Neler Yeni

Yardım Vengeance RGB Pro XMP açınca mavi ekran veriyor

iBOOOOO

80+
Merhaba arkadaşlar.
Halihazırda 2X 8 GB Corsair RGB Pro 3000MHz CL15 kullanmaktaydım. 2X kullanırken xpm sorunsuz çalışıyordu. Aynı marka model 2X 8 GB Corsair RGB Pro 3000MHz CL15 daha aldım şimdi XMP açınca mavi ekran ve donmalar yaşanıyor sistem onarımına falan yönlendiriyor. 2133 MHz'de sorunsuz kullanıyorum, 3000 MHz aktif edemedim bir türlü. Sorun nerede olabilir?
Önerileriniz için teşekkürler.

İlave olarak aldığım ürün bu önceki RAM'lerim ile koduna varıncaya kadar hepsi aynı sadece versiyon farkı var.

Eski ramlerin üzerinde yazan 1.35V ver 3.31 yenisinde yazan 1.35V ver 5.22 yazmakta.

Ek olarak almış olduğum ramleri ve öncekileri ikişerli olarak XMP aktif şekilde kullanabiliyorum olay 4x XMP açmada oluyor. 4x olarak 2133 de memtes86 sonucu temiz. 3000 Mhz ikişerli grup olarak memtest86 sonucu temiz.

Anakar : Z390 Tomahawk
İşlemci : i5 9600 K

Son düzenleme:

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,914
İsim
Hakan
DC'den eski ramlerin üsütndeki ver numarasına bakar mısın demiştim :)

Yeni olanlar 5.22 idi Galiba 4Gbit CJR çip, eskilerine bakar mısın?

iBOOOOO

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
😊 şu an mesaideyim sabah ilk işim söküp resimleri ile koymak olacak ben belki aynı sorunu yaşayan başka kişilerde olabilir diye burayada açayım dedim
Mesaj otomatik birleştirildi:

DC'den eski ramlerin üsütndeki ver numarasına bakar mısın demiştim :)

Yeni olanlar 5.22 idi Galiba 4Gbit CJR çip, eskilerine bakar mısın?
Hocam telefonun galerisinde önceden kod için resim çekmiştim eski ramlerin üzerinde yazan 1.35V ver 3.31 yenisinde yazan 1.35V ver 5.22 yazmakta.

Son düzenleme:

iBOOOOO

80+

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,607
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Versiyonu 5.22 olan RAM Dual Rank sanırım.
XMP açıp RAM voltajını 1.35 V değil de 1.4 V yapmayı dene, aklıma başka bir şey gelmiyor.
Hem Dual Rank hem de Single Rank kullanmak ne kadar sağlıklı bilemiyorum, ben önermiyorum.

iBOOOOO

80+
Versiyonu 5.22 olan RAM Dual Rank sanırım.
XMP açıp RAM voltajını 1.35 V değil de 1.4 V yapmayı dene, aklıma başka bir şey gelmiyor.
Hem Dual Rank hem de Single Rank kullanmak ne kadar sağlıklı bilemiyorum, ben önermiyorum.
Yani her şey yolunda gitseydi versiyon farkı yüzünden uyumsuzluk problemi olmayacaktı doğru mu anladım ? Acaba anakart veya işlemci yüzünden bu problemi yaşıyor olabilir mi ?

''Hem Dual Rank hem de Single Rank kullanmak ne kadar sağlıklı bilemiyorum, ben önermiyorum.'' bunu biraz açar mısınız tam anlayamadım. Öncesinde dual kullanırken şimdi quad kurulum yapmış olmuyorumuyum ? İçimden bir ses işlemci veya anakart yüzünden bu sorunu yaşıyorum diyor :)

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,607
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Yani her şey yolunda gitseydi versiyon farkı yüzünden uyumsuzluk problemi olmayacaktı doğru mu anladım ? Acaba anakart veya işlemci yüzünden bu problemi yaşıyor olabilir mi ?
Anakarttan olacağını sanmıyorum, işlemciden olsa olsa bellek kontrolcü kısmından bir şey olur onu da nasıl fark ederiz bilmiyorum :D.
''Hem Dual Rank hem de Single Rank kullanmak ne kadar sağlıklı bilemiyorum, ben önermiyorum.'' bunu biraz açar mısınız tam anlayamadım.
Sorma, anlatması 6 saat sürer :D.
Öncesinde dual kullanırken şimdi quad kurulum yapmış olmuyorumuyum ? İçimden bir ses işlemci veya anakart yüzünden bu sorunu yaşıyorum diyor :)
Yok hayır. İki modülden dört modüle geçmiş olsun o kadar. Rank farklı konu. Ayrıca kanal da değil.
4 modül ve çift kanalsın şu an.

Dediğim gibi RAM voltajını 1.4 V yapmayı dene, bakalım aynı şeyi yaşayacak mısın :D.

iBOOOOO

80+
Dediğim gibi RAM voltajını 1.4 V yapmayı dene, bakalım aynı şeyi yaşayacak mısın :D.
Daha öncesinde XMP kapalı manuel 2933 MHz 1,350 V yaparak denemiştim bilgisayar açıldı fakat garip hatalar oldu bazen de sorunsuz açıldı garip hatalardan kastım ekran kartının sürücüsü yüklenmemiş gibi pencereleri kaydırırken donuk donuk kaydırması vs. Aygıt yöneticisinden baktığımda ekran kartının üstünde çarpı işareti vardı. Yeniden başlatmalar yaptım bazen sorunsuz açılırken bazen de böyle problemler oldu.

XMP kapalı şekilde 2933 MHz alıp 1.350 V da memtest86 ile test başlattım ilk 30 dakikada +150 hata verince yarıda kesip 2133 MHz'e geri aldım.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,607
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Daha öncesinde XMP kapalı manuel 2933 MHz 1,350 V yaparak denemiştim bilgisayar açıldı fakat garip hatalar oldu bazen de sorunsuz açıldı garip hatalardan kastım ekran kartının sürücüsü yüklenmemiş gibi pencereleri kaydırırken donuk donuk kaydırması vs. Aygıt yöneticisinden baktığımda ekran kartının üstünde çarpı işareti vardı. Yeniden başlatmalar yaptım bazen sorunsuz açılırken bazen de böyle problemler oldu.

XMP kapalı şekilde 2933 MHz alıp 1.350 V da memtest86 ile test başlattım ilk 30 dakikada +150 hata verince yarıda kesip 2133 MHz'e geri aldım.
Tamam.

Dediğim gibi 1.4 V yapmayı dene voltajı.

iBOOOOO

80+

iBOOOOO

80+
An itibari ile yavaş yavaş ilerleyerek denemeler yapmaya karar verdim. 2666 MHz XMP kapalı şekilde voltaj Oto'da stabil şekilde kullanmaktayım. Memtest86 sonucu temiz.

Vakit buldukça yükselterek devam edeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tamam.

Dediğim gibi 1.4 V yapmayı dene voltajı.
1.4 yaptığımda açılmadı maalesef :(

iBOOOOO

80+
MSI Center Ram bilgilerine bakarken tRFC değerleri dikkatimi çekti. A1 ve B1 de yeni RAM bilgileri A2 ve B2 de eski RAM bilgileri mevcut.
Şuan 2666 MHz'de hatasız stabil olarak kullanmaktayım her ne yaptıysam hatasız şekilde üst MHz'lere yükseltemedim.
Bu şekilde kullanmak mı faydalı yoksa eski RAM'lerimi XMP açık şekilde kullanmak mı faydalı ?

Eski RAM

Eski Ram.png

Yeni RAM

Yeni Ram.png

Top Bottom