Neler Yeni

Topladığım Bilgisayar parçaları sizce nasıl dostlar :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Murat Paşa
Ekran Kartı : Asus Rog Strix RTX 3080 OC
Anakart : Asus Rog Strix x570-E Gaming
Sıvı soğutucu : Asus Rog Strix LC 360 RGB Beyaz sıvı soğutucu ( sıvı soğutmanın fanlarını değiştireceğim ekstra 3 tane fan alma nedenim ondan

İşlemci : Ryzen 9 5900x İşlemci
Kasa : Lian Li PC-011 Dynamic Beyaz Temperli Cam Bilgisayar Kasası
Ram : Corsair Dominator Platinum Beyaz RGB 32 GB (4x8) 3200Mhz CL16
Depolama : Gigabyte 1TB PCI 4.0
Güç kaynağı :
Thermaltake 80+ 850W Platinum
Toplam 9 Tane RGB Fan : Corsair LL120 RGB 120mm Beyaz 9 Fan

Rabbim az önce okuduğunuz sistemden size daha iyisini vermeyi nasip etsin inşallah ( Hayallerinizden" Asla vazgeçmeyin, Hayallerinden vazgeçenler yalnızca kaybedenlerdir .Ben çabaladım ve Hayallerimin peşinden koştum ve başardım dostum ikimizde aynıyız senle benim aramda bir fark yok ben eyer bu sistemi toplayabildiysem sende bundan daha iyisini toplayabilirsin . #Hayallerindenvazgeçme )

Son düzenleme:

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,398
İsim
Hakanbey
Ramleri 2x16 3600 mhz ile değiştirirsen daha çok verim alırsın. Birde SSD tarafında böyle bir sisteme Samsung dışında ürün kullanma.

Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Murat Paşa
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ramleri 2x16 3600 mhz ile değiştirirsen daha çok verim alırsın. Birde SSD tarafında böyle bir sisteme Samsung dışında ürün kullanma.
Boşu boşuna masrafa girmenin bir mantığı yok bence efendim 3600Mhz almak ben gerektiğini duymuyorum 3200Mhz bana yeterde artar öneriniz için teşekkür ederim 2x16 alırsam gösterişin bir anlamı kalmıyor benim kasam gösterişe açık bir kasa olduğu için ben 4x8 3200Mhz aldım tabi 4x8 3600Mhz de vardı ama pahalı ve CL değeri yüksekti şuan aldığım ramlerin CL değeri 16 yani tabi OverClock ile CL değeri indire bilinir uğraşmak istemiyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
ALİ BEKİL
İlgilendiği Kategoriler
Karakalem, yaglıboya portre çizimleri, PC donanım haberleri ve videoları
arkadasa katılıyorum ram 3600mhz degişmeli.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,398
İsim
Hakanbey
Birde Fan sayısı fazla kasanda toplam 9 Fan yuvası var Sıvı soğutmanda 3 tane var zaten Üstüne 9 tane daha almışsın :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Murat Paşa
Birde Fan sayısı fazla kasanda toplam 9 Fan yuvası var Sıvı soğutmanda 3 tane var zaten Üstüne 9 tane daha almışsın :)
Sıvı soğutmanın fanlarını değiştireceğim aldığım fanları ekleyeceğim alma nedenim ondan

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,398
İsim
Hakanbey
Sıvı soğutmanın fanlarını değiştireceğim aldığım fanları ekleyeceğim alma nedenim ondan
Ozaman soğutma performansınız yarı yarıya düşecektir. Sıvı soğutmanızda bulunana fanlar 90CFM hava akımı sağlarken Değiştireceğiniz fanlar 42 CFM hava akımı sağlıyor. Bunun bilincinde olun.

Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Murat Paşa
Ozaman soğutma performansınız yarı yarıya düşecektir. Sıvı soğutmanızda bulunana fanlar 90CFM hava akımı sağlarken Değiştireceğiniz fanlar 42 CFM hava akımı sağlıyor. Bunun bilincinde olun.
Kasa monitörün yanında olacağı için gürültülü olmasını istemiyorum ondan fanları değiştireceğim yoksa değiştirmem

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,398
İsim
Hakanbey
Aslında takacağınız fanlar Soğutucudakinden daha yüksek ses çıkartıyor ancak hava akımı oranı düşük olduğundan sessiz gibi duruyor. Şöyle iza edeyim.

Sıvı soğutmadaki fanlarınız %50 RPM hızında sadece 18 dba ses çıkarırken 45 cfm hava akımı üretiyor.
Ektra aldığınız fanlar %80 RPM hızında 20 dba ses çıkarırken 30 cfm hava akımı üretiyor.

Burada hava akımı arttıkça aslında Gürültü artıyor. Eğer taktığınız fanlar 90 CFM hava akımı üretebilseydi Sıvı soğutmanın yaklaşık 2 katı fazla ses çıkaracaktı. Tabi soğutma performansından Memnun kalmazsanız ileride değiştirirsiniz. Test etmenizde fayda var 5900 gibi bir işlemciyi %100 yüktede kullanmak her baba yiğidin harcı değil. :) hayırlı günler diliyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Murat Paşa
Aslında takacağınız fanlar Soğutucudakinden daha yüksek ses çıkartıyor ancak hava akımı oranı düşük olduğundan sessiz gibi duruyor. Şöyle iza edeyim.

Sıvı soğutmadaki fanlarınız %50 RPM hızında sadece 18 dba ses çıkarırken 45 cfm hava akımı üretiyor.
Ektra aldığınız fanlar %80 RPM hızında 20 dba ses çıkarırken 30 cfm hava akımı üretiyor.

Burada hava akımı arttıkça aslında Gürültü artıyor. Eğer taktığınız fanlar 90 CFM hava akımı üretebilseydi Sıvı soğutmanın yaklaşık 2 katı fazla ses çıkaracaktı. Tabi soğutma performansından Memnun kalmazsanız ileride değiştirirsiniz. Test etmenizde fayda var 5900 gibi bir işlemciyi %100 yüktede kullanmak her baba yiğidin harcı değil. :) hayırlı günler diliyorum.
Dediğinizi yapıyım o zaman . sıvı soğutmanın fanlarını gösteriş açısından değiştirecektim ama siz eyer böyle diyorsanız . yapmam .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dediğinizi yapıyım o zaman . sıvı soğutmanın fanlarını gösteriş açısından değiştirecektim ama siz eyer böyle diyorsanız . yapmam .
Bana önerebileceğiniz ram varmı 2x16 beyaz ama önerebilirseniz sevinirm

Bana önerebileceğiniz ram varmı 2x16 beyaz ama önerebilirseniz sevinirm
Sizce bu ramlari alıyım mı

Ekler

• Ram.PNG
    Ram.PNG
    210.1 KB · Hit: 27
Son düzenleme:

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,398
İsim
Hakanbey
360mm sıvı soğutma birde işin ucunda asus olunca en iddaalı soğutmalardan biri oluyor. Eğer işlemcinizi yoracak şeyler yapmayacaksanız zaten Fanların sesini duyamazsınız. 5900x gibi bir işlemciyi %80 kullanımda 65-70 derecelerde sabit tutmak için Yaklaşık soğutucunun %50 RPM hızında dönmesi yeterli olacaktır. Kaldıki olduda sürekli işlemciyi %100 de kullanıyorsun ozaman belki sesi yükselir. %100 RPM çalışacağı için Sesi yükselebilir. Tabi bunlar tamamen teori 5900x ile hiç tanışmadım. Ne kadar ısınır hiç bilgim yok. Ancak Orta sınıf bir işlemcide bile 360mm asus sıvı soğutma ile %100 yükte bile max %50 RPM ile döndükleri halde 70 derecenin üstünü hiç görmedim. Oyüzden test etmen gerekiyor. Eğer ses çok önemliyse senin için Bütün Fan kontrollerini EL ile ayarlaman. Bazen yersiz Hızlara çıkıp kafa ağrıtabiliyor. İyi günler.

Top Bottom