Neler Yeni

Türkiye'de görüntü ve ses kalibrasyonu alanında uzman kimselerin olmayışı

Kagusto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Kağan Ustaoğlu
Yurtdışında da kolay ulaşılmayan ama kanımca çok fazla ihtiyaç duyulan ve ihtiyacın farkında olunmayan alanlardan birisi. Televizyon, projeksiyon, monitör, ses sistemi gibi binlerce liralık aletler alıyoruz ama renk, kontrast, beyaz dengesi veya uzamsal ses aygıtlarının yerleşme açısı, desibel kazanımları, uzaklıkları gibi görüntü ve ses kalitesinin nicelikleri asla yeterince isabetli olamıyor. Yurtdışında bunun için sertifika veren THX ve HAA gibi firmalar var ancak Türkiye'de bu sektöre dâhil bir firma olmadığından böyle bir imkân yok. Profesyonel aletlerle kalibrasyon hizmeti veren bir girişim kurmak isterdim açıkçası. Hem oyuncular, hem sinema severler hem de genel kullanıcılar için bu tarz bir hizmetin çok talep göreceğini düşünüyorum.
Sizce böyle bir arza tâlep oluşur mu ?
Türkiye'de bu tarz bir hizmet veren bildiğiniz bir kurum/şahıs var mı ?
Siz bu hizmeti verecek olsanız, nereden başlardınız ? Eğitim alabilmek için yurtdışına gider miydiniz ?
Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Yurtdışında da kolay ulaşılmayan ama kanımca çok fazla ihtiyaç duyulan ve ihtiyacın farkında olunmayan alanlardan birisi. Televizyon, projeksiyon, monitör, ses sistemi gibi binlerce liralık aletler alıyoruz ama renk, kontrast, beyaz dengesi veya uzamsal ses aygıtlarının yerleşme açısı, desibel kazanımları, uzaklıkları gibi görüntü ve ses kalitesinin nicelikleri asla yeterince isabetli olamıyor. Yurtdışında bunun için sertifika veren THX ve HAA gibi firmalar var ancak Türkiye'de bu sektöre dâhil bir firma olmadığından böyle bir imkân yok. Profesyonel aletlerle kalibrasyon hizmeti veren bir girişim kurmak isterdim açıkçası. Hem oyuncular, hem sinema severler hem de genel kullanıcılar için bu tarz bir hizmetin çok talep göreceğini düşünüyorum.
Sizce böyle bir arza tâlep oluşur mu ?
Türkiye'de bu tarz bir hizmet veren bildiğiniz bir kurum/şahıs var mı ?
Siz bu hizmeti verecek olsanız, nereden başlardınız ? Eğitim alabilmek için yurtdışına gider miydiniz ?
Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Bu tür cihazları alıp kullanan kişilere ürünü aldıkları firmalar tarafından bu servis hizmeti ücretsiz sunulması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta belli bir miktar para ödenmiş. Firmanın vadettiğini veremiyorsa bir ürün ,firmanın problemidir.

Firma gerekirse bu tür hizmeti kiralaması yada servis bünyesinde ayrı bir alan olarak çalıştırması gerekli diye düşünüyorum.

Top Bottom