Neler Yeni

Vg249q vs Vg27vq Monitör tercihi

salatalık turşusu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
412
İsim
Aybar Adlığ
Arkadaşlar merhaba monitörler bunlar. Yeni bir monitör alacağım fakat ne almam gerektiğine karar veremedim. Fps oyunlarıyla pek aram yok genellikle hikayeli oyunlar oynuyorum. Monitörlerden kısaca bahsetmek gerekirse;
Vg249q 23.8 yani 24 inç, 144hz, 1ms, 1080p ve ips panel. Kutusundan da hdmi çıktığı için 120hz destekleyecek. Fiyatı 1700 TL.
Vg27vq 27 inç. 165 hz, 1ms, 1080p, ve va panel. Kutusundan dp çıktığı için 165 hz'i dolu dolu kullanabilirim. Fiyatı 1950 TL.
Şimdi arkadaşlar durum şu. İlk bakışta bakıldığında her türlü vg27vq avantajlı gibi görünüyor çünkü 250 liraya tazeleme hızı daha yüksek, daha büyük ve içinden display port çıkacak bir monitör almış oluyorum. Fakat 165 hz demek 165 fps demek ve sistemim 3500x + Rtx2060'dan oluşuyor yani en başta dediğim gibi fps oyunlarıyla pek aram olmadığı için 165 fps i rahatça göreceğim bir sistemim yok. Şu anda witcher 3 oynamaktayım ve 100 120 fps arasında gidip gelmekteyim. Bu haliyle hdmi kablolu vg249q da işimi görecektir. Ayrıca bir diğer sorun da şu ki, 27 inç bir monitörde oyun oynamak göz yorar mı sorun yaratır mı, ve ayrıca 27 inç bir monitörde 1080p Açıkçası monitörün büyüklüğü gözümü biraz korkutuyor.
Sonuç olarak vg27vq verdiği özellikler ve uygun fiyatıyla beni acayip cezbediyor, fakat sistemim ve oyun tercihlerimden dolayı bu monitöre ihtiyacım var mı veya tam performansıyla kullanabilir miyim emin olamıyorum. Çok arada kaldım, lütfen yardımcı olun. Çok uzun oldu, özür dilerim.
(Not: Paneller hakkında da üstünkörü bir bilgim olsa da hikayeli oyunlarda hangisinin daha uygun olduğundan emin değilim. Fps oyunları için genel olarak Tn panel öneriliyor fakat hikayeli oyun oynayacağım için bu ikisi arasındayım.)

The Magma Boss

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,463
İsim
Emir
Açıkçası ips panel tercih ederdim. Bence 27" biraz büyük kalıyor.

FarukKusdil

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,279
İsim
Ömer Faruk Kuşdil
Bence de İPS panel almanız daha iyi olur.

salatalık turşusu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
412
İsim
Aybar Adlığ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İps panelin renk doğruluğu çok daha fazla. Hikaye oyunları oynuyorsun genellikle. Bence ips panel alman daha sağlıklı olucaktır.
Bence de İPS panel almanız daha iyi olur.
Peki diğer özellikler konusunda ne düşünmeliyim, mesela 1950 liralık olan curved monitör aynı zamanda ucuz olandan hdmi kablosu çıkıyor yani sonradan display almamı gerektirebilir. İkisinin de iyi ve kötü yanları var ben pek emin olamadım bir türlü. Hikayeli oyunlarda ips tavsiye ediliyor ama ips panellerin de kararma gibi bir olayı mevcut, ekran değişince yansımasının kalması yani. Bu durum bu monitörde ne kadar görülür? Görülürse rahatsız edici ölçüde olur mu? Kafamda deli sorular...

The Magma Boss

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,463
İsim
Emir
Peki diğer özellikler konusunda ne düşünmeliyim, mesela 1950 liralık olan curved monitör aynı zamanda ucuz olandan hdmi kablosu çıkıyor yani sonradan display almamı gerektirebilir. İkisinin de iyi ve kötü yanları var ben pek emin olamadım bir türlü. Hikayeli oyunlarda ips tavsiye ediliyor ama ips panellerin de kararma gibi bir olayı mevcut, ekran değişince yansımasının kalması yani. Bu durum bu monitörde ne kadar görülür? Görülürse rahatsız edici ölçüde olur mu? Kafamda deli sorular...
Kararma olacağını zannetmiyorum böyle bir monitörde. İçiniz rahat olsun alırken.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
911,094
Üyeler
141,396
Son üye
AhmetCNDR
Top Bottom