Neler Yeni

Veri ihlali için ne yapmaliyım

MoOsFoOsy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Şahin Berkay Altun
Bildiğim kadarıyla Craft Rise ve 2 adet bağlatıdan 2 epostam veri ihlaline karıştı pupg mobil oynamasam bile hesabıma günde dünyanın heryerinden giriyorlar ben artık dayanamadım ve engelledim şuan hesaba 100lerce kişi giriyor bu ardada hesapların sifrelerj degistirildi çift faktörlü koruma var outlook uma zaten saat başı girilmeye calışıyor bunu bu gün farkettim ve 2 hafta öncede 2 kere şantaja uğramışım bunuda bu gün öğrendim 1450 dolar istiyorlar benden tabii dolandırıcı olduklarını biliyorum benim isteğim bunların spamlarından bıktım nasıl kurtulabilirim

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
349
İsim
An10im1i
Malwarebytes'ın bazı hizmetleri var ve ne yağacağını da anlatıyorlar. Emulator veya zararlı bir tarayıcı veri sızıntısı veya arka kapı buna sebep olmuş olabilir.

Ayrıca HIBP sitesinden kontrol edebilirsin.

Mailin eğer liste içinde dolandırıcılara ve fidyecilere verildiyse spam demekten başka pek çaren yok.
Hesabını değiştirmeyi dene.

Zor olan yol ise mail koruma ve şifreleme hizmeti olan servisler kullanman olabilir.
İşletim sisteminde bu şifrelemeyi bozan veya veri kaçıran bir kısım olabilir.
Güvenlik duvarını güncelle.
Çekirdek güvenliğini sağla.
Uzaktan erişimleri kapat.
Ek güvenlik duvarı uygulaması edin.
Açık port ve modem rat kontrolleri yap.
Bu ağındaki diğer cihazdan da kaynaklanabilir.

İşletim sistemini pro versiyon değilse ona geçir ve grup politikalarını incele.
Yetkisiz ve sınırsız erişimleri kaldır.
Sistemindeki açıkları kontrol ettirmeni de tavsiye edebilirim.
Bitdefender'da bu hizmet mevcut 30 gün deneme sağlıyor.

Ventoy ile kaspersky dr.web gibi live disk kurabilir tam taramaları linux üzerinden yaparsın tüm bilgisayarını detaylı inceler.
Orjinal e-posta adresleriniz ile oyun adreslerinizi ayrı tutun.

Tarayıcıdaki gereksiz ve bilmediğiniz uzantıları silin.
Tarayıcılara browserguard ve adguard yazılımlarını ekleyin. (Ram tüketimini arttırabilir.)
Ağ kontrollerini sağlayın. Uzmanlar için sunulan WireShark, sysinternals uygulamalarından tcpview, process explorer, autorun gibi uygulamaları kullanmayı öğrenebilir veya uzmanlardan destek isteyebilirsiniz.

Windowsun kendi programları da mevcuttur. Örneğin güvenli modda CMD yönetici olarak açıp MRT.exe veya MSERT.exe çalıştırıp zararlıları kaldırabilirsiniz.

Eğer daha önceden zararlı şekilde modifiye edilmiş bir işletim sistemi kullanıyor veya sunucu ayarlarınızı bilmediğiniz kaynaklara kaydettirmişseniz. İşletim sisteminiz sürekli olarak maillerinizi ve hareketlerinizi izleyecek gizli bağlantılar oluşturabilir.

Doğal olarak her zaman güvenli ve sertifikalı kaynaklar üzerinden işletim sistemi kullanmayı tercih etmeli, bilinen kaynaklardan yazılım ve eklenti yüklemeye gayret ediniz.
Aksi takdirde veri ihalleri dolandırıcılara paket halinde satıldığında siz ve aileniz hatta iş bağlantılarınız sizin üzerinizden etkilenebilir.

MoOsFoOsy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Şahin Berkay Altun
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkür ederim dediklerinizi yakın zamanda uygulayacağım

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri