bronze
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
374
İsim
Çağdaş Alkan
Tanrıya inanmıyorum. Küçüklükten beri saçma geldiğinden zamanla ateist oldum. 6 şubat depreminden önce içimde birazda olsa inanç vardı ve enkazdan sonra inancımı da orada bırakmış gibi hissediyorum. Günlük hayatta maşallah inşallah gibi kelimeleri sık kullanıyorum. Önceden böyle değildim halbuki. Ateistim fakat tanrının yokluğuna karşı olan düşüncelerim, kalbimin varlığına ihtiyaç duyması ile beni ikileme düşürüyor. Objektif olarak kötü bir insanım ve sanırım kendimi affedebileceğim tek yer tanrının huzurunda olması, ve onun var olmadığını düşünmem garip bir şekilde aklımı yoruyor. Zaman zaman düşünceler içinde kendimi kaybolmuş halde buluyorum. Siz ne dersiniz, fikirlerinizi almak isterim.
Eskiden ateist olan şimdi ise müslüman Altay Cem Meriç var videolarını dinlemeni tavsiye ederim, mantık arıyorsan sana yeter verdiği cevaplar , yetmez ise kırmızı asa, hayalhaneme bakabilirsin

-nisay

80+ Bronze
Okumadım yorumunuzu. İçinde Puhahaha - hihihih - dinde level kastım tarzı saçma sapan ve çocukça kelimeler içerme ihtimaline karşı boşa vakit kaybetmek istemedim...
iyiymiş. vaktin bayağı bi değerli o zaman. ama yazdıklarımda herhangi bir çocukluk veya şaklabanlık yok. oksimoron biraz gülünç geldi diyeyim.

YusufTheBolt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,095
İsim
Yusuf Eyili
iyiymiş. vaktin bayağı bi değerli o zaman. ama yazdıklarımda herhangi bir çocukluk veya şaklabanlık yok. oksimoron biraz gülünç geldi diyeyim.

Troy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Troy N4ndo

forvet09

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
149
İsim
Ahmet KAvalcı
Hayatın, aklın, iradenin varlığı Allah'ın varlığının delilidir.
Hiç bir ortamda hiç bir kimse bunları var edemez.

Sherlockholmes12

80+ Bronze
İnsan zihninde bir tanrıya ihtiyaç duyuyor hatta onsuz insan kendini çok yalnız hissediyor eğer vaktin varsa voltaire cahil filozof kitabını okumanı öneririm

maury

80+
bir film düşünün senaryosu yazılmış
yönetmen onay vermiş
çekimlere başlanmış
baş rol siz
gideceğiniz bütün yollar yazılmış
her yaşınız sezon finali
ölümünüz final
sardılar filmi oynuyoruz benim düşüncem bu ne gerek vardı yani bunlara
Peki neden cennet ve cehennem var o zaman? Sırat köprüsü ve imtihan var? Madem Tanrı her şeyi ayarlamış, benim hayatımı tasarlamış, kaderimi belirlemiş neden ben ceza alıyorum? Tanrı beni kötü biri olarak yarattıysa ve ömrüm boyunca olacakları hazırladıysa ben ne yapabilirim?
Bu konu hakkında onlarca soru sorulabilir. Ben de çok sordum. Hiçbir cevap ikna edemedi. Önyargılı değilim ikna olmak istiyorum ama olmadım.
Neden imtihandayız? Allah öyle istemiş demek cevap değil baştan savmadır. Çok soru sorma sadece biat et ve iman et demektir. Din budur. Asla soruları sevmez. Çünkü sorular cevap vereni yorar. Çünkü onlar da idrak edemez tam anlamıyla.
Madem 2 yaşında bir bebek ölecekti neden yarattın? Yarattın madem neden acı çekerek öldürdün? Neden ana babasına evlat acısı yaşatıyorsun? Hepsi sınavın soruları öyle değil mi?
Çok sevdiğimiz bir söz..
'Çölde gördüğün her şey seraptır, yaklaştıkça kaybolduğunu göreceksin.'

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
974,973
Üyeler
154,161
Son üye
woxy4731
Top Bottom